Anadolu Turizm Meslek Liseleri, Anadolu Turizm Meslek Liseleri Hakkında

'Liselerimiz' forumunda Mavi_Sema tarafından 21 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anadolu Turizm Meslek Liseleri, Anadolu Turizm Meslek Liseleri Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ

  Bacasız sanayi olarak adlandırılan ve ülke ekonomisini kalkındıracak döviz girdilerinin en büyük kaynaklarından biri olan turizm ve bunun temel alt yapısını oluşturan konaklama sektörünün ihtiyaç duyduğu yabancı dil bilir nitelikli elemanları yetiştiren öğrencileri hem mesleğe hem de yüksek öğrenime hazırlayan bir yılı hazırlık sınıfı olmak üzere ilköğretim okulu üzerine dört yıl (Hazırlık+3) eğitim süreli meslek liseleridir.

  Yabancı dil eğitiminin yanı sıra bu okulların diğer sınıflarında da yabancı dile ağırlık verilmekte ve bazı dersler yabancı dille okutulmaktadır. Öğrencilere genel bilgi dersleri ile birlikte; Resepsiyon Muhasebe Teknikleri ve Uygulaması Servis Teknikleri ve Uygulaması Yemek Pişirme Teknikleri ve Uygulaması Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması ve İnsan İlişkileri dersleri ile ortak olarak mesleğe geçiş ve mesleğe yönlendirme eğitimi verilmektedir.

  Öğrenciler; X. Sınıfta;

  Resepsiyon
  Servis
  Mutfak
  Kat Hizmetleri
  Seyahat Acenteciliği bölümlerinden birinde ihtisaslaşarak eğitimlerini sürdürürler.
  Öğrenciler ilgi ve yetenekleri doğrultusunda çok sayıda seçmeli dersleri de tercih edebilmektedirler.

  Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinde 3308 Sayılı Kanun hükümlerine göre gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri turizm mevsimi ile paralel olarak sürdürülmektedir. Bu okullarda öğrenim gören öğrenciler her yıl Ekim-Mart ayları arasında teorik ve uygulamalı eğitimlerini okulda; Nisan-Eylül ayları arasında uygulamalı (beceri) eğitimlerini bu alanda faaliyet gösteren otellerde veya diğer turistik tesislerde yapmaktadırlar. Uygulamalı eğitim süresince öğrencilere işyerlerince asgari ücretin en az % 60'ı oranında ücret ödenmesinin yanı sıra sigortaları da Bakanlığımız tarafından yapılmaktadır.

  Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinden mezun olanlar yükseköğretim kurumlarına girebilmek için Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) katılma hakkına sahiptirler.

  Ayrıca 4702 sayılı Kanun gereğince sınavsız olarak alanlarındaki meslek yüksek okul programlarına girebileceklerdir.

  4702 sayılı yasa ile herhangi bir alanda çalışabilmek veya işyeri açabilmek için o alanda mesleki eğitim görmüş olmak zorunluluğu getirilmiştir.

  RESEPSİYON BÖLÜMÜ

  Otel ve diğer turistik tesislerin resepsiyon ön büro muhasebe bölümlerinde istihdam edilecek elemanların yetiştirilmesini amaçlayan bölümdür.

  Bu bölümde bir kısmı yabancı dille olmak üzere Resepsiyon Muhasebe Teknikleri ve Uygulaması Servis Teknikleri ve Uygulaması Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması Bilgisayar Turizm Otel İşletmeciliği Turizm Hukuku İnsan İlişkileri gibi dersler ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre seçecekleri dersler okutulmaktadır.

  Öğrenciler aldıkları teorik eğitimle birlikte okulda ve işletmelerde uygulamalı eğitimin sonucunda alanları ile ilgili iş ortamını tanır ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.

  Bu alanda ihtiyaç duyulan nitelikli eleman sayısı ile yetişen eleman sayısı arasında büyük açık bulunmaktadır. Türkiye'nin turizm potansiyeli de dikkate alınacak olursa bu açığın daha da büyüyeceği muhakkaktır.

  SERVİS BÖLÜMÜ

  Otel ve diğer turistik tesislerin restoran ve kat hizmetlerinde servis elemanı olarak istihdam edilecek personelin yetiştirilmesini amaçlayan bu bölümde öğrencilere ilk yılda verilen genel bilgi ve bölüm derslerine ilave olarak bir kısmı yabancı dille olmak üzere; Servis Teknikleri ve Uygulaması Bilgisayar Turizm Otel İşletmeciliği Turizm Hukuku İnsan İlişkileri dersleri ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre seçecekleri dersler okutulmaktadır.

  Öğrenciler aldıkları teorik eğitimle birlikte işletmelerde iki yıl uygulamalı eğitim alarak iş ortamını tanırlar. Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişirler.

  MUTFAK BÖLÜMÜ

  Otel ve diğer turistik tesislerin mutfaklarında istihdam edilecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini amaçlayan bölümdür.

  Öğrencilere ilk iki yılda verilen yabancı dil genel bilgi ve bölüm derslerine ilave olarak bir kısmı yabancı dille olmak üzere; Yemek Pişirme Teknikleri ve Uygulaması Servis Teknikleri ve Uygulaması Resepsiyon Muhasebe Teknikleri ve Uygulaması Bilgisayar Turizm Otel İşletmeciliği Turizm Hukuku İnsan İlişkileri dersleri ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre seçecekleri diğer dersler okutulmaktadır.

  Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek; bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve beceri kazanırlar.

  Yabancı dil bilen bilgisayar kullanma becerisi kazanan Türk ve dünya mutfağı konusunda nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler geniş iş imkanına sahiptirler.

  KAT HİZMETLERİ BÖLÜMÜ

  Otel ve diğer turistik tesislerin kat hizmetlerinde istihdam edilecek vasıflı insan gücünün yetiştirilmesini amaçlayan bölümdür.

  Öğrencilere ilk iki yıl verilen genel bilgi ve bölüm derslerine ilave olarak bir kısmı yabancı dille olmak üzere; Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması Resepsiyon- Muhasebe Teknikleri ve Uygulaması Servis Teknikleri ve Uygulaması Bilgisayar Turizm Otel İşletmeciliği Turizm Hukuku İnsan İlişkileri Dersleri ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre seçecekleri dersler okutulmaktadır.

  Yabancı dil bilen bilgisayar kullanma becerisi kazanan mezunlar alanlarında geniş iş imkanlarına sahiptirler.

  SEYAHAT ACENTECİLİĞİ BÖLÜMÜ

  Gelişen turizm hareketleri ile önem kazanan seyahat acentelerinde istihdam edilecek nitelikli insan gücünün yetiştirilmesini amaçlayan bölümdür.

  Öğrencilere ilk iki yıl verilen genel bilgi ve bölüm derslerine ilave olarak bir kısmı yabancı dille olmak üzere; Seyahat Acenteciliği ve Tur Operatörlüğü Teknikleri ve Uygulaması Acente Muhasebesi Kat Hizmetleri Teknikleri ve Uygulaması Daktilografi Bilgisayar Turizm Ulaştırma Animasyon Otel İşletmeciliği Turizm Pazarlaması ve Turizm Hukuku İnsan İlişkileri dersleri ile öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre seçecekleri diğer dersler okutulmaktadır.

  Öğrenciler teorik eğitimle birlikte iki yıl işletmelerde uygulamalı eğitim görerek; bölümleri ile ilgili iş ortamını tanırlar ve iyi ilişkiler kurabilme davranışlarına sahip olurlar.

  Bilgisayar ve yabancı dil bilen nitelikli meslek elemanı olarak yetişen öğrenciler geniş iş imkanına sahiptirler.
   

 2. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  ANADOLU OTELCİLİK VE TURİZM MESLEK LİSELERİ ANADOLU TİCARET MESLEK LİSELERİ TURİZM ALANI İLE ANADOLU İLETİŞİM MESLEK LİSELERİNE KAYIT-KABUL ESASLARI:

  Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanı ile Anadolu İletişim Meslek Liselerine; ilköğretim okulu mezunu öğrenciler merkezi sınav sistemi ile kabul edilmektedirler. Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında başarılı olan öğrenciler ayrıca mülakata tabi tutulurlar. Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı ile öğrenci alan Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liselerinin pansiyonu bulunması halinde bu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı ve burslu okuma şartlarını taşıyanlara cinsiyetlerine uygun pansiyon bulunması halinde yatılılık kontenjanı çerçevesinde ilgili yönetmelik hükümleri gereğince bu sınavda aldıkları puana göre yapılacak seçme ve sıralama ile parasız yatılı okuma hakkı sağlanır. Cinsiyetlerine uygun pansiyon bulunmaması halinde bu haktan yararlanamazlar. Bu öğrencilerde ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavını kazanmış olmak şartı aranmaz. Burslu okumak isteyenlerin ise ayrıca Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk sınavına girip başarılı olmaları gerekir.

  Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri Anadolu Ticaret Meslek Liseleri Turizm Alanı İle Anadolu İletişim Meslek Liselerine alınacak öğrencilerin aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir:

  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  İlköğretim okulu mezunu olmak.
  Sağlığı ve fiziki durumu otelcilik ve turizm eğitimine veya iletişim eğitimine turistik tesislerde veya iletişim sektöründe görev yapmaya uygun olmak
  Okul müdürlüğünce yapılacak mülakatta başarılı olmak.
  İlköğretimden sonra öğrenimine ara vermemiş olmak.
  Ortaöğretim seviyesinde herhangi bir okula devam etmemiş olmak.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş