Ankara Çamlıdere İlçesi

'Ankara Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 21 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Ankara Çamlıdere İlçesi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara Çamlıdere İlçesi

  Ankara şehir merkezine uzaklığı : 108 km

  Çamlıdere Ankara’nın kuzeybatısında yer almakta, güneyden Güdül, doğu ve kuzeyden Kızılcahamam, batıdan Gerede ve Beypazarı ilçeleri ile çevrilidir.


  İlçe 1953 yılına kadar Kızılcahamam İlçesine bağlı bucak olarak kalmış, 02.12.1953 tarihinde 6191 sayılı kanunla ilçe statüsünü kazanmıştır.

  Çamlıdere İlçesinin tarihçesi hakkında kesin bir bilgiye dayanan herhangi bir kaynak mevcut değil ise de, ilçede Selçuklu dönemine ait Peçenek Beldesinde bir Camii bulunmakta, Peçenek, Ozmuş, Yahşihan, Dağkuzören gibi bazı köy isimleri de Selçuklu beylerinin isimlerini taşımakta ve yer yer Selçuklu Dönemine ait kalıntılara rastlanılmaktadır. Bunun yanı sıra Bizans Dönemine ait mezar ve yerleşim yerleri gibi kalıntılara da rastlanmaktadır.

  Ayrıca Çamlıdere İlçe merkezine Hazret-i Muhammed’in manevi evladı Ömer-ül Faruk’un dördüncü soyundan gelen Şeyh Ali Semerkandi’ye ait türbe bulunmaktadır. Söz konusu türbe yurdumuzun her bölgesinden gelen vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde ziyaret edilmektedir.

  İlçede her yıl genelde Temmuz ayı içerisinde Yağlı Güreş, Müzik Şöleni, Sinsin Oyunları, Sünnet Şöleni ve ilçede türbesi bulunan Şeyh Ali Semerkandi’yi anma gününün yer aldığı geleneksel “Çamlıdere Aluç Dağı Festivali” düzenlenmektedir.

  Çamlıdere, doğal güzellikleri ve ormanları ile de tanınmış bir ilçedir. Çamkoru mesire alanı ve Benli Yaylası ilçe sınırları içinde bulunmaktadır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ankara Çamlıdere İlçesi Forum Tarih
Peçenek İlköğretim Okulu Bilgileri Çamlıdere Ankara Ankara Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Osmansın İlköğretim Okulu Bilgileri Çamlıdere Ankara Ankara Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Merkez Atatürk İlköğretim Okulu Bilgileri Çamlıdere Ankara Ankara Tanıtımı 13 Ağustos 2011
Peçenek İlköğretim Okulu Çamlıdere Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010
Osmansın İlköğretim Okulu Çamlıdere Ankara Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 19 Temmuz 2010

Bu Sayfayı Paylaş