Anestezi uzmanı Nedir ?- Ne İş Yapar - Görevleri

'Meslekler Rehberi' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 10 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Anestezi uzmanı Nedir ?- Ne İş Yapar - Görevleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anestezi uzmanı

  Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Yüksek Okulu Anestezi Bölümü nde eğitim ve öğretim Başkent Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı olarak Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana bilim Dalına bağlı olarak Adana Uygulama ve Araştırma Merkezin de görev yapan akademik ve uzman düzeyinde anestezi uzmanı hekimler tarafından yürütülecektir.

  Bu programın amacı anesteziyoloji uzmalarına anesteziyoloji ve reanimasyon alanında yardımcı olacak teknik eleman yetiştirmektedir. Bu programdan ön lisans diploması alarak mezun olanlar anesteziyoloji uzmanı gözetiminde ameliyathanede anestezi öncesi , sırası ve sonrasında , Ağrı tedavi kliniğinde ve yoğun bakımda yardımcı olarak çalışabileceklerdir.

  Program süresince programın başarısı yazılı ve uygulamalı sınavlar ile belirlenecektir. Her yarı yılın sonunda yapılacak yazılı ve her yılın sonunda yapılacak olan uygulamalı sözlü sınav ile programında başarılı olan adaylar belirlenecektir. Programdan sonra ise mezunların yerleştikleri pozisyonlar programın başarısını belirleyecektir.

  Program 2008-2009 öğretim yılında başlatılacaktır. Programın ilk yıldan itibaren 40 öğrenci alınarak devam edilmesi planlanmaktadır.

  Programdan mezun olanlar ön lisans diploması alarak �anestezi teknisyeni � unvanı alacaklardır.

  Programdan mezun olanlar kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında ameliyathane ve /veya yoğun bakım ünitelerinde anesteziyoloji uzmanı gözetiminde çalışacaklardır.

  Başken Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu Anestezi Bölümünden mezun olmak için alınması gereken teorik dersler aşağıda belirtilmiştir.

  Anatomi
  Anesteziyoloji ve Reanimasyon
  Atatürk ilkeleri ve İnkilap Tarihi
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Sterilizasyon
  armakoloji
  Fizyoloji
  İletişim becerileri
  Temel bilgi teknolojisi ve bilgi sistemleri kullanımı
  Türk Dili
  Yabancı Dil

  Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu �Anestezi Bölümü�nde eğitim ve öğretiminde stajlar ve pratik uygulamalar tam teşekküllü bir üniversite hastanesi olarak hizmet veren Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi�nde gerçekleştirilecektir.

  Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde toplam 3 ayrı hastane ve 2 ayrı merkezi ameliyathane bulunmaktadır . Halen toplam 15 ameliyathane hizmeti olup halen Genel Cerrahi , kardiyovasküler cerrahi , Beyin Cerrahisi , Ortopedi , Üroloji , Göğüs Cerrahisi , Göz Hastalıkları , Kulak, Burun Boğaz hastalıkları , Kadın Doğum , Plastik Cerrahi , Diş Hekimliği operasyonları gerçekleştirilmektedir.

  Yanık hastaları için ayrı bir ameliyathane ve yoğun bakım hizmeti (15 akut yanık yatağı ve 10 ileri takip yatağı ile ) , yanık rehabilitasyonu da dahil olmak üzere hizmet verilmektedir.

  20 yataklı Cerrahi yoğun bakım ve Reanimasyon ünitesi , 17 yataklı Kalp ve Damar Cerrahisi yoğun bakım ünitesi de anestezi teknisyenliği eğitiminde tam donanımlı yapılanmaları ile rahatlıkla hizmet verebilirler.

  Ameliyathane dışı anestezi bünyesinde radyodiyagnostik üniteleri (Bilgisayarlı Tomografi, Magnetik Rezonans görüntüleme , girişimsel radyoloji , ultrasonografi başta olmak üzere ) , Üroloji kliğine bağlı taş kırma üniteleri , Gastroenteroloji kliniğinin tüm endoskopik muayene ve tedavileri , Kadın Doğum kliniğine ait Tüp bebek merkezleri , radyoterapi üniteleri eğitim amacıyla kullanılacaktır.

  Başkent Üniversitesi Adana Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanemizde kod sistemi ile çalışan kardiyopulmoner resüsitasyon ekibi 24 saat vardiyalar halinde Anestezioloji ve Reanimasyon bölümünün sorumluluğunda hizmet vermektedir. Ortalama yıllık kardiyopulmoner resüsitasyon sayısı 200 dür ve başarı oranı %90 üzerindedir. Resüsitasyon laboratuarı (Resüsitasyon maketi ile simülatör ile) da mevcuttur.

  Ağrı Tedavi Kliniğinde akut ve süreli ağrı tablolarının ilaç ve invaziv yöntemleri tedavisi gerçekleştirilmektedir. Poliklinik ve yataklı servis olarak hizmet veren klinikte anestezi teknikerliği stajyerlerine eğitim verebilecek öğretim üyesi ve yeterli hasta sayısı (günlük ortalama 20 poliklinik ve 5 invaziv girişim ile) mevcuttur.

  Cerrahi Yoğun Bakım ve Reanimasyon Ünitesinde de anestezi öğretim üyeleri görev yapmaktadır. Toplam 20 yataklı bu ünitede aylık ortalama 130 hasta ile anestezi teknikerliği pratik uygulamaları ve stajları için yeterlilik göstermektedir.

  Bu kriterlere göre anestezi bölümü öğrencilerinin pratik eğitimleri için yeterli imkanlar başka bir kuruluş ile işbirliğine gitmeden sağlanabilmektedir. Teorik eğitim içinde en az iki derslik (her biri 50 kişilik) bir amfitiyatro (ort.180 kişilik), bir anatomi laboratuarı, 2 adet bilgi işlem laboratuarı ve bir resüsitasyon laboratuarı ile fiziki anlamda desteğe ihtiyaç yoktur.

  Başkent Üniversitesi Adana Sağlık Meslek Yüksek Okulu Anestezi Bölümü ders programı* ve kredileri ektedir; (*IV.Yarıyıl tamamen klinik uygulamaya ayrılmıştır.)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anestezi uzmanı Nedir Forum Tarih
Anestezi Nedir, Anestezi Ne Demektir FrmArtuklu TatLı SöZLük 28 Aralık 2011
Dilber Ay Anestezi - Noldu Gardaş 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 31 Ekim 2011
Anestezi Teknisyenin Eğitimi Ve Yükselme Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011
Anestezi Teknisyenin Çalışma Ortamı Ve İş Bulma Hakkında Bilgi Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011
Anestezi Teknisyeni Olmak İçin Gerken Koşullar Nelerdir Meslekler Rehberi 22 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş