Ankara'nın haftalık kültür sanat rehberi

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 4 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Ankara'nın haftalık kültür sanat rehberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara'nın haftalık kültür sanat rehberi

  Başkentte tiyatro, bale ve konserler Kurban Bayramı süresince de devam edecek.


  Bertolt Brecht'in yazdığı, Ahmet Cemal'in çevirdiği, Erhan Gökgücü'nün yönettiği "Galilei'nin Yaşamı", Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi'nde 10 Aralık Çarşamba günü prömiyer yapacak. Eser, 11 Aralıkta sahnede olacak.

  Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, yarın keman sanatçısı Sholomo Mintz ile orkestra şefi Antonio Pirolli'yi ağırlayacak.

  Bilkent Senfoni Orkestrası'nın yarınki konserinde Jacques Mercier orkestra şefi olacak. Konserde, orkestraya piyanist Iku Miwa eşlik edecek.

  Başkentte bir hafta boyunca yapılacak kültür-sanat etkinlikleri şöyle:

  Büyük Tiyatro: Shakespeare'in yazdığı, Can Yücel'in Türkçe'ye çevirdiği "Fırtına", yarın, 7 ve 9 Aralıkta sahne alacak. Yönetmenliğini Viladlen Alexandrov'un üstlendiği oyunda, Erdal Küçükkömürcü, Sinem İslamoğlu, Durukan Ordu, Levent Çelmen, Gökhan Bolcam, Ahmet Türkoğlu, Engin Delice, Bilal Gürdere,
  Emre Erçil rol alıyor.

  Küçük Tiyatro: Teodor Kasap'ın eseri "Pinti Hamit" adlı oyun, yarın ile 6 ve 7 Aralık tarihleri arasında sahnelenecek.

  "Şahane Düğün" adlı oyun da 9-11 Aralık tarihleri arasında seyirciyle buluşacak.

  Şinasi Sahnesi:
  "Kırmızı Başlıklı Kız" adlı kukla çocuk oyunu, yarın ve 7 Aralıkta küçük izleyicilerin karşısına çıkacak, "Suçlu Yürekler" yarın ve 6 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek.

  "Tek Kişilik Şehir" oyunu ise 9-11 Aralık tarihleri arasında görülebilecek.

  Akün Sahnesi:
  Suat Derviş'in yazdığı, Gülriz Sururi'nin uyarlayıp yönettiği müzikal oyun "Fosforlu Cevriye", hafta boyunca izleyiciyle birlikte olacak.

  Altındağ Tiyatrosu: Ankara Devlet Tiyatrosu ile Van Devlet Tiyatrosu'nun ortak yapımı "Ayyar Hamza", yarın ile 6 ve 7 Aralıkta Başkentlilerle buluşacak.

  Ali Bey'in "Ayyar Hamza" adlı geleneksel Türk tiyatrosunun en önemli örneklerinden olan yapıtından sahneye uyarlanan eserin yönetmeni Hakan Boyav...

  "Pinti Hamit" adlı oyun 9-11 Aralık tarihleri arasında da bu tiyatroda sahne alacak.

  Stüdyo Sahne: Nikolay Vasiliyeviç Gogol'un dünyaca ünlü yapıtından Sylvie Luneau ve Roger Coggio'nun uyarladığı "Bir Delinin Hatıra Defteri", yarın ile 9 Aralıkta sahnelenecek. Tek kişilik yapıtta Erdal Beşikçioğlu izleyiciyle buluşuyor.

  İrfan Şahinbaş Atölye Sahnesi: Geçen sezonun oyunlarından "Kanlı Nigar", 6, 10 ve 11 Aralıkta perde açacak.

  Oda Tiyatrosu: Güner Sümer'in yazdığı, Olcay Poyraz'ın yönettiği "Hüzzam" adlı eser, yarın ve 6 Aralıkta izlenebilir. "Kontrabas" adlı oyun da 9-11 Aralık tarihleri arasında seyirci karşısında olacak.

