Ankaranın Adı Nereden Geliyor

'Ankara Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 1 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ankaranın Adı Nereden Geliyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Adını Nereden Almıştır
  Ankara İsmi Nereden Gelmiştir
  Ankara'nın anlamı nedir,Ankara ismi nereden gelmiştir

  Ankara adıyla ilgili olarak �kaynaklara dayalı� kesin bir tespit yoktur. Bununla beraber bazı eskiçağ efsaneleri ve rivayetler şehrin adının geldiği noktayla ilgili fikir vermektedir.

  1.Tespit

  Frigya Kralı Midas�ın bir deniz çapası [Anker] bulduğu yerde bu şehri ilk defa kurmasıyla şehir de adını Anker kelimesi olarak almıştır. Grek müverrihi Pausanıas, söz konusu çapanın kendi zamanında (M.Ö II. Yüzyıl) Jupiter mabedinde muhafaza edildiğini yazmaktadır. Roma hakimiyeti dönemine ait bazı sikke ve madalyonlarda gemi çapasının Ankara şehrinin arması gibi kullanıldığı görülmektedir. Bu tarihi görüşlerin yanı sıra şehrin adının Grekçe Agheridha (koruk) , Anguri (salatalık) kelimesiyle ilgili olduğu söylenmektedir.

  2.Tespit

  Frigçe �Ankas� kelimesidir. Karışık anlamına gelen bu kelimeye �kayalık, dar boğaz� manaları da verilmektedir. Bir vadi yanında kurulmuş olan Ankara şehrinin fiziki görünümü bu adlandırmaya uygun düşmektedir.
  İlkçağda Anadolu�da ilk güçlü devleti kuran Hititlerin Orta Anadolu�da kurdukları �Ankuwa� şehrinin de şimdiki Ankara şehrinin yerinde kurulmuş olabileceği mümkündür. Dolayısıyla Ankara ismine yakın fonetiğin Hititler döneminde de varlığı dikkat çekicidir.
  Türk-İslam kaynaklarında şehrin adı Farsça �Engü� (üzüm) kelimesine bağlanmış bir başka deyişle, şehir kalesinin �angarya� ile yaptırıldığı için şehre böyle bir ad verildiği ifade edilmektedir. Eski Arap coğrafyacıları da ekseriyetle şehirden Ankara olarak söz etmektedirler.
  Selçuklular döneminde şehrin adı Engürü, Enguriye, Engure ve Ankara olarak geçmektedir. Aynı döneme ait Batılı kaynaklarda Angora, Angurie şeklinde geçer. Osmanlı kaynaklarında ise; Engürü ve Ankara ismi kullanılmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankaranın Adı Nereden Forum Tarih
Ankaranın Adı Nereden Geliyor - Ankara İsmini Nerden Almıştır Ankara Tanıtımı 29 Ekim 2010
Ankaranın Adının Hikayesi Nedir Ankara Tanıtımı 26 Kasım 2011
Ankaranın Nüfusu 2012 Ankara Tanıtımı 17 Ocak 2012
2012 Ankaranın nüfusu kaçtır Ankara Tanıtımı 29 Aralık 2011
Ankaranın Neyi Meşhurdur Ankara Tanıtımı 14 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş