Anadolu'nun Haftalık Kültür Sanat Rehberi

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Siraç tarafından 26 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Anadolu'nun Haftalık Kültür Sanat Rehberi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu'nun Haftalık Kültür Sanat Rehberi

  Antalya, Bursa, Eskişehir, Sivas, Konya, Trabzon, Samsun, Ordu, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adana, Mersin, Hatay, Erzurum ve Van'da bu hafta gerçekleştirilecek kültür sanat etkinliklerinden seçmeler...


  Antalya

  Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT), yarın ve 27 Aralık'ta "Yaban Örneği" adlı eseri sahneleyecek.

  Henrik İbsen'in yazdığı, Soner Çimen'in yönettiği eserde, Gül Tunççekiç, Esen Özmanav, Reha Özcan, Murat Sarı, Oğuz Tunç, Cenap Aydınoğlu, Aslı Arslan ve Mustafa Doğan Ayhan görev yapıyor.

  Oyunun dekor tasarımı Hakan Dündar'a, kostüm tasarımı Gülümser Erigür'e, ışık tasarımı ise Namık Gürsoy'a ait.

  Trabzon Devlet Tiyatrosu oyuncuları da 27 Aralıkta "Düğün ya da Davul" adlı oyunu Antalya'da sahneleyecek. Haşmet Zeybek'in yazdığı, Volkan Özgömeç'in yönettiği oyunda Halil Ayan, Fatih Dokgöz, Fatih Topçuoğlu, Ersan Utku Ölmez, Birkan Görgün, Elif Şeker Saka, Sinem Şahin, Aslı Artuk Şener, Başak Anat, Duygu Dokgöz ve Aynur Yılmaz rol alıyor.

  Fukara evliliğinin "düzene karşı", para evliliğinin "düzene uygun" olduğunu anlatan oyunun dekoru Sertel Çetiner, Ali Göktaş, kostümleri ise Gülümser Erigür'e ait.

  Topluluk, 28 Aralıkta "Masallar ve Türküler" adlı çocuk oyununu sahneleyecek. Rumen Stefanov Racev ile Selim Gürata'nın birlikte yazdıkları, Racev'in Boryana Georgieva ile birlikte yönettiği eserin, dekor ve kostüm tasarımı Fatma Ataç'a, ışık tasarımı Namık Gürsoy'a ait. Oyunda, Mustafa Doğan Ayhan, Aslı Arslan, Tuğçe Özyüzgen, Aslı Turanlı Kaderoğlu, Volkan Dinç, Çiğdem Bulut, Özgür Yıldırım ve Çağdaş Çobanoğlu rol alıyor.

  Antalya Büyükşehir Belediye Tiyatrosu (ABT) oyuncuları yarın "Bekçi Murtaza" adlı eseri sahneleyecek. Orhan Kemal'in eserinden tiyatroya uyarlanan eserin yönetmeni Abdullah Sürekli.

  Esra Tüzün, Zeynep Çalışkan, Derya Ünlü, Mete Orhan, Recep Kamiloğlu, Seyfi Satmaz ve Erdal Gürcan'ın da arasında bulunduğu kalabalık bir kadronun görev yaptığı eserde, kraldan çok kralcı zihniyetin önce değer verdiklerini, sonra da kendi kendini yok edişinin trajikomik öyküsü anlatılıyor.

  ABT, 27 Aralıkta "Üç Oğul Üç Sihir" adlı eseri sahneleyecek. Abdullah Sürekli'nin yönettiği eserin dekor ve kostümleri Gizem Karasu'ya, ışıkları Özgür Dokuyucu'ya ait.

  Eserde Cenap Aydınoğlu, Recep Kamiloğlu, Ali Mete Orhan, Seyfi Satmaz, Erdal Gürcan, Özge Özgür ve Abdullah Sürekli'nin de arasında bulunduğu kalabalık bir grup sahne alıyor.

  Eserde Terzi Baba'nın yalan söylemeyi alışkanlık haline getiren çok sevdiği keçisi, oyunlarıyla Terzi Baba'nın 3 oğlunu da evden kovmasına neden olur. Önceden keçinin yalanlarına inanan Terzi Baba, daha sonra keçinin oyunlarını ve kendisine söylediği yalanları fark edince, oğullarını evden kovduğu ve keçiye inandığı için çok pişman olur.

  Topluluk, 27 Aralıkta "Buzlar Çözülmeden" adlı eser ile tiyatroseverlerin karşısında olacak.

  Yolları kardan kapanan bir Anadolu kasabasına gelen akıl hastanesinden kaçmış delinin, kasabalılarca kaymakam sanılmasının ardından yaşanan olayların trajikomik şekilde anlatıldığı oyunda Abdullah Sürekli, Cenap Aydınoğlu, Mehmet Özgür, Hasibe Aygül Özgür, Recep Kamiloğlu'nun da aralarında bulunduğu kalabalık bir oyuncu kadrosu görev alıyor.

  Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), 27 Aralıkta koreografisini Lev Ivanov'un üstlendiği Elif Poyrazoğlu ile Natalia Arobelidze'nin sahneye koyduğu "Fındıkkıran" balesini sahneleyecek.

  Orkestrayı Hakan Kalkan'ın yöneteceği eserde, dekor ve kostümler Alexander Vassiliev'e ait. Rus besteci Çaykovski'nin 1891 yılında bestelediği son balesi olan Fındıkkıran'da, küçük Alman kız Clara Stahlbaum'un yeni yıl hediyesi olarak aldığı fındıkkıran ile ilgili rüyaları anlatılıyor.

  Topluluk, 28 Aralıkta, "Mutlu Prens" adlı müzikal çocuk oyununu sahneleyecek.

  Işık Noyan'ın yazdığı, Şebnem Özsaran'ın sahnelediği iki perdelik eserde, halkı yoksulluk içinde olduğu halde sarayında mutlu hayat süren prensin öyküsü anlatılıyor. Sürüsünden ayrılarak yolu bu ülkeye düşen kırlangıç, mutlu prens ile arkadaş oluyor ve birlikte fakir insanlara yardım ediyor.

  Eserin özgün müzikleri Hüseyin Çebi'ye, dekor ve kostümleri Çağda Çitkaya'ya, koreografisi Esra Taner'e ait.

  Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, yarın "Yeni Yıl Konseri" verecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi şefi Espartaco Lavalle Terry yönetimindeki konserde orkestra Falla'dan "Üç Köşeli Şapka-Final Dansı", Chabrier'den "Espana", Korsakov'dan "İspanyol Kapriçyosu" ve İspanya müziğinden arya ve düetler seslendirecek.

  Antalya Kültür Merkezi Aspendos Salonu'nda gerçekleştirilecek konserde orkestraya soprano Guadalupe Sanchez ve tenör Aydın Uştuk eşlik edecek.

  Kıbrıs Türk Kültür Derneği'nin 60'ıncı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 25'inci, Türk Mukavemet Teşkilatı'nın ise 50'nci kuruluş yıldönümü dolayısıyla "Kıbrıs'ta Bitmeyen Soykırım-Kanlı Noel" adlı fotoğraf sergisi yarın ziyarete açılacak. Aydın Kanza Parkı içindeki sanat galerisinde açılacak sergide, Kıbrıs'ta yaşananlar 3 Ocaka kadar görülebilir.

  Soysal Sanatevi'nin "SESAN Antalyalılar Karma Sergisi" 10 Ocak 2009'a kadar ziyarete açık kalacak.

  Antalya Müzesi Sanat Galerisi'nde ressam Nail Çivrilli'nin yağlı boya eserlerden oluşan sergisi ziyarete sunuldu. Eserler, 30 Aralıka kadar görülebilir.

  Ressam Hasan Kırdı'nın 11. kişisel suluboya resim sergisi, 2000 Plaza Sanat Galerisi'nde ziyarete açıldı. Devlet memuru olan ve resime amatör olarak başlayan Kırdı'nın çeşitli konulardaki 35 eserinden oluşan sergisi, 31 Aralık'a kadar görülebilir.

  Antalya Kent Müzesi Projesi tarafından düzenlenen "Antalya'nın Denizi" konulu sergi, Karaalioğlu Parkı Antalya Kent Müzesi Açıkhava Sergi Alanı'nda açıldı.

  Antalya'nın geçmişten günümüze değişimini gözler önüne seren serginin küratörlüğünü Kemal Demirtaş ve Gökhan Tiryaki, tasarımını ise Cem Burak Cimrin yapıyor.

  Antalya Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Faki Yeşildağ'ın eserleri 29 Aralık'a kadar ziyaret edilebilir.

  Bursa

  Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT) bu hafta "Baş Belası" adlı oyunun prömiyerini yapacak, "Asiye Nasıl Kurtulur?", "Bu Can Benim Kime Ne?" ve "Dans Eden Eşek" adlı oyunları sahneleyecek. Vasıf Öngören'in yazdığı, Abdullah Ceran'ın yönettiği "Asiye Nasıl Kurtulur?"un dekorları Suar Şeylan, kostüm tasarımı Mihriban Oran, ışık tasarımı Yakup Çartık, müzik tasarımı Hüseyin Çebi, dans düzeni Deniz Çığ'a ait.

  Arzu Tan Bayraktutan, Ayşegül Günay Demir, Kamil Korunan, Elif Nutku, Taner Turan, Ömer Naci Topcu, Bülent Çiftçi, Harun Türköz, Levent Uzunbilek, Berrin Kulya Balkanlar ve Süheyla Elbaş'ın rol aldığı oyunda, kadının ekonomik ve toplumsal özgürlüğünü tam kazanamadığı ülkelerdeki toplumsal yaraya değiniliyor.

  "Asiye Nasıl Kurtulur?", Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesinde bugün ve yarın saat 20.30'da, 20 Aralıkta da saat 15.00 ve 20.30'da izlenebilecek.

  Brian Clark'ın yazdığı, Filiz Ofluoğlu'nun Türkçe'ye çevirdiği "Bu Can Benim, Kime Ne" adlı oyunu, Mehmet Gökçer yönetiyor.

  Dekor ve kostüm tasarımı Şirin Dağtekin, ışık tasarımı Ali Karaman'a ait oyunda, Betül Gökçer, Pınar Saner, Serdar Seçkin, Hafize Gün, Meltem Yücesal, Turan Günay, Yasemin Bakış, Erem Nalcı, Levent Aras ve Ezgi Yentürk rol alıyor.

  "Doğumla başlayan yaşam ölümle son bulur mu?" sorusuna yanıt aranan oyunun içeriğinde sorgulanan konular, özetle şöyle:

  "Hayatın sona ermesi, kalbin durması, beyin fonksiyonlarının bitmesiyle mi gerçekleşir sadece... Özgürlüğün olmadığı bir yaşam, gerçek bir yaşam sayılabilir mi?

  Bir tarafta Hipokrat yemini etmiş ve ne pahasına olursa olsun hastasını yaşatmak için çaba sarf eden bir doktor, diğer tarafta geçirdiği trafik kazası sonucu bütün vücudu felç olan ve hayatını sona erdirmek isteyen bir heykeltıraş.

  İki değer çatışması. Hayatla ölümün eşdeğerde olduğu noktada yaşam hakkı bireyin elinde midir, yoksa ne pahasına olursa olsun hayat devam mı etmeli?"

  "Bu Can Benim, Kime Ne", AVP Sahnesinde 30 Aralıkta saat 20.30'da beğeniye sunulacak.

  Eric Vos'un yazdığı, Can Gürzap'ın Türkçe'ye çevirdiği "Dans Eden Eşek" adlı oyunu Meltem Yücesal yönetiyor.

  İki hırsız tarafından çalınan bir eşeğin tekrar eski sahibine satılmaya çalışılmasının konu edildiği oyunda, Celal Bıyıklı, Onur Sülen, Levent Aras, Eda Şahin, Neriman Özkan ve Erdem Tanır rol alıyor.

  Oyun, 28 ve 30 Aralıkta saat 14.00'te izleyicinin karşısında olacak.

  Sam Bobrick'in yazdığı, Ekin Tunçay Turan'ın Türkçe'ye çevirdiği "Baş Belası"nı Mustafa Şekercioğlu yönetiyor. Dekor tasarımının Suar Şeylan'a, kostüm tasarımının Ceren Karahan'a, ışık tasarımının Ali Karaman'a ait olduğu oyunda Yener Sezgin, Melike Ergüzen ve Ahmet Somers rol alıyor.

  Oyunun konusu, özetle şöyle:

  "Olay, terapist Dr. Anita Wells'den ısrarla randevu isteyen bir hasta olan Ethan Steckler'in muayenehaneye gelişiyle başlar. Bilinen hasta-terapist konuşmalarıyla başlayan seans Ethan'ın giderek doktoru çileden çıkaracak denli dayanılmaz bir adam olduğunun anlaşılması ve Dr. Anita gibi kocası Dr. Sidney'i de çileden çıkarması ile devam eder. Oyunun sonunda Ethan birdenbire değişir. Dünyayı farklı görmeye başlar. Ethan'ın muayenehaneden çıkmasıyla karı-koca birbirlerine girerler. Çünkü oyun boyunca Ethan'ın söylediği her söz doğrudur."

  Prömiyeri, Feraizcizade Oda Tiyatrosunda bugün saat 18.30'da gerçekleştirilecek "Baş Belası", yarın aynı saatte bir kez daha izlenebilecek.

  Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu "Sevdalı Bulut", "Deli İbrahim" ve "Şahmeran" adlı oyunları sahneleyecek.

  Nazım Hikmet'in "Sevdalı Bulut" adlı eserinden uyarlanan gölge oyununu, yaşamını Fransa'da sürdüren ve Fransa Dışişleri Bakanlığının desteklediği "Dünya Sanatçıları Projesi"ne kabul edilerek Etiyopya'da çocuklara gölge oyunu öğreten Ebru Kara sahneye uyarladı.

  Murat Liman'ın anlatımı ve müzikleriyle renklenen oyunda, Günay Güney, Didem Hun, Sabahattin Yakut ve Eren Topçak rol alıyor.

  Oyun, Çocuk Sanat Evinde yarın saat 14.00'te izlenebilecek.

  Turhan Oflazoğlu'na 1967'de "Türk Dil Kurumu En İyi Oyun Ödülü"nü kazandıran "Deli İbrahim"i, tiyatro sanatçısı Ali Düşenkalkar yönetiyor. Dekor tasarımını Tayfun Çebi, kostüm tasarımını Funda Çebi'nin yaptığı oyunun müzikleri ise Murat Gedikli'ye ait.

  Oyunda, ağabeyi 4. Murat'ın ölümünün ardından annesi Kösem Sultan'ın baskıcı tutumuna direnemeyerek tahta geçen Sultan İbrahim'in yaşadığı dram anlatılıyor.

  "Deli İbrahim", Tayyare Kültür Merkezinde (TKM) yarın saat 20.30'da 27 Aralık'ta da saat 14.00'te beğeniye sunulacak.

  Anadolu'nun en eski masal kahramanlarından biri olan, insan başlı, yılan gövdeli "Şahmeran"ın hikayesi, 7 ve üzeri yaş grubundaki çocuklara, hırs ve saplantıların güzellikleri yok eden kavramlar olduğunu anlatmayı hedefliyor.

  Altuğ Görgü'nün yazıp yönettiği oyunda, efsanevi yaratık, yarı insan yarı yılan Şahmaran'ın Anadolu kültürüyle şekillenen hikayesi ele alınıyor.

  "Şahmeran", TKM'de yarın saat 14.00, 28 Aralıkta da saat 11.00'de izlenebilecek.

  Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO), bu haftaki konserini yeni yıla özel gerçekleştirecek.

  Şef Burak Tüzün yönetimindeki orkestraya, trombonda Tuncay Kayış ve tenorda Göksay Yaran ile solist olarak Beliz Aclan ve Medine Tuganova eşlik edecek. Konserde, valsler, polkalar ve film müzikleri dinlenebilecek.

  Konser, Fethiye Kültür Merkezi'nde yarın saat 20.00'de başlayacak.

  Eskişehir


  Eskişehir'de "Gözükara Alaturka", "Caligula" ve "Beş Para Etmez Varyete" adlı oyunlar sahneleniyor.

  Özen Yula'nın yazıp yönettiği "Gözü Kara Alaturka"da, Burcu Tutkun, Özlem Boyacı Onan, Devrim Özler Akın, Berkay Akın, Mete Ayhan ve Ecren Can rol alıyor.

  İstanbul'da bir apartman dairesinde tesadüfen karşılaşan 5 kişinin hikayesini ve hayatla hesaplaşmalarını anlatan oyun, yarın Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Tepebaşı Sahnesi'nde izleyicisiyle buluşacak.

  Albert Camus'un yazdığı, Mümtaz Taylan'ın yönettiği "Caligula"da, Berkay Akın, Basri Albayrak, Murat Danacı, Sinan Demirer, İsmail Dündar, Zafer Ergül, Ali Eyidoğan, Mert Kırlak, Hakkı Kuş, Serhat Onbul, Nagihan Orhan, Yalçın Özen, Savran Perk, Serkan Sezgin, Sermet Yeşil ve Ercüment Yılmaz rol alıyor.

  Sevgilisi ölen bir imparatorun başından geçenlerin anlatıldığı oyun, 27 ve 28 Aralıkta Sanat ve Kültür Sarayı'nda izlenebilir.

  Anadolu Üniversitesi Tiyatro Anadolu'da "Beş Para Etmez Varyete" adlı oyun, yarın ve 27 Aralıkta beğeniye sunulacak.

  Brecht'in "Üç Kuruşluk Opera" adlı eserinden uyarlama yapan Ümit Aydoğdu, oyunun da yönetmeni.

  Müziklerini Oktay Köseoğlu'nun hazırladığı, dansını Emre Karaca'nın sunduğu, kalabalık bir oyuncu kadrosuna sahip oyun, izleyicileri toplumsal koşulları düşünmeye iten anlatımlar içeriyor.

  Sivas


  Sivas Devlet Tiyatrosu "Kokona Yatıyor" ve "Geveze Berber" adlı oyunları sahneleyecek.

  Ali Bey'in yazdığı, Abdullah Ceran'ın yönettiği, reji asistanlığını Esra Ertör ile Banu Manioğlu'nun üstlendiği "Kokona Yatıyor" ve "Geveze Berber", 1870'lerin İstanbul'unda geçiyor.

  İlk Türk vodvili sayılabileceği belirtilen oyunlar, Türk geleneksel tiyatrosu ile Avrupa tiyatro anlayışının sentezi niteliğini taşıyor. İki perdelik komedi olan oyunlar, danslı ve müzikli olarak sunuluyor.

  Oyunlarda Fatih Özyiğit, Banu Manioğlu, Nesimi Kaygusuz, Ümit Dikmen, Fulya Ülvan, Özgür Cengiz, Kerem Yücel, Bahar Şenbahar ve Filiz Demiralp rol alıyor.

  Oyunlar, bugün, yarın ve 27 Aralıkta izleyiciyle buluşacak.

  Konya

  Konya Devlet Tiyatrosu "Evlenme" adlı oyunu beğeniye sunacak.

  Nikolay Gogol'un doğumunun 200. yılı dolayısıyla Koray Karasulu'nun çevirdiği, yönetmenliğini Tomris Çetinel'in yaptığı oyunun dekor tasarımı Behlüldane Tor, ışık tasarımı Hakan Özdemir'e ait.

  Çöken soylular sınıfıyla yükselen burjuva sınıfının çatışmasını eğlenceli bir evlenme hikayesiyle anlatan oyunda, Özgür Keçeci, Özge Mirzalı, Alpay Ulusoy, Şebnem Büyükkalkan, Ebru Gülerarslan, Ahmet Çökmez, Tuncay Aynur, Umut Toprak, Doğan Doğru, Fatih Yurdakul rol alıyor.

  Oyun, yarın saat 20.00'de, 27 Aralık Cumartesi günü ise saat 15.00 ve 20.00'de seyircinin karşısında olacak.

  Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, 22 Aralıkta açılan Meram Atatürk Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin Grafik ve Fotoğraf sergisi, 30 Aralık'a kadar gezilebilecek.

  Trabzon

  Ankara Devlet Tiyatrosu "Tek Kişilik Şehir" adlı oyunu Trabzon'da sahneleyecek.

  Behiç Ak'ın yazdığı, Serhat Nalbantoğlu'nun yönettiği oyunun dekor ve giysi tasarımını Işın Mumcu, ışık tasarımını ise Şükrü Kırımoğlu yapıyor.

  Cüneyt Mete, Devrim Yakut Benian Dönmez, Merve Gül, Ercan Uğur ve Melih Duran'ın rol aldığı oyunda, teknoloji ve bireyselleşmenin oluşturduğu tek kişilik dünyalar eleştiriliyor.

  Oyun, bugün, yarın, 27 ve 28 Aralık'ta Atapark Haluk Ongan Sahnesi'nde izleyicisiyle buluşacak.

  Trabzon Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde, Meher Bayramoğlu'nun yağlı boya sergisi yarın sona erecek.

  Mahmut Goloğlu Kültür Merkezi'nde, 29 Aralık Pazartesi günü Trabzon Bilim Sanat Merkezi öğrencilerinin çalışmaları sergilenecek. Sergi 2 Ocak tarihine kadar açık kalacak.

  Samsun

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KÜLTÜR MERKEZİ: Özcan Kandemir Sanatevi kursiyerlerinin eserlerinden oluşan karma resim sergisi, 28 Aralıka kadar açık olacak.

  ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ: Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu, Ahmet Sedat Mete yönetiminde yarın akşam konser verecek.

  GAZİ SAHNESİ: Samsun Seyir Tiyatrosu "Nerde Kalmıştık" adlı oyunu sahnelemeye devam ediyor.

  Öner Yıldırım'ın yazıp yönettiği, güncel konuların mizahi dille anlatıldığı oyun, bugün ve yarın izlenebilecek.

  Ordu


  Ordu Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu, Oktay Arayıcı'nın "Seferi Ramazan Bey'in Nafile Dünyası" adlı oyununu seyircisiyle buluşturmaya devam ediyor.

  Ali Kemal Tandoğan'ın yönettiği ve geniş bir oyuncu kadrosunun rol aldığı oyunun dekoru Mehmet Hartamacı, müzikleri ise Zafer Bozdağ, Sezgin Mercan ve Barış Çavuş'a ait.

  Polis memuru Ramazan'ın başından geçenlerin komik bir dille anlatıldığı oyun, salı ve cuma günleri seyircisiyle buluşuyor.

  Adem Atar'ın yazdığı, Osman Çakmak'ın yönettiği "Arkadaşım Güneş Işınları" adlı çocuk oyunu ise hafta içi her gün minik izleyicilerin beğenisine sunulacak.

  Diyarbakır

  Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT) "Büyüyünce Ne Olacaksın" adlı oyunun prömiyerini yapacak.

  Yönetmenliğini Hakan Şahin, yönetmen yardımcılığını Şivan Binici'nin yaptığı oyunun kostümleri Günnur Orhon, dekoru Murat Gülmez, müziği ise Kemal Günüç'e ait.

  Özden Gököz, Şivan Binici, Faruk Acar, Songül Çakmak, Ercan Kılıçarslan, Sebehat Kızılkaya, Sevda Özbek, Güldestan Yüce, Sadi Soysal, Hüseyin Elbahadır ve Nihat Demirtaş'ın rol aldığı oyunda, çocukların meslek seçimi hikayelerle anlatılıyor.

  "Büyüyünce Ne Olacaksın"ın prömiyeri, 28 Aralık Pazar günü saat 14.00'te Orhan Asena Sahnesi'nde yapılacak.

  DDT, "Ceza Kanunu" adlı oyununu da seyircisiyle yeniden buluşturacak.

  Türk tiyatrosunun temel taşlarından olan, 1923'te ilk kez Bedia Muvahhit'in sahne aldığı, İbnürrefik Ahmet Nuri Sekizinci'nin yazdığı oyunu, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçılarından Volkan Özgömeç yönetiyor.

  Dekoru Murat Gülmez, kostümü Sevgi Türkay, ışığı İzzettin Biçer, müziği Cem İdiz'e ait oyunda, Lebib Gökhan, Serkan Ekşioğlu, Ali Çelik, Şivan Binici, Hatice Sezer, Duygu Zade Erçağ, Selda Özler ve Özden Gököz rol alıyor.

  Sümbülteberzade Amberi'nin piyano hocasıyla evlilik dışı ilişkisi sonucunda polisle başının derde girmesiyle başlayan olayların anlatıldığı oyun, bugün, yarın ve 27 Aralıkta izleyicisiyle buluşacak.

  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu da "Dullar" oyununu sahnelemeye devam ediyor.

  Ariel Dorfman'ın yazdığı, Mehmet Gündüz'ün yönettiği, dünyanın her yerindeki kadınların ortak öykülerinin anlatıldığı oyunun dekoru Serdar Geren, ışığı Bayram Can, kostüm tasarımı İsmail Oyur'a ait.

  Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyun, yarın ve 27 Aralık'ta seyircinin karşısında olacak.
  Diyarbakır Sanat Merkezinde ise ilde çalışmalarını sürdüren ressam Aziz Kanat'ın yağlı boya çalışmalarından oluşan "Mekansızlar" adlı sergisi, 2 Şubat'a kadar açık kalacak.

  Gaziantep


  Van Devlet Tiyatrosu "Çılgın Dünya" adlı oyunu, Gaziantep'te sahneleyecek.

  Lope De Vega'nın yazdığı, Adalet Cimcoz'un çevirdiği, Barış Erdenk'in yönettiği, deleliğin konu edildiği oyunda Hüseyin Baylan, Cem Zeynel Kılıç, Ebru Evren, Özlem Gür, Esat Tanrıverdi, Deniz Keyf, Edip Kamacı, Özgür Titiz, Nedim Salman ve Mustafa Çolak rol alıyor.

  "Çılgın Dünya" bugün, yarın ve 27 Aralık'ta Gaziantep Devlet Tiyatrosu Sahnesi'nde izlenebilecek.

  Şanlıurfa


  Şanlıurfa İli Kültür Eğitim Sanat ve Araştırma Vakfınca (ŞURKAV) dün açılan "Geleneksel Yöre Kilimleri ve 1850-1950 Fotoğraflarla Şanlıurfa Sergisi", 31 Aralık'a kadar gezilebilir.

  Sergide, Işılay Saygın Halıcılık Kursu'na devam eden kursiyerlerin dokuduğu 50 kilimin yanı sıra ŞURKAV arşivlerinden 1850-1950 yılları arasında kentin farklı mekanlarda çekilen 100 siyah beyaz fotoğraf yer alıyor.

  Adana

  Adana'da, bu hafta "6. Koğuş", "Küçük Karabalık" ve "Bit Yeniği" adlı oyunlar sahnelenecek.

  Adana Devlet Tiyatrosu (ADT), Hacı Sabancı Kültür Merkezi Sahnesi'nde, yarın, Moldovalı Petru Vutcarau'un yönettiği, Anton Çehov'un eserinden Kemal Demirel'in uyarladığı "6. Koğuş"u sahnelemeyi sürdürecek.

  "Felsefe öğrenimi gördüğü üniversitede son sınıftayken babasının işlerinin bozulması ve sonra da ölümü üzerine okulu bırakmak zorunda kalan İvan'ın sonunda akıl hastanesine düşmesi ve burada Dr. Andery'in İvan'ın entelektüel derinliğini keşfetmesiyle aralarında geçen ilginç sohbetlerin anlatıldığı oyun, yarın ve 27 Aralık Cumartesi günü izlenebilecek.

  ADT, ayrıca, Samed Behrengi'nin kitabından Reha Bilgen'in tiyatroya uyarladığı ve Şekip Taşpınar'ın yönettiği "Küçük Kara Balık" adlı çocuk oyunununu sahnelemeyi sürdürecek. Derya Keyf, Mahmut Hazım Kısakürek, Semih Yeşil, Seçil Dedeyi, Özlem Buluttekin, Ozan Hafızoğlu, Nuray Çokol'ın rol aldığı oyun, 28 Aralık Pazar günü küçük izleyicilerle buluşacak.

  Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu Sahnesi'nde ise ünlü Fransız komedi yazarı Georges Feydeau'nun yazdığı, Nisa Serezli'nin çevirdiği ve devlet sanatçısı Ali Hürol'un yönettiği "Bit Yeniği" adlı komedi sahneleniyor.

  Şehir Tiyatrosu oyuncularının rol aldığı oyun, 27, 30 ve 31 Aralık tarihlerinde izlenebilecek.
  Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu'nda, Alman Şef Rene Giessen yönetiminde ve Alman solist Andy Miles'ın klarineti eşliğinde vereceği "Yeni Yıl Konseri"nde, jazz ve pop klasiklerinden seçmeler seslendirecek.

  Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Senfoni Orkestrası da 30 Aralık Salı günü, Adana Devlet Tiyatrosu Sabancı Kültür Sitesinde "Yeni Yıl Konseri" verecek.

  Mersin


  Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB), bu hafta "Çanakkale'de Zaman" adlı müzikal oyunu Tarsus'ta sahneleyecek. Metinlerini Murat Göksu'nun yazdığı ve Kenan Korbek'in sahneye koyduğu eseri, Tarsuslu sanatseverler, 27 Aralıkta Tarsus 75. Yıl Kültür Merkezinde ücretsiz izleyebilecek.

  Çanakkale Zaferi'ni anlatan müzikli oyunda, Nazlı Alptekin, Zeynep Pınar
  Tatlıpınar, Ozan Öndeş, Korhan Dinçer ile Hasan Berk ve Yusuf Ziya Büyükaslan'a,
  piyanoda Ahad Asker eşlik edecek.

  MDOB, ayrıca, E.Thomas'ın "Sihirbaz Oz" adlı müzikli çocuk oyununu sahneleyecek.

  Frank Baum'um hikayesinden Hale Kuntay'ın Türkçe'ye çevirdiği 2 perdelik oyun, 29 Aralık Pazartesi günü Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluşacak.

  Rejisörlüğünü Melih Öztürk'ün yaptığı, müzikal yönetimi Özlem Nemli'ye ait eserde Pınar Olgun Güven, Ayşegül Devrim Serdar, Gülçin Altaş, Melahat Yavuz, Erdem Özdemir, Ercüment Şirin, Başak Yıldız, Ayşin Alev Yücel, Gülden Berber, Nihan Çetin, Zeynep Özgür Günal, Neslihan Ulaş, Özer Öndeş, Orçun Utlu, Tolga Erden, Hulusi Polat, Yusuf Ziya Büyükaslan ve Levent Yetkin rol alıyor.

  MDOB, Aralık ayının son etkinliğinde Gioacchino Rossini'nin "Sevil Berberi" adlı operası ile sanatseverlerin karşısına çıkacak. Flavio Trevisan'ın sahneye koyduğu, librettosu Cesare Sterbini'ye ait, orkestra şefliğini Vladimir Lungu, koro şefliğini ise Alexei Vinogradsk'nin yaptığı eser, 30 Aralıkta Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

  İsmail Dede'nin dekor ve kostüm tasarımı yaptığı eserde, başlıca rolleri Mustafa Özer, Kıvanç Uğraşbul, Funda Uyanık Özer, Orhan Yıldız, Kenan Korbek, Levent Yetkin, Melih Öztürk, Gülden Berber, Ercüment Şirin ve Guido Bertamini paylaşıyor.

  MDOB sanatçıları, okullarda başlatılan eğitim etkinlikleri kapsamında 26 Aralıkta Gazi Lisesi, 27 Aralıkta ise İçel sanat Kulübü'nde öğrencilerle buluşacak.

  Hatay

  Tiyatro Karnaval tarafından 27 Aralık Cumartesi günü Müjdat Gezen'in yazdığı, İbrahim Kardaş'ın yönettiği "Salak Oğlum" adlı oyun Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

  Erzurum


  Erzurum Devlet Tiyatrosu "İki Efendinin Uşağı" adlı oyunu sahneleyecek.

  Carlo Goldoni'nin yazdığı, Rekin Teksoy'un çevirdiği, Hakan Yavaş'ın yönettiği oyunda, iki efendisini birden idare etmeye çalışan uşağın başından geçenler anlatılıyor.

  Oyunda, Ahmet Burak Bacınoğlu, Serkan Kunter, Mehmet Yıldız, Bahar Başar, Gökhan Kocaoğlu, Eylem Yıldız, Zeynep Nutku, İrfan Kılınç, Ergin Özdemir, Sezai Yılmaz, Ferdi Dalkılıç, Taner Köse, Eda Demirsoy, Yavuz Topçuoğlu ve Gürkan Erarslan rol alıyor.

  Oyun, bugün ve yarın saat 19.30'da, 27 Aralıkta saat 14.00 ve 19.00'da izlenebilecek.

  Van

  Van Devlet Tiyatrosu "Ayyar Hamza" adlı oyunu beğeniye sunacak.

  Ali Bey'in yazdığı, Hakan Boyav'ın yönettiği oyunun kostüm tasarımı Funda Çevi, ışık tasarımı ise Burhanettin Yazıcı'ya ait.

  Van ve Ankara Devlet tiyatrolarının ortak yapımı olan oyunda, Süleyman Atanısev, Serap Sağlar, İpek Atagün, Mustafa Şen ile Tolga Evren rol alıyor.

  Oyun, bugün, yarın ve 27 Aralıkta beğeniye sunulacak.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş