Anadolu'nun ilk geometrik dönem nekropolü bulundu

'Eğitim Haberleri' forumunda NeslisH tarafından 6 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Anadolu'nun ilk geometrik dönem nekropolü bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Milas (AA)- Muğla'nın Milas ilçesinde, Anadolu'nun ilk geometrik dönemine ait nekropol (mezarlık) bulundu. Milas'a bağlı Çakıralan köyü Belentepe mevkisinde ve Hüsamlar köyü Mengefetepe mevkisinde Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ahmet Tırpan başkanlığında sürdürülen kazı çalışmalarında, Anadolu'nun ilk geometrik dönemine ait nekropole rastlandı.

  Kazı ekibi görevlisi arkeolog Savaş Durnagölü, çalışma yapılan iki tepenin sit alanı ilan edilmesinin ardından çalışmaların bir süre durdurulduğunu hatırlatarak, ''Kısa bir süre önce yeniden başladığımız kazı çalışmalarında ortaya çıkan geometrik dönem nekropolü Anadolu'da bir ilk teşkil ediyor'' dedi.Kazı çalışmalarında geçen yıl 38, bu yıl 108 mezar açığa çıkarıldığını ifade eden Durnagölü, ''Nekropol alanında bulunan mezarlığın bir özelliği de geometrik dönemde inşa edilmesine rağmen MÖ 4. yüzyılın ikinci yarısında yerleşen insanlar tarafından doğu ve batı yönünde mezarların etrafına bir duvar çekilmesi. Nekropol alanında boş kalan yerlere de mezarlar koymaya devam etmişler. Bölgede 13 adet Helenistik döneme ait mezar bulundu'' dedi.

  Nekropol alanının güney kısmında iki çiftlik evi bulduklarını kaydeden Durnagölü, ''Bu evler Helenistik döneme ait. 1. yüzyıla kadar kullanılıyor. Çiftlik evinde tarım ve hayvancılıkla uğraşılarak üzüm üretilmiş. Burada çıkarılan eserler Lagina kazıevindeki restorasyon evine götürülerek restorasyon ve konservasyonu yapılarak depoya kaldırılacak. Mezarların definecilerin saldırısına uğramaması için bölgedeki diğer mezarları açıyoruz. 1 ay sonra kazı çalışmalarımız tamamlanacak''diye konuştu.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş