''Anayasa Değişikliği Uzlaşı Meselesidir''

'Yurt İçi Haberler' forumunda Siraç tarafından 15 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  ''Anayasa Değişikliği Uzlaşı Meselesidir'' konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ''ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ UZLAŞI MESELESİDİR''

  ANKARA - Demircan Ülger - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, "Ana muhalefet partisinin içinde olmadığı bir anayasa değişikliğini sayısal olarak yapmak mümkün ama anayasa değişikliği bir meclis çoğunluğu değil, bir uzlaşı meselesidir" dedi.
  Çiçek, AA muhabirinin çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerel seçimlerden sonra anayasa değişikliğini yeniden gündeme getireceklerini açıkladığı hatırlatılıp, bu değişikliğin kapsamına yönelik soru üzerine Çiçek, birçok kesimin yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu dile getirdiğini kaydetti.
  Parti olarak bir hazırlık yaptıklarını, 6 hukukçunun taslak metin hazırladığını, bu taslak üzerinde de bir çalışma yapıldığını kaydeden Çiçek, "Aradan geçen süredeki tartışmalara baktığınızda değişmez maddeler 1, 2, 3, 4 ve 174 hariç diğer maddelerin değişmesi lazım... Böyle önemli bir konuyu kısır tartışmalara konu yapmamak için bu maddelerden hiçbir değişikliğe gitmeksizin hazırlanmış taslak bir metin var" dedi.
  ANA MUHALEFETE ELEŞTİRİ
  TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın muhalefet partilerine bu konuya bir çözüm arayışı teklifinde bulunduğunu, ancak sadece TBMM İçtüzüğü değişikliği konusunda mutabakat sağlandığını kaydeden Çiçek, siyasetin finansmanı, seçimlerle ilgili konularda ana muhalefet partisinin olumlu bir tavır ortaya koymadığını ifade etti. Çiçek, şöyle devam etti:
  "Ana muhalefet partisinin içinde olmadığı bir anayasa değişikliğini sayısal olarak yapmak mümkün ama anayasa değişikliği bir meclis çoğunluğu değil, bir uzlaşı meselesidir. Siz çoğunluğunuzla anayasa değiştirirsiniz ama 82 Anayasa gibi ertesi gün toplumda tartışma başlar, gerginlik başlar. Bu da Türkiye'ye zarar verir. Ana muhalefet partisi geniş anlamda bir anayasa değişikliğini maalesef olumlu bulmadı. Halen neyi, nereye kadar olumlu buluyor açıklığa kavuşmuş değil."
  Çiçek, Anayasa Mahkemesinin geçmişte kendi çalışma usul ve esaslarıyla ilgili değişiklik öngören bir teklifi olduğunu, eğer buna itibar ediliyorsa bunun da bir anayasa değişikliği gerektirdiğini söyledi.

  IMF İLE GÖRÜŞMELER
  IMF ile sürdürülen görüşme sürecine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de Çiçek, "IMF ile görüşmelerde taksit taksit görüşmeyi doğru bulmuyoruz. Bugün 3 konu, tam anlaşıyoruz diyoruz, 2 tane daha... Eğer anlaşamayacaksak Türkiye'yi de yerli yersiz bir spekülasyona tabi tutmak doğru değil" dedi.
  a.a


   

Yükleniyor...
Benzer Konular - ''Anayasa Değişikliği Uzlaşı Forum Tarih
Küresel iklim değişikliği sebepleri kısaca Doğa ve Bitkiler 22 Aralık 2015
DİKKAT- 15 temmuzda frekans değişikliği Populer Uydular Frekanslar 2 Temmuz 2014
Mevsim değişikliği hayatımızı nasıl etkiler Doğa ve Bitkiler 18 Şubat 2014
Mevsim Değişikliğinin İnsanlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir? Seviyeli-Ciddi Konular 16 Şubat 2014
Mevsim Değişikliğinin Evimizdeki Yaşama Etkileri Nedir Seviyeli-Ciddi Konular 15 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş