Angora Tavşan (Lepus europaeus)

'Diğer Hayvanlar' forumunda Mavi_Sema tarafından 25 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Angora Tavşan (Lepus europaeus) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  angora tavşanı

  [​IMG]  Bilimsel sınıflandırma
  Alem: Animalia (Hayvanlar)
  Şube: Chordata (Kordalılar)
  Sınıf: Mammalia (Memeliler)
  Takım: Lagomorpha
  (Tavşanımsılar)
  Familya: Leporidae
  (Tavşangiller)
  Cins: Lepus
  Tür: L. europaeus
  Binominal adı Lepus europaeus(Pallas, 1778)


  Angora tavşan (Lepus europaeus), tavşangiller (Leporidae) familyasından boyu 70 cm'ye varabilen ve kısa mesafede çok hızlı koşabilen bir tavşan türü.

  Özellikleri

  Ağırlığı 2-7 kg. arasında değişir. 10 cm. kadar bir kuyruğu olur. Türkiye’deki angora tavşanlar, Avrupa’dakilerden biraz daha küçüktür. Kulakları çoğu kez arka ayakları kadar, bazen daha uzundur. Kulaklarını etrafa çevirebilirler. Yılda iki kez kıl değiştirirler. Yazın kahverengi ya da kahverengimsi gri, kışın daha açık ya da beyaz olurlar. Ortalama ömürleri 10-12 yıl kadardır. Tavşanların gözüne ışık tutulduğu zaman hiçbir yana kımıldayamaz.

  Yaşam alanı

  Otluk, ormanlık ve açık arazilik yerlerde, bataklık çevrelerinde ve 1500 m.’ye kadar dağlardatoprak oyukları ve çalıların altına yerleşirler. yaşarlar.

  Dağılımı

  Orta ve (İber Yarımadası hariç) Güney Avrupa’dan, Çin’e kadar görülebilen angora tavşan, Türkiye’nin her bölgesinde boldur.

  Yaşam şekli

  Ancak kısa aralıklarla (ve gözleri açık olarak) uyurlar. Genelde yalnız yaşamakla birlikte hem cinslerine karşı hoşgörülü davranırlar. Sürekli kullandıkları patikaları yanak ve anal bölgelerindeki salgı bezlerini kullanarak işaretlerler.

  Beslenme

  Yazın yeşil bitkiler, mantarlar, meyveler, kışın ağaç kabukları ve kuru bitkileri yerler.En sevdikleri sebze ise havuçtur.Ve genelde havuç yerler yeşilligi severler saman yonca vb şeylerde eksik olmamalıdır ...

  Üreme

  Hamilelik süreleri 40 gündür. Yılda en az 2-3 en fazla 5-6 defa dogururlar. İlk dogruşların da 1 ayda doğranlarda vardır. Yavru dogduktan sonra ilk 1 hafta insan eliyle ellenirse annesi kıskanır ve öldürür 1 haftayı tamamlayan yavrular ele alına bilir. Tavşanlar genellikle ot yer ama agaç yaprakları agaç kabuğuda yerler. Ayrıca yerlerinin sıcak olması, temiz olması, yaşadıkları alanın büyük olması, yiyeceğin bol olması gibi etmenler sağlıklarında ve doğurğanlıklarında etkili olur. Yavru sayıları doğum yıllarına paralel artış gösterir. Yavrular gözleri kapalı ve tüysüz doğarlar. 4.günde tüylenmeye başlarlar. 1.haftası doldurduğunda gözleri açılmaya başlar ve gözlerinin tamanen açılması 12.gününü bulur. Yuvadan dışarıya çıkmaya 3.haftadan sonra başlarlar. Anne yavrularını göz önünde emzirmemeye dikkat eder. Doğumdan önce birkez daha çiftleşen dişilerde, üst üste gebelik görülür. Erkekler, dişiler için kavga ederler.

  Korunma durumu

  Yaban tavşanları, postları ve etleri için avlanırlar. Türkiye’de avı sezonluk olarak serbesttir. Kırmızı listede soyları tehlikede olmayan hayvanlar statüsündedir. Ancak sayıları azalmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Angora Tavşan (Lepus Forum Tarih
Ankara Kedisi (Angora) Özellikleri Resimleri Kedi ve Köpekler 19 Ocak 2011
Yeşil Angora İplikten Örgü Şal Örneği Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 17 Aralık 2010
Marmaris Otelleri Angora Hotel Marmaris Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 17 Ağustos 2009
Angora Bolero Örneği ve Yapılışı El Örgü Örnekleri 18 Aralık 2008
fare ile tavşanın gelişme dönemleri nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 2 Ocak 2013

Bu Sayfayı Paylaş