Anaokuluna Başlarken

'Çocuk ve İslamda Eğitim' forumunda DilzaR tarafından 22 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Anaokuluna Başlarken konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Her yeni durum gibi, çocuğun okula başlaması, uyum sorunu ortaya çıkartacaktır. Çocuklar anaokuluna ilk geldiklerinde anne-babalarından ayrılmak istemez, sarılıp, ürkek gözlerini çevrede gezdirerek, içeri girmekte direnirler. Bu süreç, her çocuğa göre değişir. Bağımsız, kişiliği gelişmiş, güven duygusu pekişmiş, anne-babasının belli saatte gelip kendisini alacağına inanan öğrencinin uyumu daha kolay olur. Başlangıçta çocuğun gösterdiği tepki, okula karşı değil, anne-babadan ayrılmak istemediğindendir. Okula başlamak, "tek başına lığı" yaşamak ilk anda her çocuğu zorlar.

  Çocuğun okula uyum sorununun çözümünü çabuklaştırmak konusunda yardımcı olabilirsiniz.

  Okul hakkında çocuğa açıklama yapmak ve okulu tanıtmak uyumu kolaylaştırır. Okulun her gün gidilmesi gereken belli bir oyun, arkadaş ve eğitim ortamı olduğunu anlatmalıyız. Ancak bu açıklama abartılmış, yanlış bilgiler içermemelidir. Aksi halde çocuk, kendisine anlatılanları okulda bulamayacak ve okula olan güvenini kaybedecektir.

  Çocuğun okulu tanıması, nasıl yemek yiyeceği, tuvaleti gelince kime başvuracağı gibi konularda temel kaygılarının giderilmesi ortalama 15 günü alır.

  Bu süre içinde çocuğun okulda kalışı 1-2 saatten başlayarak tam güne çıkarılmalıdır.

  Uyum sağlama aşaması boyunca gözlediğimiz tepki çeşitleri şöyledir:
  • Çocuk gayet ilgili ve rahat başlar.
  • İlk üç gün ya da bir hafta ilgili ve istekli gelir. Okul, onun için park gibidir. Ama sonra biraz da annesi ile birlikte olmak ister. Sürekli okula gelmenin anlamını yeni kavrar ve tepki gösterir.
  • Çocuk en baştan itibaren anneden ayrılmak istemez. Sınıfa, yanına çağırır, annesinin yedirmesini ister, uyumak ister, ağlama gözlenir.

  Son iki durumda ailenin göstereceği kararlılık, sabır, okul öncesi eğitim ve kuruma gösterdiği inanç çocuğun uyumunu kolaylaştırır.

  Büyükanne-büyükbabalar torunlarına karşı daha zayıf davranabilir, çocuklar da bu zayıflıklardan çok iyi yararlanabilirler. Bu yüzden, aynı kararlılık çocuğu okula alıştırma sürecinde, yanında bulunan büyüklerde de olmalıdır.

  Çocuğun okula başladığı ilk gün pazartesi veya salı olmalıdır.

  Çocuğun okul hakkındaki olumsuz düşüncelerini anlatmasına olanak verilmesi uyumu kolaylaştırır.

  Veli, okul ve personel hakkındaki olumsuz duygu ve düşüncesini çocuğun yanında konuşmamalı, yönetimle mutlaka iletişim kurmalıdır.

  Çocuk on beş gün geçtiği halde aşırı ağlama, gece alt ıslatma, içe dönüklük, saldırganlık, arkadaş ilişkilerinde kopukluk gösteriyorsa, bu onun henüz okula hazır olmadığını gösterir. Bu durumda, 3-4 aylık bir süre okula ara vermek ve çocuğun biraz daha olgunlaşmasını beklemek çok daha yararlı olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anaokuluna Başlarken Forum Tarih
Anaokuluna önce ebeveynler hazır olmalı Okul Öncesi Eğitim 28 Haziran 2009
Anaokuluna başlama yaşı ne olmalıdır ? Okul Öncesi Eğitim 28 Haziran 2009
Çocuğunuz Anaokuluna Hazır mı? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 22 Şubat 2009
Anaokuluna Giden Çocuğunuzun Eğitimini Evde Nasıl Destekleyebilirsiniz? Diğer Mesleki Bilgiler 28 Ekim 2008
Anaokulu ve Yuva - Çocukların Anaokuluna Başlama Yaşı Ne Olmalıdır? Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Ekim 2008

Bu Sayfayı Paylaş