Anlatımlı Atkı Bere Takımı - Yeni Atkı Bere Takımı Anlatımlı

'Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anlatımlı Atkı Bere Takımı - Yeni Atkı Bere Takımı Anlatımlı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anlatımlı Atkı Bere Takımı - Yeni Atkı Bere Takımı Anlatımlı

  [​IMG]

  Yapılışı:BERE :

  Kulaklar 3’er ilmek başlanıp pirinç örgü ile yanlardan 1 ilmek içerden artışlar yapılıp 11 ilmeğe ulaşılacak 2 sıra örün.Sonra 9 ilmek + 11 ilmeklik kulaklık + 19 ilmek + diğer 11 ilmeklik kulaklık + 9 ilmek sırasıyla şişe atılarak toplam 59 ilmek olan bereyi 6 cm pirinç örgü örün. Yanlarda 4’er ilmek ve ortada 7 ilmek düz örgü diğer ilmekler pirinç örgü olarak 16 sıra ördükten sonra düz örgülerin yanlarındaki ilmeklerde hem düzden hem tersten 2 ilmek beraber örülerek kesin, örgüde 19 ilmek kalacak duruma gelin.
  Öndeki düz ilmeklerin ortasından 3 ilmek beraber alıp kesilirken aynı anda yanlardaki düz ilmeklerde de 1 ilmek içerden 2 ilmek beraber örülüp kesin. Bunu iki kere tekrarlayın.Tepede 11 ilmek kalacak, bu ilmeklerin içersinden iplik geçirilip büzdürün, tepeye ponponu takın. Ayrıca kulaklıkların uç kısmına iplik geçirilerek saç örgüsü yapın.

  ATKI :

  İki ayrı parça olarak 23 çer ilmekle başlayın. İlmekler 1 düz 1 ters dizilip her düzde değişen ( 2 sırada bir ) pirinç örgü olarak 24 cm örülüp her 2 parçada da ara ara 9’ar ilmek keserek 14 ilmeğe düşülüp, bir parçanın sonundaki 4 ilmekle diğer parçanın başındaki 4 ilmek birlikte alınarak iki parça birleştirin. 24 ilmeklik tek parça ve 2 sırada bir pirinç örgü ile devam edip 138 cm örülüp ilmekleri kesin.

  Alıntı
   

 2. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Fıstık örnekli atkı bere anlatımı

  [​IMG]

  ATKI: 17 ilmekle başlayın. Fıstık örneğini aynı yere 5 kere batarak oluşturun. Bir sırada 9 fıstık örneği olacak.İstediğiniz ölçüye göre ayarlayıp bitirin.

  BERE: 2 zincirli 37 tırabzan ile başlayıp 2 sıra trabzanla devam edin. Sonraki sıralarda her fıstığın arasına batıp aynı tırabzandan örün. 4 sırayı 18’er fıstıkla tamamlayın. Sonra 3 sırayı sık iğne ile bitirin.
   

 3. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anlatımlı Tunus İşi Atkı-Bere Takımı

  [​IMG]


  Yapılışı:


  * Atkıyı 45 zincir üzerine başlayın. 200 sıra kadar örün. Kulak kısımlarında 8 sıra oklavaya geçirip sonradan 10 sıra uzunluğunda örün. Ve üzerine mavi iple zincir işiyle göz işleyin. Ağız için pembe ipi düz şekilde işleyin. Atkının her iki tarafına da bundan yapın. Tamamlayınca uç kısımlara püskül yapın.
  * Bere için; 80 ilmek üzerine 7-8 sıra lastik 28-30 sıra tunus işi örün. Kulakçıkları bir önde ve iki yanlarda olmak üzere 3 yerde uygulayın. Bere bitince yan kısmından dikin.
  * Ayriyeten hırka ya da yelek yapmak isterseniz; 2 cep kısımlarına 2 de üst kısma toplam 4 kulakçık uygulayın.
   

 4. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anlatımlı Atkı Bere Örneği


  [​IMG]

  Malzemeler:
  100 gr ip
  10 numara tığ.

  Beremizin ilk sırasına 10 zincir yaparak başlıyoruz.İkinci sırada içerisine 30 adet tek mil başılı dolgu yapıyoruz ve uçlarını birleştirerek yuvarlak yapıyoruz.Üçüncü sırada yine aynı şekilde dolgu yapmaya devam edeceğiz ancak dolguların arasına bazen bir bazen iki dolgu yapacağız .Bu şekilde her sırada dolgu sayısını artırdıkça zaten beremiz yuvarlak sekli alacaktır.Yaklaşık 12 sıra bu sekilde dolgulara devam edeceğiz ve istediğimiz uzunluğa ulaştığında beremizi bitireceğiz.

  Beremizin motifleninin yapımı:
  Öncelikle resimde olduğu gibi kare motifleri öreceğiz ve çiçekleri üzerine tığ ile ekleyeceğiz.Çiceklerimizi yaparken önce küçük çiceği yapacağız bitince çiçeğimizin arkasına başlangıç yerini dörderip zincir yapıp geri batarar yaprakları yapabileceğimiz zincirleri oluşturacağız ve aynı şekilde büyük çiçeklerimizi de yapacağız ve motiflerimizi uç uca ekleyerek beremizin bitiş yerinin uzunluğuna ulaştığımızda tığ ile çiçekleri berenin ucuna birleştireceğiz.

  Atkı Modeli :
  Malzemeler:

  300 gr ip
  10 Numara tığ
  Atkımızı örmeye motiflerden başlayacağız.Kare motiflerimizi oluşturduktan sonra bere modelimizde olduğu gibi çiçekleri karelere yerleştireceğiz ve tığ ile oraya ekleyeceğiz.Yaklaşık 40 motif atkımızın uzunluğu için yeterli olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anlatımlı Atkı Bere Forum Tarih
Anlatımlı Eldiven Bere Atkı Takımı Modelleri Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 21 Aralık 2010
Örgü Atkı Bere Kolluk Takımı (Anlatımlı) El Örgü Örnekleri 4 Ekim 2009
Tığ İşi Atkı Modelleri Anlatımlı Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 23 Mayıs 2011
Çocuklar İçin Çok Hoş Kedili Atkı Modeli(Anlatımlı) El İşi Çocuk Bebek Örgüleri 10 Ocak 2011
Yeni Firkete İşi Makarna Atkı Yapılışı(Resimli Anlatımlı) Atkı Eldiven Bere Örgü Modelleri 4 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş