ankaranın eski ve yeni hali gösteren resimler

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 23 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. ankaranın eski ve yeni hali gösteren resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  eski ankara ve yeni ankara resimleri
  ankaranın eski ve yeni hali gösteren resimler paylaşır mısınız
  ankaranın eski ve yeni hali gösteren resimler hakkında bilgi verir misiniz
  ankaranın eski ve yeni hali ile ilgili fotoğraflar yayınlar mısınız
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 15 Nisan 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ankaranın Eski ve yeni Resimleri

  ankara resimleri.jpg ankara resimleri (1).jpg ankara resimleri (2).jpg ankara resimleri (3).jpg ankara resimleri (4).jpg ankara resimleri (5).jpg ankara resimleri (6).jpg
   

  Ekli dosyalar:


 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Geçmişten Bugüne Ankara Fotoğrafları

  Bu konuda, Türkiye'nin başkenti Ankara'nın geçmişten günümüze fotoğrafları yer almaktadır.


  Ankara,
  Neden puslu bir hava var sende…?
  Hüzün kokuyor soludugum hava
  Kaldırımlar başkalaştı, yollar başkalaştı

  Ankara,
  Bir sonbahar esiyor sende..
  Güvercinler kendı halınde..
  Kanaryalar kimbilir
  nerde…
  Eski anılar damla damla yerde..

  Ankara,
  bir başka hava var sende..
  Hani dostluk çemberi
  Havadan havaya selamlaşma
  ürken bakışlar
  Eh öylesıne el sıkışmalar
  En tepede sessizce duran
  Adı,
  anılınca susulan
  Bir garip oldun Ankara.

  Zeynep Aydınlıoğlu
  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 4. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 5. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Altınpark, Moganpark, Göksu Parkı, Mavi Göl Parkı, Kuğulupark kentin gürültüsünden, tozundan, egzoz dumanından uzak, sakin saatler geçirmeyi isteyen Ankaralıları bekliyor.

  Ankaralıların hafta sonlarını ya da sıcak yaz akşamlarını ağaçların serinliğinde geçirebilecekleri çok sayıda park bulunuyor. Parklarda tekerlekli patenden yüzmeye, plaj voleybolundan mini golfe kadar bir çok etkinlik yapılabiliyor.

  ralarında Altınpark, Mavi Göl ve Harikalar Diyarı'nın da bulunduğu büyük parkların toplam kullanım alanı, 6 milyon 500 bin metrekareyi buluyor.

  ANFA Genel Müdürü Ferhat Ertürk, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı'nca açılan ihale sonucunda birçok parkın sorumluluğunun ANFA'da kaldığını anımsattı. Parkların, bitkisel bakımı, temizliği, sulanması gibi işlerin ANFA tarafından yapıldığını belirten Ertürk, parkların güvenliğinin de kuruluş tarafından sağlandığını söyledi.

  Ankara Büyükşehir Belediyesince yapılan Mavi Göl, Göksu, Harikalar Diyarı, Moganpark vatandaşların gözde dinlenme alanları arasında yer alıyor.

  ALTINPARK
  "Doğu Akdeniz'in En İyi Parkı" ödülüne de sahip olan Altınpark, hayatın unutulan, ayrı düşülen hazlarının yeniden yaşanmasına ön ayak oluyor. Altınpark, Ankaralıları, kuşların ağaç dallarında cıvıldadığı, baharın binbir rengini taşıyan çiçeklerin etrafa kokularını yaydığı bir ortamda kentin gürültüsünden uzaklaşmaya ve dinlemeye çağırıyor. Uzmanlar tarafından "peyzaj harikası" olarak da nitelenen parkta 125 bin ağaç, 72 bin çeşitli bitki ve 2 milyon 500 bin çiçek bulunuyor. Bitkilerin sergilenip satıldığı bir sera, güvercinlerin, kartalların, tavus kuşlarının ve diğer birçok kuşun görülebileceği kuş evi de bulunan Altınpark'ın göletinde sandal, su bisikleti sefası yapılabiliyor. Balıkçı Koyu'nda bulunan dairesel havuzda da balık tutulabiliyor. Göl Tiyatrosu, sıcak yaz akşamlarında birçok etkinliğe ev sahipliği yaparken, İskele Çay Bahçesi, Yörük Çadırı ve piknik alanı da vatandaşların parktaki uğrak mekanları arasında yer alıyor. Altınpark, bünyesinde barındırdığı tenis kortu, tekerlekli paten pisti ve olimpik yüzme havuzu ile Ankaralıların spor yapmalarına olanak sağlıyor. Feza Gürsey Bilim Merkezi ile kentin en önemli fuar ve kongre merkezinin de bulunduğu parkta, değişik lezzetleri tatmak isteyen vatandaşlar da Park Restoran, Çin Lokantası, Rıhtım Restoran ve İtalyan Restoran'dan faydalanabiliyorlar. Parkta bulunan bir düğün salonu da vatandaşlara hizmet veriyor.

  MOGAN PARKI
  Mogan Parkı'na, kent merkezinden Gölbaşı'na uzanan Konya Yolu kullanılarak ulaşılabiliyor. Meraklılar ve araştırmacılar için gözlem evi ve 130 metre uzunluğunda ahşap bir yürüme yolu bulunan Mogan Park, alternatif dinlenme yeri olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Ankaralıların hizmetine sunuldu. Gölün mavi sularının eşliğinde yürüyüş yapmak isteyenler için 2.5 kilometrelik ahşap yürüyüş bandı bulunan Mogan Parkı'nda mangal tutkunları da düşünülmüş. Parkta, göl kıyısına yakın bir noktada barbekü de bulunan onlarca metal pergola yer alıyor. Yüksekliği 25 metre olan bir deniz feneri bulunan parka, çocukların faydalanabileceği bir çok park oyuncağının bulunduğu "Oyuncakistan" renk katıyor. Çocuklar, Su Oyunları Havuzu'ndaki akülü botlardan parkın etrafından gezdiren mini trenden de faydalanabiliyor. Antik Roma tarzında inşa edilen ve 3 bin kişi kapasiteli amfi tiyatro, yaz aylarında bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Deniz Müzesinde ise basınç ölçmeye, mesafe tayin etmeye ve yön bulmaya yarayan araçlar, meraklıların ziyaretini bekliyor. Parkta, büyük bir nikah salonu, mini yarış arabaları pisti, açık hava sineması, 800 metrelik bir koşu parkuru, tenis kortları, basketbol sahaları, kafeler ve göl kafeteryaları bulunuyor.

  MAVİ GÖL PARKI
  Mavi Göl Parkı, uzun yıllar boyunca Ankara'nın su ihtiyacını karşılayan Bayındır Barajı'nın rehabilite edilmesi ile oluşturuldu. Parkta, süs lahanaları, horoz ibikleri, leylandiler, konik ladinler, kızılcık, yayılıcı taflan ve ateş dikeninin de aralarında bulunduğu önemli bir fauna yer alıyor. Park sınırları içindeki birbirinden güzel piknik alanları Ankaralıları bekliyor. Baraj gölünün etrafına konuşlandırılan ahşap kameriyeler, korulardaki ağaçların altına konulan piknik masaları ise hafta sonları mangalcıları ağırlıyor. Gölde balık tutmak isteyenler için ahşap bir platformun yer aldığı parkta, manzarayı seyretmek için seyir terasları da bulunuyor. Hiçbir atık suyun karışmadığı tertemiz suyu ile Mavi Göl, su sporları tutkunlarına da sayısız seçenek sunuyor. Vatandaşlar, parkın göletinde tekne turu atıp, su bisikleti kullanabiliyorlar. Parkta ayrıca, koşu parkuru, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları bulunuyor.

  HARİKALAR DİYARI

  Harikalar Diyarı Gündüz Görünümü
  [​IMG]

  Harikalar Diyarı Masal Adası
  [​IMG]

  Harikalar Diyarı, "Avrupa'nın en büyük parkı" olma unvanını elinde bulunduruyor. Parkta, ağaç ve çalıgillerin de aralarında yer aldığı 40 bine yakın bitki bulunuyor. Hafta sonları Masal Adası'ndaki, Redkit ve Daltonlar, Keloğlan, Şirinler, Pinokyo, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler ve Asteriks, meraklı küçükleri ağırlıyor. Rengarenk park oyuncaklarının bulunduğu "Oyuncakistan", Go-Kart pisti ve mini tren de miniklerin gözde mekanları arasında yer alıyor. Parktaki, mini golf alanı ve model uçak pisti, model araba alanı vatandaşların ilgisini çeken yerler arasında bulunuyor. Parkta ayrıca, barbekü alanı, Yörük Çadırı, Göl Çay Bahçesi, Nejat Uygur Amfi Tiyatrosu, Nikah Salonu, Düğün Sarayı, Hanımlar Lokali, Sincan Gençlik Merkezi de yer alıyor.

  GÖKSU PARKI

  Göksu Parkı Gündüz Görünümü
  [​IMG]


  Göksu Parkı Gece Görünümü
  [​IMG]

  Yapraklı ve çalı türünden 70 bin bitkinin süslediği Göksu Parkı'na hayat veren Susuz Göleti, yüzlerce su kuşuna ev sahipliği yapıyor. Büyük bir barbekü alanının yer aldığı parkta, vatandaşlar Türkiye'nin ilk dağ kızağına da binebiliyor. Ücretsiz olarak hizmete sunulan Seyir Kulesi, Oyuncakistan, Go-Kart pisti, mini tren, amfi tiyatro, minyatür kule de parka renk katıyor. Toplam kullanım alanı 508 bin metre kare olan parkın 141 bin metre karesi göletten oluşuyor. Parkta ayrıca, içerisinde su kuşlarının yaşadığı Bio-Küre, su bisikletleri, voleybol, plaj voleybolu, basketbol ve futbol sahaları, tenis kortu da bulunuyor.

  KUĞULUPARK
  Başkentin simgelerinden birisi olan Kuğulupark, yıllardır Ankaralılar için vazgeçilmez buluşma ve zaman geçirme yeri. Kuğulupark, ayrıca restoranlar, parfümeriler, pastaneler, bankalar, çiçekçiler ve sinemaların bulunduğu Tunalı Hilmi Caddesi'ne de komşu... Parkın havuzunda aralarında kuğular ve ördeklerin bulunduğu onlarca su kuşu yer alıyor.

  SEĞMENLER PARKI
  İran Caddesi ile Atatürk Bulvarı arasındaki vadiye yayılan Seğmenler Parkı, 1983'de açıldı. 67 bin metre karelik bir alanı kaplayan parkın içinde havuzlar, çocuk bahçesi ve zaman zaman konserlerin verildiği bir amfi tiyatro da yer alıyor.

  BOTANİK PARKI
  Botanik Parkı, Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasındaki 65 bin metre karelik alana renk katıyor. Parktaki, Barış Çanı, atom bombasının atıldığı günün yıl dönümlerinde barış için çalıyor. Parkta ayrıca havuz, çiçek serası, çocuk bahçesi, uzuneşek oynayan çocuklar heykeli ile iki Ankara keçisi heykeli de bulunuyor.

  Anadolu Ajansı


  Dikmen Vadisi
  [​IMG]

  [​IMG]

  Keçiören Evcik Hayvanlar Parkı
  [​IMG]

  Keçiören Gökçek Parkı
  [​IMG]

  [​IMG]
   

 6. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ulus Meydanı - 1954

  [​IMG]
   

 7. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 8. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ankara- Kızılay Meydanı ( Güven Park İçinden )

  [​IMG]


  Ankara- Atakule' den çekilmiş kuşbakışı bir manzara karesi
  [​IMG]


  Ankara- Goksu Parkı ' ndan farklı mevsimlerde karelenmiş fotoğraflar...

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 9. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  [​IMG]


  [​IMG]

  [​IMG]

   

 10. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Atış Poligon Bahçesi Hipodrom -1937

  [​IMG]
  1.T.B.M.M ve Eski Sayıştay Binası-1920

  [​IMG]

  1934 : KIZILAY ATATÜRK BULVARI
  [​IMG]

  2007 : KIZILAY - ATATÜRK BULVARI

  [​IMG]

  ankara'nın gece görüntüsü


  [​IMG]
  canım keçiören'im


  [​IMG]


  buda teleferiğimiz. yakında deniz de gelirse ankara'ya şaşırmam


  [​IMG]
   

 11. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  altınpark  [​IMG]

  kızılay

  [​IMG]

  ankara gölbaşı - mogan gölü

  [​IMG]


  mogan gölü kış görüntüsü

  [​IMG]
   

 12. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  beypazarı

  [​IMG]

  kızılcahamam- soğuksu parkından görüntüsü


  [​IMG]

  Ankara
  [​IMG]


  [​IMG]

  esenboğa hava limanı

  [​IMG]


  samanpazarı-çıkrıkçılar yokuşu ankara

  [​IMG]

  harikalar diyarı -sincan

  [​IMG]

  göksu parkı sincan- ankara

  [​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG][​IMG]
  [​IMG]
   

 13. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ankara tren garı

  [​IMG]

  Ankara-Keçiören-Estergon Kalesi

  [​IMG]

  Ankara-Kızılay-İzmir Caddesi

  [​IMG]


  Ankara - Atakule
  [​IMG]

  [​IMG]


   

 14. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 15. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

 16. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ankara-Kavaklıdere

  [​IMG]

  Ankara-Dikmen Vadisi

  [​IMG]

  Ankara_Ulus Meydanı

  [​IMG]

  Ankara

  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
  Ankara - Kızılay

  [​IMG]

  Ankara - Anıtkabir

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ankaranın eski yeni Forum Tarih
Ankaranın Nüfusu 2012 Ankara Tanıtımı 17 Ocak 2012
2012 Ankaranın nüfusu kaçtır Ankara Tanıtımı 29 Aralık 2011
Ankaranın Neyi Meşhurdur Ankara Tanıtımı 14 Aralık 2011
Ankaranın Yeraltı Kaynakları Nelerdir Ankara Tanıtımı 14 Aralık 2011
Ankaranın Yüzölçümü Kaçtır Ankara Tanıtımı 13 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş