Analitik Felsefe Akımı Nedir?

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda Asi_isyankar tarafından 4 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Analitik Felsefe Akımı Nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Analitik Felsefe Akımı Nedir?

  Analitik felsefe akımı, 1900'lü yılların geleneksel düşünce sistemlerini eleştirerek kurulan ve felsefesini bu yönde geliştiren bir felsefe okuludur.

  Bu akım, analitik felsefe dışında; Analiz, Oxford Felsefesi ve Cambridge Analiz Okulu gibi adlarla da anılmaktadır.

  Analitik Felsefe Akımının Kurucuları ve Üyeleri

  Analitik felsefenin kurucuları Cambridge filozofları G.E.Moore ve Bertrand Russell'dir. Bu filozoflar; Gottlob Frege, Ludwig Wittgenstein, Rudolf Carnap, Kurt Gödel, Karl Popper, Hans Reichenbach, Herbert Feigl, Otto Neurath ve Carl Hempel gibi isimlerden etkilenmişlerdir.

  Russell ve Moore'u İngiltere'de C. D. Broad, L. Stebbing, Gilbert Ryle, A. J. Ayer, R. B. Braithwaite, Paul Grice, John Wisdom, R. M. Hare, J. L. Austin, P. F. Strawson, William Kneale, G. E. M. Anscombe ve Peter Geach; Amerika'da ise Max Black, Ernest Nagel, C. L. Stevenson, Norman Malcolm, W. V. Quine, Wilfrid Sellars ve Nelson Goodman Avustralya'da A. N. Prior, John Passmore ve J. J. C. Smart takip etmişlerdir.

  Analitik Felsefe Anlayışı

  Analitik felsefe Hegel kökenli "Mutlak Gerçeklik" kavramı ve idealist sentezine karşı bir reaksiyonu temsil eder. İdealist felsefede; gerçeğin görünüşlerden büsbütün bağımsız olduğu ve felsefenin de bu bağımsız alanla ilgilendiği kabul edilmekteydi. Analitik felsefede ise felsefenin işlevinin duyularımızdan bağımsız olduğu varsayılan veya inanılan alanla ilgili spekülasyon yapmak değil, bilgi dediğimiz şeyin hangi anlamda bir bilgi olduğunu lingüistik araştırmalarla analiz etmek ve felsefeden entelektüel kargaşa veya yanlış anlama gelen ve hatta yanlış sorulan soruları ayıklamak olduğunu kabul edilmektedir.

  Analitik Felsefe Hakkında Ek Bilgiler

  Analitik felsefe pozitivizmin 20. yüzyılda çağdaş bir görünüm almış şeklidir. Neo-pozitivizm ya da mantıkçı pozitivizm olarak da bilinen bu anlayışa göre felsefenin asıl uğraş alanı dildir.

  Bu yaklaşıma göre felsefe; varlık, değer ve tanrı üstüne doğruluğu test edilemeyen öğretiler öne sürmemelidir. Felsefenin görevi dildeki kavramları çözümlemektir. Bu felsefe anlayışına göre bilime dayanan bilgi doğru bilgidir. Bir bilginin doğru olup olmadığını anlamak için de bilginin analizi gerekir. Bu amaçla bilimin kullandığı önermelerin kuruluşu ve yapısı incelenir. Bu da dil analizidir.

  Analitik felsefeye göre felsefede ortaya çıkan sorunlardan birisi bulanık mantıksal çıkarımlar; diğeri değişik anlamları olan sözcüklerin bir birine karıştırılmasıdır. Bu nedenlerden kaynaklanan sorunları çözmek için de bulanık mantıksal çıkarımlar yerine açık-seçik mantıksal çıkarımlar oluşturmak ve tek anlamlı sözcüklerden oluşan yapay bir dil sistemini kurmak gerekir.

  Bu akımın başlıca temsilcileri; Ludwig Witgenstein, Moritz Schlick, Rudolf Carnap ve Hans Reichenbach’tır.

  Ayrıca Lütfen Bakınız:
  Ludwig Wittgenstein Kimdir?
  Gottlob Frege Kimdir?

  Moritz Schlick Kimdir?

  Rudolf Carnap Kimdir?

  Hans Reichenbach Kimdir?

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Analitik Felsefe Akımı Forum Tarih
Felsefenin Analitik Ve Sentetik İşlevleri Seviyeli-Ciddi Konular 1 Haziran 2011
Analitik felsefe nedir - Analitik felsefe ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 11 Mart 2011
Analitik Felsefenin İşlevi Nedir - Analitik Felsefe Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 14 Ocak 2011
Felsefenin Analitik ve Sentetik İşlevi Diğer Mesleki Bilgiler 18 Kasım 2010
Işık Pianalitik Dershanesi Hakkında Bilgi Adıyaman Merkez Adıyaman Tanıtımı 3 Aralık 2012

Bu Sayfayı Paylaş