  Çayyolu Cüneyt Gökçer Sahnesi: Ankara Devlet Tiyatrosu'nun yeni oyunlarından "Genç Osman", yarın ve 6 Aralıkta görülebilir. Turan Oflazoğlu'nun yazdığı, Şakir Gürzumar'ın yönettiği eserin dekor tasarımı Sertel Çetiner'e, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık düzeni Şükrü Kırımoğlu'na ait.

  Müziklerini Can Atilla'nın hazırladığı oyunda, Akın Erozan, Tolga Tuncer, İlhan Kantarcı, Kutay Sungar, Mehmet Akay, Nusret Şenay, Cahit Çağıran, Necmettin Efe Ünal, Kayhan Sarıgöllü, Uğur Kaya, Çiğdem Mine Haktanır, İhsan Sanıvar, Neşe Baykent, Füsun Akay, Fikret Ergin, Halit Güngör ve Nejat Armutçu rol alıyor.

  Bertolt Brecht'in yazdığı, Ahmet Cemal'in çevirdiği, Erhan Gökgücü'nün yönettiği "Galilei'nin Yaşamı", 10 Aralık Çarşamba günü prömiyer yapacak.

  Dekoru Ali Cem Köroğlu'na, kostümü Nalan Türkoğlu'na ait olan oyunda, Tamer Levent, Serdar Kayaokay, İpek Bilgin, Alper Tazebaş, Fuat Çiğiltepe, Çetin Azer Aras, Volkan Benli, Şemsettin Zırhlı, Abdullah İndir, Ersin Ayhan, Yavuz Sepetçi, Hakan Meriçliler, Özlem Tokaslan rol alıyor. Eser, 11 Aralık'ta da sahnede olacak.

  Opera - Bale


  Opera Sahnesi: Geçen sezon operalarından "IV. Murat", 6 Aralık'ta görülebilir.

  Birim Dans Tiyatrosu'nun "Töre" adlı yapıtının galası da aynı gün yapılacak. Turgut Özakman'ın yazdığı iki perdelik dans tiyatrosunun koreografi ve rejisi İhsan Bengier'e, libretto ve dramaturgi de Ebru Saçar'a ait. Naci Özgüç'ün orkestra şefi olduğu eserde, dekoru Tuncay Kalyon, kostümü Gazal Erten, ışığı Emin Saraçoğlu hazırladı.

  Konser

  CSO Konser Salonu: Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, yarın keman sanatçısı Sholomo Mintz'i ağırlayacak.

  Orkestrayı şef Antonio Pirolli'nin yöneteceği konserde, Mendelssohn ve Bartholdy'nin "Fingal Mağaraları" Uvertürü, Keman Konçertosu ile Respighi'nin "Roma Çeşmeleri" ve "Roma Çamları" eserleri yorumlanacak.

  Bilkent Konser Salonu: Bilkent Senfoni Orkestrası, yarın piyanist Iku Miwa'yı konuk edecek.

  Jacques Mercier'in orkestra şefi olduğu konserde, Messiaen'ın "Les Offrandes Oubliees"i, Beethoven'ın "Piyano Konçertosu", Franck'ın senfonisi seslendirilecek.

  Sergiler

  Rafet Van'ın resim çalışmaları, Galeri Soyut'ta sergileniyor.

  Düriye Küçükkurt ve Ahmet Akgün'ün karma resim sergisi, 19 Aralık'a kadar Ziraat Bankası Kuğulu Sanat Galerisi'nde, Hülya Özyıldız'ın ebru sergisi Ziraat Bankası Mithatpaşa Sanat Galerisi'nde başkentlileri bekliyor
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara'nın haftalık kültür Forum Tarih
Ankara'nın Başkent Oluşu İle İlgili Şiirler Şiirler 13 Ocak 2012
Ankara'nın İklimi Hakkında Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Kısa Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Tarihi Geçmişi Hakkında Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Başkent Oluşu Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş