Anlatım Türleri - Fıkra Hakkında Bilgi

'Fıkra & Komik Yazılar' forumunda SeLeN tarafından 2 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Anlatım Türleri - Fıkra Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fıkra nedir - fıkraların özellikleri - fıkraların amacı - komik fıkralar - ders verici fıkralar - siyasi fıkralar

  1. Gülünç, ilginç bir olayı kısa ve özlü bir biçimde anlatan nükteli öykücük şeklindeki fıkralar: Bu tür fıkralar, okurken güldürmekle birlikte, genellikle, bir öğüt vermek, bir pay çıkarmak için yazılır. Yalnızca güldürmek için yazılmış fıkralar da vardır. Yazılı fıkraların yanı sıra ağızdan ağza dolaşan ve ulusal kültürleri yansıtan sözlü yazın ürünü olan fıkralar da vardır.

  Söyleyeni belli olmayan bu fıkralar ait oldukları toplumların olaylar karşısındaki tutumlarını yansıttığı için halkbilim için değerli kaynaklardır. Günümüzde güncelliğini koruyan fıkralarımız arasında, başta Nasrettin Hoca olmak üzere, İncili Çavuş, Bekri Mustafa gibi yaşamları tarihe geçmiş kişilerle ilgili fıkralar sayılabilir. Bunların dışında, şairler, yazarlar, devlet adamları arasındaki ünlü kişiler ya da belli bir yörenin insanlarıyla ilgili fıkralar da vardır.

  2. Siyasi, sosyal ve kültürel olaylar başta olmak üzere herhangi bir konuyu, bir olayı belli bir görüş ve düşünceye bağlı olarak işleyen; kısa, öz, sade bir konuşma dili kullanılarak, genellikle, bir kamuoyu oluşturmak için yazılan gazete ve dergi yazıları biçiminde olan fıkralar: Bu tür fıkralar, makale gibi, basın yaşamının gelişmesiyle gazete ve dergilerde yaygınlaşarak yer almaya başlamıştır. Servet-i Fünûn, Genç Kalemler, Dergah, Türk Yurdu gibi dergiler fıkra türünün gelişmesini sağlamıştır. Bu yıllardaki usta fıkra yazarları adları olarak ilk akla gelenler Ahmet Rasim, Refik Halit Karay ve Ahmet Haşim’dir.

  Cumhuriyet döneminde, değişik türlerde verdikleri yapıtlarla yanında fıkralarıyla da dikkat çeken yazarlar arasında Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Fazıl Ahmet, Halide Edip, Falih Rıfkı Atay, Burhan Felek, Yusuf Ziya Ortaç, Hasan Ali Yücel ve Yaşar Nabi en çok dikkati çekenler olmuştur.

  Günümüzde Oktay Akbal, İlhan Selçuk, Mümtaz Soysal, Çetin Altan, Fatih Altaylı gibi yazarlar, tanınmış fıkra yazarları arasındadır.


  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anlatım Türleri Fıkra Forum Tarih
Yazılı Anlatım Türleri Hangileridir Konu Dışı Başlıklar 14 Haziran 2012
Anlatım Türleri Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 13 Ocak 2012
Sözcük Türleri İle İlgili Açıklamalı Örnekli Konu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 12 Ocak 2012
Yapılarına Göre Sıfat Türleri Konu Anlatımı Konu Dışı Başlıklar 12 Ocak 2012
Anlatıma Bağlı Cümle Türleri Nedir Konu Dışı Başlıklar 4 Ekim 2011

Bu Sayfayı Paylaş