Ankara Atakule

'Ankara Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Atakule konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Atakule
  [​IMG]
  [​IMG]  " Atakule " Alışveriş Merkezi Ankara'nın en elit bölgesinde yer alan ve taşınmaz değerleri açısından en fazla kıymet artışı gerçekleşen Çankaya ilçesinin Cinnah caddesi ile Çankaya Caddesi`nin kesiştiği , Zübeyde Hanım Meydanı`na cepheli konumdadır.

  Konum :

  Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık Konutları yakınında, Botanik Parkı üstünde, şehir manzarasına tamamen hakim olan Alışveriş Merkezi`nin çevresinde, çeşitli Büyükelçilik binaları ile konut ve işyeri amaçlı 4-6 katlı yapılar mevcuttur.

  Atakule'nin Alttan Görünümü :

  Atakule Alışveriş Merkezi`ne Anıtsal nitelik kazandıran 125 metrelik Kule, döner platformu ile bir benzerinin bulunmayışı sebebiyle yapıyı kentin simgesi haline getirmektedir.

  Tarihçe :

  13 Ekim 1989 terihinde Ankara`nın başkent oluşunun 66. yıl dönimine denk gelen günde 8. Cumhurbaşkanı Sayın Turgut ÖZAL tarafından açılışı yapılan Türkiye`nin ve Ankara`nın ilk Alışveriş Merkezi başkentte hizmet vermeye başlamıştır. Modern Alışveriş Merkezinin plan ve projesi Mimar Sayın Ragıp Buluç tarafından hazırlandı. Kutlutaş İnşaat Firması ile tamamı Türk Mühendis ve işçileri tarfından inşaa edilen çarşı temelleri 1987 yılında dönemin Başbakanı Sayın Turgut Özal tarafından atıldı. İsmi düzenlenen bi yarışma ile Ankara halkı tarafından verilmiştir. Mimari yapısı ve konumu itibariyle de önemli bir turizm merkezidir.

  Özellikler :

  Alışveriş Merkezi ve Kule olmak üzere iki ana bölümden oluşan tesiste; ```-Alışveriş Merkezi```; Atrium çarşı niteliğinde inşa edilen ve tamamı alışveriş merkezi olarak faaliyet gösteren, sosyal ünite olarak nikah ve kokteyl salonu bulunan 5 katlı bölümdür.

  Atakule'nin İç Bölümü : "Kule bölümü"; 125 m yükseklikte inşa edilmiş betonarme taşıyıcı sistemli yapı özelliğinde, çıkış ve inişte şehir manzarasına hakim iki adet asansörle 87 m yükseklikte seyir terasına ulaşılmaktadır. Bu bölümün altında Cafe-Bar katı, üzerinde ise döner platformlu lokanta katı yer almaktadır. En üstte ise, kubbe altında kokteyl salonu bulunmaktadır. Alışveriş Merkezi ve Kule de mevcut altyapı ve tesisata ilave olarak, yangın ihbar,gaz alarm, yangın söndürme, güvenlik kamera sistemi,klima , müzik ve dahili yayın, uydu anten ve yayın, panoramik asansörler merdivenler, parotoner ile havuz ve su gösterileri gibi tesisler yapıya güvenlik ve konfor artırıcı özellik kazandırmaktadır. Ayrıca ülkemizde ilk defa gerçekleştirilen döner platformlu lokanta ve seyir teraslı kule, teknolojik özelliği ile tesise anıtsal ve simgesel nitelik kazandırmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Atakule Forum Tarih
Ankarayı tanıtan kısa yazı örneği Ankara Tanıtımı 1 Şubat 2017
2017 Ankara nüfusu Ankara Tanıtımı 31 Ocak 2017
Ankara savaşı sonuçları nelerdir Tarihi Bilgiler 4 Aralık 2016
Ankara niçin başkent seçilmiştir Sorular ve Cevaplar 1 Aralık 2016
2016 Ankara nüfusu kaçtır? Ankara Tanıtımı 28 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş