Anberin Sağlıkta Kullanılması

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 5 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anberin Sağlıkta Kullanılması konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]Anber, ısıtıcı ve kurutucu özelliklere sahiptir. Yani vücudu hem ısıtır ve hem de kurutur. Anber toz haline getirildikten sonra şerbet yapılıp içildiği veya merhem yapılıp dıştan sürüldüğü zaman, kapalı gözeneklerin açılmasına yardım eder.

  Anber, ilaç yapımında kullanılır ve bileşiklere katılır. Pahalı bir madde olduğu için bilhassa zengin kimseler için özel olarak hazırlanan ilaçlara katılır.

  Anber, vücudu ısıtır ve ihtiyarlara karşı gayet faydalıdır, vücudu kuvvetlendirir ve neşe verir. Soğuktan meydana gelen mide hastalıklarına ve bağırsaklarda meydana gelen ağrı sızıya karşı faydalıdır.

  Anber, gülyağı ve diğer ısıtıcı yağlarla karıştırılarak burundan damlatılacak olursa, dimağda bağlam ve dier sebeplerle oluşan hastalıkları çözer ve dimağın tabakaları arasındaki tıkanıklıkları açar.

  Anberden elma büyüklüğünde koklama tabletleri yapılır. Felç, yüz felci veya kazıklı humma hastalığına yakalananlar bunu koklarlar ve bu koklama onlar için fayda sağlar.

  Anberin tütsünde durulduğu veya merhem yapılıp dıştan sürüldüğü zaman, soğuktan meydana gelen başağrısı ve yarım başağrısına karşı faydalıdır.

  Veba hastalığı yaygın olduğu zamanlarda anber devamlı koklanır veya tütsüsü yapılırsa, ölüme sebep olan kötü havayı temizler.

  Anber tütsüsünün dumanı, soğuktan meydana gelen nezle için gayet iyi gelir, dimağı da kuvvetlendirir. Anber gelel olarak bütün sinirleri kuvvetlendirir.

  Beyni, duyuları ve kalbi aciaib bir şekilde takviye eder, ruhu kuvvetlendirip dinçleştirir ve zindelik verir.

  Anber kuvvet macunlarının içine katılır. Özellikle iktidarsız kimselere ve ihtiyarlara tavisiye edilir. Anber, kan yapıcı ve ısı vericidir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anberin Sağlıkta Kullanılması Forum Tarih
Anberinarkı Köyü Kadirli Osmaniye Osmaniye Tanıtımı 6 Nisan 2010
Sigara ve Sağlıkta En Sık Sorulan 50 Soru ve Cevapları Genel Sağlık 2 Ocak 2011
Mustafa Ceceli - Hastalıkta sağlıkta orjinal video klip Müzik Videoları 25 Aralık 2009
Mustafa Ceceli - Hastalıkta Sağlıkta gitar akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 23 Aralık 2009
Sağlıkta yolsuzluklarla mücadelede sıfır tolerans Genel Sağlık 6 Ocak 2009

Bu Sayfayı Paylaş