And Kedisi Nedir - And Kedisi Hakkında

'Kedi ve Köpekler' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  And Kedisi Nedir - And Kedisi Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  And Kedisi (Leopardus jacobitus ya da Oreailurus jacobita), kedigiller familyasından Güney Amerika’ya özgü bir tür. And kedisi, Güney Amerika’nın görece zor geçiş imkanı veren And bölgelerinde yaşar. Bu yüzden hakkındaki bilimsel veriler halen daha tam belli değildir. Örneğin türün ilk film kayıtları, henüz 2000′den sonraki yıllarda Christian Baumeister tarafından oluşturulmuştur.
  Özellikleri
  And kedisi, aynı bölgede yaşayan pampa kedisine oldukça benzer. Tam olarak farklılıkları henüz kesinleşmemiştir. Müzelerde inceleme objesi olarak çok az sayıda örnek mevcut olduğundan, bilimsel çalışmalar halen yürütülmektedir.
  Gövde boyu yaklaşık 70-75 cm, kuyruk uzunluğu 45 cm’dir. Ağırlığı 4-7 kg gelir. Kürkü uzun kıllı (soğuktan korumalı), ana renk tonu boz-kahve olup siyah lekeler bulunur. Kuyruğunda halka şeritler vardır.
  Dağılım

  And kedisi, Güney Amerika’nın en ender bulunan kedi türüdür. Anavatanı And bölgeleri olup dağılımı, Güney Peru’dan başlayıp Güneybatı Bolivya üzerinden Kuzeybatı Arjantin’e kadar uzanır. Yaşamak için 3000 ile 5000 metre arasındaki yüksek bölgeleri tercih eder.

  Beslenme

  And kedisi küçük memeli hayvanlarla beslenir. Diğer kedilere benzer şekilde çok çevik ve hareketlidir.

  Koruma

  Kesin olmayan bilgilerle, sayılarının çok az olduğu tahmin edilir. Bu yüzden CITES sözleşmesinin Ek.I listesine alınmıştır. Bununla, bu türden imal edilmiş her türlü ürünün ticareti yasaklanmıştır. Bu yasak, hertürlü özel satışı ve bu hayvanın kullanılmasıyla elde edilen eşyaların özel satışını da kapsar.
  [​IMG]

  vikipedi
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Kedisi Nedir Kedisi Forum Tarih
Sazlık Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
Pallas Kedisi - Pallas Kedisi Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 15 Şubat 2012
İran Kedisi (Persian) Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 24 Aralık 2011
Schrödinger'in Kedisi Konu Dışı Başlıklar 19 Kasım 2011
Hz. Muhammed (s.a.v)in kedisi Peygamber Efendimiz (S.A.V) 23 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş