Ani kilo düşüşü kalbin ritmini bozuyor

'Diyet Beslenme' forumunda RiVeR_Nn tarafından 27 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. RiVeR_Nn

  RiVeR_Nn Üye

  Ani kilo düşüşü kalbin ritmini bozuyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ani kilo düşüşü kalbin ritmini bozuyor

  Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç.Dr. Hüseyin Arınç, ani kilo vermenin öldürücü kalp ritmi bozukluklarına neden olduğunu söyledi


  Fiziksel aktivite yapmayan kişilerde sağlık sorunlarının daha çok ortaya çıktığını belirten Doç. Dr. Arınç, “Bahar ayları özellikle kilo vermek için diyet, egzersiz ve spor yapma ayları olarak dikkat çeker. Kış aylarında alınan fazla kiloların egzersiz yaparak değil, yemeden içmeden kesilerek vermeye çalışmak, vücutta ciddi metabolizma değişikliklerine neden olur” dedi.

  Fazla kiloların diyetisyen kontrolünde beslenme ve ayrıca düzenli olarak egzersiz yaparak verilmesinden yana olduklarını söyleyen Doç. Dr. Arınç, “Fazla kiloların, kontrollü verilmesi gerekir. Özellikle kalp sağlığı açısından haftada 1 kilo, ayda 4 kilo verilmelidir. Yemeden içmeden kesilerek ayda 8- 10 kilo vermek vücutta metabolizmanın ve hormonsal dengenin bozulmasına yol açar. Uzun süren açlık nedeniyle yağ, karbonhidrat ve protein dengesi bozulan vücut, kendisini yemeye başlar. Bu esnada ortaya çıkan ciddi ritm bozuklukları da kalp krizine yol açar” diye konuştu.

  Doç. Dr. Arınç sağlıklı bir vücuda sahip olabilmek için haftada 5 gün en az 20 dakika egzersiz ve spor yapılması gerektiğini belirterek açıklamalarına şöyle devam etti:
  “Spor yapmadan zayıflamaya kalkmak, vücutta metabolizma bozukluğunun yanı sıra halsizliğe, adalelerde erimeye ve ciltte buruşmaya neden olur. Diyetisyen kontrolünde 3 ana 3 ara öğün yemek ve haftanın 5 günü günde 20 dakika terleyecek şekilde egzersiz yürüyüş ve koşu yapmak gerekir.”
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - kilo düşüşü kalbin Forum Tarih
Kilometre ve Milimetrenin kullanıldığı alanlara örnekler Eğitim Bilgileri 26 Mart 2014
Kilogram ile satılan ürünler nelerdir kısaca Diğer Mesleki Bilgiler 24 Mart 2014
Kan ilaçları kilo yapar mı? Genel Sağlık 23 Ocak 2014
Kilogram İle Satılan Ürünler Kilo İle Satılan Ürünler Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 8 Ocak 2014
Kilometre ve Milimetre Ölçü Birimleri Nerelerde Kullanılır Diğer Mesleki Bilgiler 18 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş