Anksiyete Bozuklukları

'Genel Sağlık' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 4 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Anksiyete Bozuklukları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anksiyete Bozuklukları
  Kişinin sebebini tam olarak ortaya koyamadığı iç sıkıntısı haline anksiyete (bunaltı) adı verilir. Anksiyete psikiyatri uzmanına müracaat eden hastalar arasında en sık ve yaygın olarak görülen bir belirtidir. Genelleşmiş veya yaygın aksiyete bozukluğu olarak adlandırılabilecek hastalıkta kişi yaşadığı aksiyeteyi korku endişe dehşet kaygı gibi terimlerle ifade edebileceği gibi bilinmeyen ve ayırt edilemeyen bir tehlike veya kötülük duygusu olarak da ifade edebilir.

  Kisinin yasami boyunca anksiyete bozuklugu geçirme orani % 25 dolayindadir. Saglikli kisilerde korku ve kayginin nedeni bellidir. Hastalik durumunda ise nedensiz korku ve kaygi duyulur. Bu duygulanımlara ilave olarak bazı hastalarda; başdönmesi ağız kuruluğu vücudu soğuk kaplamasıirkilme huzursuzluk titreme gibi belirtiler de olabilir. Bazen de tüm bunların bir karışımı olabilir. Fiziksel şikayetleri daha yoğun olan hastalar genelde kaygı korku ve dehşet duygularını inkar ederler.

  Hastalik yüksek bir oranda alkol ve uyusturucu madde kullanimi ile gitmektedir. Kisiler baslangiçta kaygilarini azaltmak için bu maddeleri kullanmakta ancak sonra bunlar hastaligin gidisini daha kotu bir sekilde etkilemektedir.

  Stresle baglantili baska hastaliklar (gastrit irritabl kolon gerilim tipi bas agrilari gibi) da buhastaliga eslik edebilmektedir.

  Baska ruhsal hastaliklarla birlikte bulunma orani yüksektir (saplanti-zorlanti bozuklugu depresyonsosyal fobipanik bozukluk gibi). Bu hastaliklara ilerleyen dönemlerde dönüsebilme olasiligi bulunmaktadir.

  Kisinin endiseleri nedeniyle çevresindekileri kisitlamasi sonrasinda ailesel ve mesleki sorunlar olusabilmekte kisi sosyal ortamlardan uzaklasabilmekte ve ayriliklarbosanmalar eriskin-çocuk uyusmazliklari olusabilmektedir.

  Ansiyete bozukluklari çesitlidir:
  - Panik bozuklugu
  - Yaygin anksiyete bozuklugu
  - Sosyal fobi ve diger fobiler
  - Obsesif kompulsif bozukluk
  - Travma sonrasi stres bozuklugu

  Endişe duyan yaşadığı anksiyete belirtilerini ifade eden ve belirgin olarak sıkıntı çektiğini hissettiren hastalar bile altta yatan nedeni tam olarak ortaya koyamayabilirler.

  Tedavi hekimin oyacağı anksiyete bozukluğunun alt tiplerine göre değişiklik gösterir. Tedavide mutlaka gerekli değilse ilaç kullanılmamalıdır. Genelde psikoterapi uygulanması daha iyi sonuç verebilir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 5 Mart 2009

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anksiyete Bozuklukları Forum Tarih
Anksiyete Bozukluğu Hakkında Bilgi Psikoloji 25 Mayıs 2011
Anksiyete Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Psikoloji 25 Mayıs 2011
Anksiyete Nevrozu nedir - Anksiyete Nevrozu ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 11 Mart 2011
Evham ( Anksiyete) Bilgiler Psikoloji 19 Mart 2009
Anksiyete Bozukluğu hakkinda Hersey (Nedir?, cesitleri, kimlerde, gorunur,nedenleri, tedavisi ) Psikoloji 22 Aralık 2008

Bu Sayfayı Paylaş