Ankara'nın başkent oluşuyla ilgili yazı

'Makaleler-Denemeler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ankara'nın başkent oluşuyla ilgili yazı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ankara'nın başkent oluşuyla ilgili yazı yazılar,Ankara’nın Başkent Oluşu,Ankara'nın Başkent Oluşu ile ilgili yazılar,ankara başkent yazı, ankara nasıl başkent oldu, Ankara ne zaman Başkent oldu

  Mustafa Kemal Paşa, Erzurum, Sivas Kongrelerinden sonra 27 Aralık 1919 günü Temsilciler Kurulu üyeleriyle birlikte Ankara’ya geldi.

  O zamana kadar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul idi. Osmanlı Mebusan Meclisi son kez 12 Ocak 1919′da İstanbul’da toplandı. 16 Mart 1919 günü İngilizler İstanbul’a girdi. Önce meclisi bastılar. Bu olay üzerine birçok milletvekili Anadolu’ya geçti. Yakalananlardan çoğu tutuklandı. Artık Osmanlı Mebusan Meclisi’nin İstanbul’da toplanma olasılığı kalmamıştı. Milletvekillerinin toplanacağı ve ülkenin yönetileceği bir başkent gerekiyordu.

  Ankara, Anadolu’nun ortasında, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara’dan kolaylıkla yürütülürdü. Dağılan Osmanlı Mebusan Meclisi üyeleri ile Sivas ve Erzurum Kongreleri’nde seçilen temsilcilerin bir yerde toplanması gerekiyordu. Bu nedenle 19 Mart 1919 günü Mustafa Kemal Paşa kimi illere ve komutanlıklara bir genelge gönderdi. Bu genelgede özetle; “Osmanlı Devletinin yaşamı ve egemenliğinin sona erdiği” bildiriliyor, “Türk ulusu kendi yaşamını ve bağımsızlığını koruyacaktır.” deniliyordu. Bu genelgeden sonra temsilcilerle Osmanlı Mebusan Meclisi’nden gelen üyeler Ankara’da toplanmaya başladılar. Ankaralılar onları coşkuyla, sevinçle, sevgiyle karşıladı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara'nın başkent oluşuyla Forum Tarih
Ankara'nın başkent oluşuyla ilgili resimler - Ankaranın başkent oluşu resimleri Türkiye Şehir-Bölge Resimleri 4 Ocak 2011
Ankara'nın Başkent Oluşu İle İlgili Şiirler Şiirler 13 Ocak 2012
Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Kısa Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Başkent Oluşu Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Başkent Olma Nedenleri İle İlgili Kısa Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş