Andaçlı Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı

'Ağrı Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 16 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Andaçlı Köyü Hakkında Bilgi Patnos Ağrı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Patnos Andaçlı Köyü - Andaçlı Köyü Hakkında - Andaçlı Köyü Tanıtımı - Andaçlı Köyü Resimleri

  İlçe: PATNOS

  İl: AĞRI


  Demografik Bilgiler

  Nüfusu:
  2000
  1024

  1997
  1078


  İle Uzaklığı:
  96 km

  İlçeye Uzaklığı:
  16 km

  Rakım:
  1775 m


  Tarihi

  M.Ö 850-600 arası patnos(alugiri) urartuların dini merkezliğini yapmıştır. bunun yanında ticaret yolu üzerinde bulunmasıyla birlikte kent önemli bir ticaret merkezi haline gelmiştir. ipek yolunun geçtiği güzergah üzerinde bulunan andaçlı(babiyan)ticaretle içiçe bir köy haline gelmiştir o dönemde.nitekim köy içi ve köy civarında kaçak kazılar sonucu bulunan buluntular bu bilgileri doğrular niteliktedir. özellikle golabirı ve reşedara mevkilerinde bulunan cam şişeler suriye kökenlidir.ayrıca insan yüzlü vazo parçalarının da bulunduğu köyde çok tanrılı dinin yaşandığının kanıtıdır ki bu da urartu gelenekleridir. urartulardan sonra bizanslıların hüküm sürdüğü köyde yerleşme daha çok kayalar mezrası(sinor)yakınındadır. tarlalarda görülen sırlı seramik parçaları da en büyük kanıttır. andaçlı köyü selçuklular ve osmanlılar zamanında da önemli bir yere sahiptir. karaharabeler(hırabe reş) de sulçuklu mezarlığı bulunmaktadır.

  Kültür

  Köyün gelenekleri bir ölü olduğunda köy halkı birleşerek ölen şahsın tüm masraflarını karşılar gelen misafirlere ortaklaşa yemek verilir.Taziyeler genelde bir hafta ya da bir ay kadar uzaya bilmektedir.Düğünlerde aileler karşılıklı olarak iki üç defa kalabalık gruplar halinde yemekli ve hediyeli olarak bir araya gelirler gelin kocasını evine geldiğinde ilk iş bir bardağı ayağı ile kırmasıdır.Kız evine giden gelin alayı zılgıtlarla eve gider .yemekleri keledoş,mırtoğe ,helise, nazenon ve sıngesor

  Coğrafya

  Ağrı iline 96 km, Patnos ilçesine 16 km uzaklıktadır.Doğusunda kurekli Köyü ,Güneyinde Gençali köyü batıda ise Kuşkaya ve budak köyleri kuzeyde ise sevendeli köyü ile komşudur köy hafif bir yamaçta kurulmuş olup düzlük alanı ise tarla olarak kulanılmaktadır ipekyoluna uzaklığı 3 km dir Süphan Dağının Manzarası oldukça ilgi çekicidir.köye bağlı iki mezra bulunmaktadır seyit ibrahim mezrası ve kayalar mezrası..

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığaAyrıca mevsimlik işçi olarak büyük metropolerde çalışmaktadırlar.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yok. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Andaçlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Andaclı İlköğretim Okulu Patnos Ağrı Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 22 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş