Anlatımlı Bebek Hırka ve Sapka Modeli

'El Örgü Örnekleri' forumunda Dine tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anlatımlı Bebek Hırka ve Sapka Modeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anlatımlı Bebek Hırka ve Sapka Modeli  [​IMG]

  Malzemeler: Bravo[​IMG] Bebe 100-Yeşil 2×100 gr[​IMG] Bravo[​IMG] Bebe Akıllı 3×50 gr[​IMG] Tığ 4 mm[​IMG] 5 adet inci düğme
  Örgü: Trabzan
  Beden: 3 6 ay[​IMG] (9 ay)[​IMG] 18 ay[​IMG] Örgü açıklamaları (9 ay) içindir.

  Yapılışı:
  ASKILI ETEK

  Ön Bebe Akıllı yünümüz ile 50 zincir çekerek belden eteğe doğru örmeye başlayalım. 1. ve 2. sıra 47 adet trabzan 3. sıra 2 zincir çek ve 2. trabzanın arasına bat. Aralarında 1 er zincir olan toplam* 4 trabzan yap[​IMG] 2 zincir çek 2 trabzan ileri battıktan sonra tekrar 2 zincir çekip sonraki 2. trabzanın arasına bat. * dan sonrasını sıra sonuna kadar devam ettir. 4. sıra * 4 zincir çekip ilk trabzan arasına bat[​IMG] 4 zincir çekip 4. trabzan arasına bat * dan sonrasını sıra sonuna kadar devam ettir. Her sıra başında 2 şer zincirlik artırmalar ile evaze görünümü vererek toplam 2 trabzan sırası + 14 dilim sırası olduğunda bitir.
  Arka Ön ile aynı şekilde örelim. Askılar Arka etekten yanlarda 5 er cm bırakarak 7 şer trabzan eninde 25 cm askı örelim.
  Dikiş Etek yan dikişlerini yapalım. Askıların ön parçadaki karşılıklarına 1 er adet düğme dikelim.
  KURVAZE CEKET
  Arka Bebe 100 yeşil yünümüz ile 48 zincir çekelim ve üzerine 46 trabzan yapalım. 10 sıra ördükten sonra kol kesimini sırası ile 3-2-1-1 trabzan eksilterek uygulayalım. 21. trabzan sıramızın bitiminde arka yaka için orta 12 trabzanı kapatalım. Yanlarda kalan 10 ar trabzam 1 sıra daha ördükten sonra bitirelim.
  Sağ Ön 48 zincir çekelim ve üzerine 46 trabzan yapalım. 1 sıra ördükten sonra ceketimizin ön kurvaze kısmından 2. sırada1 trabzan ve devamında her sırada 5 defa 2 şer [​IMG] 7 defa 3 er trabzan eksiltelim. Bu arada 10 sıra ördükten sonra aynı zamanda kol kesimini de 3-2-1-1 trabzan uygulayalım. Kol ve ön kurvaze kesiminden sonra kalan 10 ilmeğimizi toplam örgü sıramız 22 olduğunda bitirelim.
  Sol Ön Sağ ön parçanın aynası olarak hazırlayalım.
  Kol 37 zincir çekelim ve üzerine 35 adet trabzan yapalım. 7 sıra ördükten sonra eksiltmelere başlayalım. Kol parçamızın her iki yanından 8. ve 9. sıralarda 3 er trabzan eksiltelim. 10 sıramız da tekrar 3 er eksiltme yaparak bitirelim.
  Etek ve kol ağzı motifleri
  Arka beden ve sağ ön beden yan dikişini yapalım. Sol ön beden içte kaldığından dolayı kalınlık yapmaması için etek ucuna motif yapmayacağız. 1 sıra Etek trabzan sırasının üzerine yapılacak. * 2 zincir çek[​IMG] dola ve 2 trabzan ileri bat[​IMG] aynıtrabzan deliğinden aralarında 1 er zincir olan 4 trabzan oluştur. 2 zincir çek 2 trabzan ileribağla. * dan itibaren sıra sonuna kadar tekrarla. 2. sıra *4 zincir çek 1 ve 2. trabzan aralığına bat[​IMG] 4 zincir çek 3 ve 4. trabzan aralığına bat. * dan sonrasını sıra sonuna kadar tekrarla.3. sıra 1. sırayı 2 dilimin arasından 4 trabzan çıkararak tekrarlayalım. Desenimizi kol ve etekucunda 3 sıra dilim olacak şekilde uygulayalım.
  Dikiş Beden sol yan dikişini ve omuz dikişlerini yapalım. Kol altlarını kapattıktan sonra bedene tutturalım. Sol yanda dilim motif bitimine 2 adet ve sağ yanda içten 1 adet inci düğme dikelim.
  ŞAPKA
  Yeşil yünümüz ile 68 zincir çekelim. Üzerine 65 trabzan yapalım. 16 trabzan sırasından sonra 2 sıra dilim olacak şekilde desenimizi koyalım.
  Dikiş Arka dikişini yapalım. Önden 2. trabzan sırasından sonraki 4 sırayı ve 9. trabzan sırasından sonraki 4 sırayı pli yaparak tutturalım. Bağcıklarımızı iki kat yün ile dilim motif başlangıç sırasından zincir çekerek oluşturalım.
  PATİK
  14 zincir çekelim ve üzerine 14 sık iğne yapalım. Dönerek 3 sıra sık iğne yaparken[​IMG] her sırada iki uçta 2 şer sık iğne artıralım. 2. sıranın bitiminde toplam 36 sıkiğne yapmış oluruz. Üzerine 2 sıra trabzan yapalım. Ön orta 5 trabzanımızı her sıra başında 1 er artırarak 3 sıra örelim ve patiğin üst kısmını oluşturalım. Bilek ile birleşirken elde ettiğimiz 7 trabzanımızı ve bilek çevresine yapacağımız 16 trabzanı toplam 2 sıra daha örelim. Üzerine 2 dilim motifi ördükten sonra bitirelim. Son trabzan sırasının içinden kurdele geçirelim.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anlatımlı Bebek Hırka Forum Tarih
Ögü Bebek Hırka Modeli - Anlatımlı Bebek Hırkası Örneği El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 17 Eylül 2012
Kışlık Ponponlu Bebek Hırkası Modeli (Anlatımlı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 19 Ekim 2011
Anlatımlı Örgü Pembe Bebek Hırkası Modeli El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 26 Şubat 2011
Anlatımlı Örgü Bebek Hırkası ve Kazakları - Örgü Bebek Kazak ve Hırka Modelleri El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 23 Aralık 2010
Yeni Bebek Hırkası ve Tulum Modeli - Örgü Bebek Takımı Modeli (Anlatımlı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 14 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş