Ankara Tarihi

'Ankara Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Tarihi

  Ankara, yazılı tarih boyunca iki kez başkent olmuştur; ilki Galatlar dönemi ve ikincisi de Türkiye Cumhuriyeti'dir.

  Ankara ve çevresinin tarihi Bronz Devri'ndeki Hatti Uygarlığına kadar gider. M.Ö. 2000 yıllarında Hititler bölgenin hakimi durumuna gelmiş ve onları sırası ile Frigyalılar, Lidyalılar ve Persler izlemiştir. M.Ö. 3. yüzyılda, bir Kelt ırkı olan Galatlar Ankara'yı başkent yapmıştır. Galatlar Ankara'yı ilk defa başkent olarak kullanmışlardır.

  Şehrin Roma İmparatorluğu zamanındaki adı "Ankyra"dır. Hitit döneminin küçük bir şehri olduğu bilinmekle birlikte, bu yörede bu döneme ait herhangi bir eser bulunmamıştır. Frig çağından sonra şehir sırasıyla Pers, Büyük İskender, Galat dönemlerini yaşamıştır. M.Ö. 25 yılında İmparator Augustus şehri Galatia krallığıyla beraber Roma imparatorluğuna bağlamıştır. Ankara ayrıca o dönemlerde denizcilikte kullanılan çapalarının yapıldığı bir yerdi.

  7. ve 8. yüzyıllarda İslamiyetin doğuşuyla birlikte şehir Pers ve Arap akımlarına maruz kalmıştır. 871-893 tarihleri arasında birkaç kez el değiştirir. 1127'de şehir kesin olarak Türk Ahiler hakimiyetine girer ve adı Ankyra adının Türkler'ce bozuk söylenişi ile "Engürü" "Engüriye" olur. 1402'de Yıldırım Bayezid ve Timurlenk arasındaki Ankara Savaşında şehir kısa bir süre Moğol hakimiyetinde kalır. Ancak 1414'de kesin olarak Osmanlı hakimiyetine girer.

  TBMM'de yeni Türk Devleti'nin başkentinin neresi olacağı konusu tartışılmaya başlanır. İsmet Paşa'nın TBMM'ye sunduğu Ankara'nın Başkent olması yolundaki yasa teklifi kabul edilir ve 13 Ekim 1923 günü Ankara, Türk Devleti'nin başkenti olur. İsmet Paşa'nın Ankara'nın başkent olması yönündeki yasa teklifinde;

  * Ankara'nın askeri ve siyasi yönden güvenli bir ortamda olması
  * Ankara'nın ulaşım yolları üzerinde bulunması
  * Ulusal Mücadele Dönemi'nde önemli bir rol üstlenmiş olması

  gibi gerekçeler belirtilmiştir.O günlerde Avrupa'dan şehir mimarları getirilerek bugünkü modern Ankara'nın temelleri atılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Tarihi Forum Tarih
Ankara'nın Başkent Oluşunun Tarihi Gelişimi İle İlgili Kısa Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara'nın Tarihi Geçmişi Hakkında Bilgi Ankara Tanıtımı 13 Ocak 2012
Ankara Nasıl Başkent Oldu, Tarihi Gelişimi Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2012
Ankaranın Kurtuluş Tarihi Ankara Tanıtımı 8 Aralık 2011
Ankaranın Kurtuluşunun Tarihi Ankara Tanıtımı 8 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş