Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal Hayat,Gelenek ve Görenekler

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal Hayat,Gelenek ve Görenekler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu Selçuklu Devletinde Sosyal Hayat,Gelenek ve Görenekler

  SOSYAL HAYAT


  1
  . Adet ve Gelenekler

  Yagmur duasi: Yagmur duasina çikilacagi zaman halk oruç tutar, kurban keser ve Allah’a dua ve niyazda bulunurdu
  . Duanin akabinde yagmur yagmazsa uzak yerlerden gelmis bir garibe gider ondan Allah’a dua ve niyazda bulunmasini isterlerdi. Bir defasinda Konya’da kitlik olmus, uzun zaman yagmur yagmamisti. Korkunç bir pahalilik vardi. Birkaç defa yagmur duasina çikip ümitsizlik içinde dönmüslerdi. Verdikleri sadakalar, kestikleri kurbanlar kabule mazhar olmamisti. Nihayet Sultan Veled’e gidip yardim istediler. Onun mübarek basini açip gözlerinden yaslar akarak Allah’a dua etmesi üzerine müthis bir yagmur yagdigi söylenir.

  Ugur ve Nazar: Kötü insanlarin nazarindan korunmak için atese çörek otu atilirdi
  . Üzerinde dikis dikilen kimsenin agzina mutlaka bir yaprak, bir saman çöpü olmasi gerektigine inanilirdi. Gül ugur çiçegi kabul edilirdi. Dini bayramlarin arifesinde helva dagitilirdi. Bir tüccarin karisi Kurban bayrami arifesinde çokça helva yaparak fakirlere ve komsulara sadaka olarak dagitmis, helva dolu büyük bir siniyi de Mevlâna hazretlerine göndermisti.

  Dogum: Çocuk dogdugu evde büyük bir sevinç kaynagi olurdu
  . Bebege altin takilir, saçi saçilirdi. Çocugun babasi büyük bir ziyafet verirdi.

  Evlenme: XIII
  . ve XIV. yüzyilda Anadolu’da Islâm hukuku hâkimdi. Erkekler birden fazla kadinla evlenebilirdi. Cariye edinme gelenegi de vardi. Sultan Veled’in iki cariyesi vardi. Evlenen erkegin kadina baslik olarak para verme adeti yaygindi. Evlenecek kiz da çeyiz esyasi hazirlamak zorundaydi. Mevlâna bir kizin cehizinin hazirlanmasi için Gürcü Hatun’dan yardim istemis, o da birkaç takim elbise, her cinsten bir kat çamasir, yirmi adet süslü küpe, yirmi yüzük, ince gerdanlik, yün örtüleri ve bilezikler, hali ve seccadeler hazirlayip göndermisti. Dügünler oldukça debdebeli olur, uzun süre anlatilirdi. Kadinlar peçe takarlardi.

  Terbiye kurallari: Anadolu Selçuklu toplumunda Türk-islâm düsüncesinin ortak ürünü olan terbiye ve görgü kurallari yürürlükteydi
  . Türk toplumunda büyüge hürmet esastir. Eflâkî’nin Menakibü’l-ârifîn adli eserinde geçen bir ibarede “Onlar yasca benden büyükler, ben onlarin yüzüne böyle bir sözü nasil söyleyebilirim” denilmektedir ki bu toplumda büyüklere sayginin bir isaretidir. Pazar yerinde ayaklarini uzatip uyuyan bir dervisin bu hareketi onun kinanmasina sebep olmustur. Bu da toplumun lâubâlî davranislardan hoslanmadigini ve tepkiyle karsilandigini göstermektedir. Gayri ahlâki davranislar da asla hos karsilanmazdi.

  Hediyelesme: Hz
  . Peygamber’in hediyelesmeyi tesvik eden sözleri Anadolu’da büyük ilgi görmüs ve “yarim elma gönül alma” seklinde sembollesen bu gelenek Türk milletinin baslica özelliklerinden biridir. Devrin anlayisina göre hükümdar ve ileri gelen devlet adamlari birbirlerine ve halka hediyeler verirlerdi ki bu da isgal ettikleri makam ile mütenasib olurdu. Gürcü Hatun fakir bir kizin cehizini hazirladigi gibi Muineddin Pervane de Mevlâna’nin müjde ve iltifati üzerine tarikat mensuplarina 2.000 dinara yakin bagista bulunmustur. Ayrica Konya’da bulunan yetim ve fakirlere de elbiseler dagitmisti. Devrin en yaygin hediyesi altin idi. Ugur getirecegine inanilarak daha çok altin ve çiçek hediye edilirdi.

  2
  . Hayat Tarzi

  Eglence hayati: Kaynaklar Anadolu’da eglence hayatinin oldukça renkli oldugunu ifade eder
  . Memlûk Sultani Baybars’in Mogol ordusunu bozgunu ugrattiktan sonra 20 Nisan 1277′de Kayseri’ye gelince Keykubadiye Sarayinda büyük bir eglence düzenlemisti. Ancak Sultan onlarin eglencede asiri gittiklerini görüp hânende ve sâzendeleri icrâ-yi san’at etmeden huzurundan kovmustu. Eglence merasimleri daha çok hanlarda düzenlenirdi. Kadin müzisyen ve sanatkârlar gayri müslimler arasindan seçilirdi. Meyhaneler de de müzikli eglenceler düzenleniyordu. Hokkabazlar da yanan atese kendilerini atmak, kizgin demiri agizlarina almak, kamçidan kan akitmak, merkep yavrusuna binmek gibi çesitli gösteriler yapiyorlardi. Sünnet dügünleri de günlerce sürerdi. O dönemde oynanan oyunlar arasinda satranç ve tavla önemli bir yer isgal ederdi.

  Ev hayati: Anadolu evleri sofa, odalar ve mutfaktan olusuyordu
  . Ev esyasi olarak hali, yaygi, perde, battaniyeden bahsedilir. Isinma araci olarak tandir ve mangal, aydinlanma araci olarak da samdan, kandil, çirag ve mum vardi. Mum, zengin evlerinde çirag ise fakir evlerinde kullanilirdi. Zengin evlerinde hizmetçiler, maiyyet ve harem aglari vardi. Köleler âzâd edilirse kendilerine bunu gösteren bir belge verilirdi.

  Kilik-kiyafet-süslenme: Anadolu Selçuklulari döneminde yaygin erkek kiyafetleri elbise, baslik ve ayakkabidir
  . Erkek elbiseleri hasir elbiseleri, siyah ipekten yapilmis elbise, çuha ve kemhadan yapilan elbiseler olarak zikredilebilir. Ayrica kurt ve tilki postlari, salvar ve gömlek, hirka ve sarik, çizme ve ayakkabi da giyiliyordu.

  Kadinlar ise çarsaf, kürk, ibrisim, basörtü ve peçe giyerlerdi
  . Uzun biyik ve uzun sakaldan hoslanilmazdi. Koku malzemesi olarak misk ve amber, makyaj malzemesi olarak da sürme kullanilirdi.

  Besin maddeleri: Türk mutfagi o dönemde de oldukça zengindi
  . Yemek sirasinda sofrada sahan, kâse, sini, testi bulunurdu. Yemek bir kaptan kasikla yeniyordu. En yaygin yemekler tirit ve ateste çevrilen etlerdi. Keklik, bildircin, çulluk ve toy gibi av hayvanlarinin etleri de revaçtaydi. Ayrica etli pilav, biberli pilâv ve pastirma yenilen yemek türleriydi. Havuç, salgam, tursu, meyve olarak elma, incir, kayisi, kavun ve üzüm yenirdi. En sevilen tatli çesidi helva idi.

  Tedavi sekilleri: Selçuklular zamaninda sagligin basi temizlik olarak düsünüldügü için her sekilde çok sayida hamam vardi
  . Hastaliklarin tedavisi için halk hekim ve seyhlere müracaat ederdi. Menakibül-ârifin’den mevlevîlerin çesitli hastaliklari el temasi ve okuyup üfleyerek tedavi ettikleri anlatilmaktadir. Yine Eflakî’ye göre Mevâna bir sahsin parçalanan ayak parmaklarini eliyle dokunmak, okuyup üflemek suretiyle tedavi etmistir. O dönemde halkin karsilastigi en yaygin hastalik sitma idi. Hem hekimler hem de seyhler tarafindan tedavî cihetine gidilirdi. Mevlâna bazi hastalari özellikle psikolojik rahatsizliklari olanlari telkin yoluyla da tedavi etmistir.

  Devrin hekimleri teshis ve tedavi yaninda ilaçlarin hazirlanmasina da nezaret ederlerdi
  . Nitekim Tabib Ekmelüddin Sultan IV. Kiliç Arslan’in istegi üzerine panzehir imal etmistir.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anadolu Selçuklu Devletinde Forum Tarih
Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Nasıldı Tarihi Bilgiler 22 Ocak 2014
Anadolu Selçuklu Devletinde Sanat ve Tarihi Eserler Tarihi Bilgiler 8 Mayıs 2011
Anadolu Selçuklu Devletinde Tarım,Ticari ve Ekonomik Hayat Tarihi Bilgiler 8 Mayıs 2011
Anadolu Selçuklu Devletinde Adli,İdari ve Askeri Teşkilatlanma Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 8 Mayıs 2011
Anadolu Selçuklu Devletinde Toprak Yönetimi Nasıldır? Tarihi Bilgiler 21 Kasım 2010

Bu Sayfayı Paylaş