Ankara Antlaşması hakkında bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 22 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ankara Antlaşması hakkında bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Antlaşmasının önemi
  Ankara Antlaşmasının tarafları

  Türkiye ile Avrupa Ekonomik Topluluğu arasında ortak üyelik statüsü kuran anlaşma.Türkiye Topluluğa ilk kez 31 Ağustos 1959'da başvurmuş söz konu su anlaşma 12 Eylül 1963'de imzalanarak ilgili ülkelerin parlamentolarında onaylandıktan sonra 1 Aralık 1964'te yürürlüğe girmiştir. Ankara Anlaşması’nın temel amacı Türkiye ile Topluluk arasında aşamalı bir biçimde gümrük birliğinin kurulmasıdır. Nihai amacın ise Batı Avrupa ile hem ekonomik hem de siyasal yönden bütünleşme olduğu ileri sürülebilir.

  Anlaşma uyarınca gümrük birliği birbirini izleyen üç dönemde gerçekleştirilecektir. Bunlar a)Hazırlık Dönemi b)Geçiş Dönemi c)Son Dö Nem (ya da tam üyelik dönemi)'dir. Hazırlık döneminde Türk ekonomisinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amacın gerçekleştirilmesi için Topluluğun Türkiye'ye bazı gümrük kolaylıkları tanıması ve finansal yardımlarda bulunması öngörülmüştür. Geçiş Dönemi fiilen 1 Eylül 1971 tarihinde başlamıştır. Bu dönemde Topluluk ile Türkiye arasında sanayi malları alanında gümrük birliğinin sağlanması amaçlanmıştır. Tarımsal ürünler arasında bu dönemde gümrük birliği söz konusu değildir; ancak Topluluğun tarım ürünleri alanında Türkiye'ye bazı gümrük kolaylıkları tanıması öngörülmüştür.

  Üretim faktörlerinin serbest dolaşımı ise anlaşm Aya göre 1976-1986 arasında gerçekleştirilmiş olacaktır. Ayrıca Topluluk Türkiye'nin tam üyeliğini kolaylaştırmak için finansal yardımlar sağlayacaktır. Türkiye'deki yasal mevzuatın ve iktisat politikalarının Toplulukla uyumlulaştırılması da geçiş döneminde gerçekleştirilmesi öngörülen konulardandır. Son (yani tam üyelik) döneminin ise 1995'ten itibaren başlaması öngörülmüştür. Ankara andlaşmasına göre geçiş döneminde bu son dönemde tarım ürünlerinin de serbest dolaşımı sağlanmış olacak; diğer yandan Türkiye'de izlenen iktisat politikaları da Toplulukla uyumlu duruma getirilmiş bulunacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Antlaşması hakkında Forum Tarih
1920 Ankara Antlaşması Hakkında Kısa Bilgi Tarihi Bilgiler 10 Ağustos 2013
Musul Sorunu ve Ankara Antlaşması hakkında bilgi Tarihi Bilgiler 20 Şubat 2011
1920 Ankara antlaşması ile ilgili kısaca bilgi Tarihi Bilgiler 30 Nisan 2014
Ankara Antlaşması Maddeleri Önemi (20 Ekim 1921) Tarihi Bilgiler 6 Mayıs 2012
20 Ekim 1921 Ankara Antlaşması ve Önemi Tarihi Bilgiler 10 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş