Anlatımlı Dantel Mutfak Perdesi

'Dantel Örnekleri' forumunda Dine tarafından 13 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anlatımlı Dantel Mutfak Perdesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anlatımlı Dantel Mutfak Perdesi

  [​IMG]


  Mutfak keyfinizi şık bir perde ile tamamlayın..
  Malzeme: 180 cm enden 1.70 m üzüm motifli kumaş. 9 m halkalı bant yaklaşık 21 m ip 2 cm enden 1.10 m Amerikan fermuar!. 108x 5 x 2 cm çıta ipleri götürmek için 5halkalı vida 108 cm uzunluğunda ve1 cm çapında çubuk uygun renklerde dikiş ipliği 100 g beyaz elişi ipliği(10 numara) 1.25 numara tığ.

  Yapılışı: Kumaşı düz iplik doğrultusunda 110 x167 cm biçin. Kumaşın uzun kenarlarını 1 cm ende arkaya katlayıp ütüleyin ve teyelleyin. Halkalı şeridi 5'e bölün. Kumaşın ütülenmiş kenarlarına birer şerit iğneleyin geriye kalan3 şeridi eşit aralıklarla iğneleyin.
  Yatay duran halkalar hep aynı yükseklikte olmalı yatay duran halkaların ilk sırası kumaş kenarlarına yaklaşık 14 cm mesafede olmalı. Halkalı şeritleri üstten makine çekerek yerleştirin. Perdenin alt kenarını 1 ve 2 cm ende katlayıp kıvırın ve incecik makine çekin. Perdenin üst kenarını 1 ve 3 cm ende katlayıp kıvırın ve ütüleyin kat yerine 2 cm mesafede Amerikan fermuarının yumuşak katını iğneleyin. Makine çekin. İpi 5'e bölün ipleri alt halkalara takın ve bütün halkaların içinden geçirerek yukarıya kadar götürün Çubuğu perdenin baskı kenarından geçirin.

  Dantel Yapımı:
  Bordüre 3 parça halinde başlayın. Uç başına 15 zincir 3 zincir (1.tırabzanın yerine) atın. Şemaya göre çalışın. Sıranın başında 4 dolu kutu artırmak için daha önceki sıranın sonunda 14 zincir ilave edin ve bundan sonraki sırada 4. 14. zincirlerin içine 1'er tırabzan ürün. Sıranın sonunda 4 dolu kutu artırmak için ayrı bir ilmikle 12 tırabzan ürün: Tırabzan için 1 dolama (U.) alın son batma yerinden bir ilmik alın.

  Bundan sonra tırabzanı bildiğiniz gibi örün. Bütün ilmekleri daha önceki ilmeklerden çıkartın. Tomurcukları daha önceki sıranın tomurcuklarına oturtun. Tomurcukların işin yüzünde olmalarına dikkat edin. Başlangıçtan 28 sıra sonra işi rahat bırakın ve bundan sonraki 2 ucu aynı şekilde örün. 29. sırada tüm uçlar örün. 1. 2.ve 2. 3. uçların arasına 8 tırabzandan oluşan biritler koyun. Bordürü karşılıklı gelecek şekilde tamamlayan.41 sıra sonra parça bitmiştir. Bordürü gerip ıslatın ve kurumaya bırakın tomurcuklar üstte olmalı. Bordürü perdeye ekleyin daha önce çubuğu çıkarın.

  Dantelin şeması


  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anlatımlı Dantel Mutfak Forum Tarih
Yeni Kumaşla Örülen Dantel Örneği Modeli (Anlatımlı) Dantel Örnekleri 24 Şubat 2011
Anlatımlı Güpür Dantel Örneği -Anlatımlı Güpür Dantel Yapılışı Dantel Örnekleri 18 Aralık 2008
Anlatımlı Güpür Dantel Örneği, Modeli, Örgüsü, El İşi El Örgü Örnekleri 24 Ağustos 2008
Dolaylı ve Doğrudan Anlatımlı Cümle, Öznel ve Nesnel Anlatımlı Cümle Örnek Eğitim Bilgileri 9 Temmuz 2013
Ögü Bebek Hırka Modeli - Anlatımlı Bebek Hırkası Örneği El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 17 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş