Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ankara Devlet Resim Heykel Müzesi

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün direktifleri ile Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu tarafından projelendirilerek, 1927-1930 yılları arasında Halk Evi olarak inşa edilmiştir. Daha sonra Türk Ocağı olarak kullanılan bina, 1980 yılında restore edilerek müze olarak açılmıştır. Müze kısa bir süre içinde çağdaş müzeciliğin gerektirdiği tüm fonksiyonları ve hizmetleri içeren bir kurum durumuna gelmiştir. İçi ve dışı Marmara Adası’ndan getirilen mermerler kullanılarak;Selçuklu motifleri ve eski Ankara evlerine özgü süslemelerle bezenmiştir. Müzede, 19. yüzyıl başından günümüze kadar, resim ve heykel sanatlarımızın oluşumu ve gelişiminde önemli role sahip tüm sanatçılarımızın en seçkin eserlerinin teşhir edildiği bir sanat merkezi niteliğindedir.

Müzede, Türk plastik sanatlarının geçirdiği gelişim dönemlerini ve gruplarını yansıtan eserler, satın alma ya da yerli-yabancı yayınevlerinin ve yabancı ülke büyükelçilerinin bağışlarıyla her geçen gün zenginleşen Plastik Sanatlar Kütüphanesi ve Türk Plastik Sanatçıları Bilgeliği bulunmaktadır. Müzede ayrıca restorasyon, resim, heykel ve seramik atölyeleri bulunmaktadır.

Dış ülkelerle ülkemiz arasındaki kültürel anlaşmalar çerçevesinde ülkemizde düzenlenen resim, heykel, baskı sanatları fotoğraf sergileri müzenin periyodik sergileri için ayrılan üç galerisinde sergilenmektedir. Müze galerilerinde ayrıca Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün organizasyonu ile hazırlanan retrospektif sergiler, kişisel sergiler ve yarışmalı sergiler yapılmaktadır.

Kaynak Kültür Bakanlığı.
 

Üst