Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Dine tarafından 2 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Anayurt Oteli - Yusuf Atılgan konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  “Zebercet’in gündüz düşleri”
  Yusuf Atılgan’ın 1973 de kaleme aldığı romanda karakterler olağanca basit[​IMG] mekân gözünüzün önüne gelebilecek[​IMG] romanın geçtiği yerleri daha önce defalarca gördüğünüz izlenimine kapılabileceğiniz kadar nettir.
  Zebercet; ailesinden geriye kalan tek varlık olan Anayurt Oteli’ nin hem patronu[​IMG] hem resepsiyonisti[​IMG] hem bekçisidir. Sıradanlaşmış hayatının en belirgin özelliği[​IMG] rutin düzeninin asla şaşmaması ve yalnızlığıdır.
  Bir gün otele bir kadın gelir. Yalnız bir gece kalır. Ancak Zebercet’in bütün hayatını bu bir tek gece değiştirecektir.
  Romanın dili ilk başlarda biraz sıkıcı gelebilir. Fakat olaylar ilerledikçe kahramanımızın yaptığı akıl almaz işler romanın dilini ağır olmaktan çıkarıyor.
  Yalnızlığın böylesine açık bir anlatımla dile getirilebildiği önemli bir romandır.
  Küçük bir ayrıntı da romanın aynı isimle Ömer Kavur tarafından 1987 yılında sinemaya aktarılmış olmasıdır. Başrollerinde Macit Koper[​IMG] Şahika Tekand ve Serra Yılmaz’ın oynadığı film; en az romanı kadar başarılı bir eserdir.
  Bilemiyorum nedensiz olamaz mı ağır bir söz söylemek vurmak ya da konuşmamak vurmamak birşeyler uydurmamı istiyor yaptığımı yasaların daracık bir bölümüne sığdırmak nasıl da Emekli Subay’a benziyor tuhaf kızını ya da karısını boğsaydı…
  Kitabın Künyesi
  Adı: Anayurt Oteli
  Yazarı: Yusuf Atılgan
  1.Baskı Yılı: 2000
  İlk Yayınlanma Yılı: 1973
  Sayfa Sayısı: 108
  ISBN: 975-08-0066-4
   

Bu Sayfayı Paylaş