Andrea Cesalpino Kimdir?

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Asi_isyankar tarafından 9 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Andrea Cesalpino Kimdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Andrea Cesalpino Kimdir?

  Andrea Cesalpino (Latince Andreas Caesalpinus)(6 Haziran 1519 – 23 Şubat 1603) İtalyan bitkilerin sınıflandırılmasında bir mihenk taşı kabul edilir ve kan dolaşımıyla ilgili tıbbî çalışmalarda başı çekenlerdendir. 1524 ya da 1525 yılında Arezzo'da doğmuş; Realdo Colombo, Luca Ghini ve Vesalio öğrenimlerinden sonra 1551 yılında Pisa'da mezun olmuştur.

  İtalyan hekim, filozof ve doğabilimci Andrea Cesalpino 1519 yılında Arezzo'da dünyaya geldi. Pisa Üniversitesi'nde tıp eğitimini tamamladı. Eğitim yıllarında tıp dışında botanik ve felsefe ile ilgilendi. Pisa Üniversitesi'nde eğitim sonrası çalışmalarına devam eden Cesalpino aynı zamanda tıp, felsefe ve botanik dersleri vermeye başladı.

  1547 yılında Pisa'da Avrupa'nın ikinci botanik bahçesinin açılmasında büyük katkıları olan Cesalpino buranın direktörlüğüne atandı. Aynı dönemde Pisa Üniversitesi'nde tıp ve botanik profesörlüğü ünvanını kazandı. 1592 yılında Roma'dan Sapienza Üniversitesi'nden teklif alan Cesalpino, Roma'da çalışmaya başladı. Bu görevi sırasında Papa Clement VIII'in özel doktoru oldu. Bu görevi, ölüm yılı olan 1603 tarihine kadar sürdü.

  Andrea Cesalpino, tıp ve botanik alanlarında yaptığı araştırmalar sonrası toksikoloji bilim dalının oluşmasını sağladı. En ünlü eseri, 16 kitaptan oluşan ve 1500 bitki türünün tarif edildiği "De Plantis"dir. Büyük yankılar uyandıran bu eserinde bitkilerin sağlık alanında kullanımları ile ilgili detaylar da bulunmaktadır. William Harvey'den önce kan dolaşımı ile ilgili çalışmalarda da bulunmuştur.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Andrea Cesalpino Kimdir Forum Tarih
Andrea Cesalpino Kimdir - Andrea Cesalpino Biyografisi Düşünürler-Filozoflar 21 Ekim 2010
Gta San Andreas Bölüm Geçme Hilesi Oyun Hileleri 26 Eylül 2012
GTA San Andreas Şifreleri Nelerdir Oyun Hileleri 17 Ekim 2011
Gta San Andreas Oyunu Bölüm Geçme Şifresi Diğer Oyunlar 16 Ekim 2011
Gta san andreas oyunu şifreleri Diğer Oyunlar 14 Eylül 2011

Bu Sayfayı Paylaş