Anadolu Kız Meslekte Uygulanan Programların Tanıtımı

'Liselerimiz' forumunda Mavi_Sema tarafından 9 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Anadolu Kız Meslekte Uygulanan Programların Tanıtımı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu Kız Meslekte Uygulanan Programların Tanıtımı  ANADOLU KIZ MESLEK LİSELERİNDE UYGULANAN PROGRAMLAR

  AĞIRLAMA VE GIDA TEKNOLOJİSİ

  Ağırlama ve Gıda Teknolojisi bireylere temel bilimleri içeren bilgi ve beceriler ile özel mesleki bilgi ve becerileri kazandırmanın yanı sıra iyi iletişim kurabilen teknolojiyi kullanabilen alanında kazandığı bilgi ve becerileri kullanarak üretim yapan ve bunları pazarlayan alanı ile ilgili sektörün ihtiyaç duyduğu kalitede hizmet sunabilen kendi iş yerini kurma düşüncelerini faaliyete geçirmeyi planlayan ve kaliteden sorumlu teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Servis Hizmetleri Kat Hizmetleri Mutfak Hizmetleri Kurum Beslenmesi Gıda Analizi dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler. Sanayi ve hizmet sektörünün kamu ve özel kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler veya iş yeri açabilirler.

  AYAKKABI TEKNOLOJİSİ

  Ayakkabı Teknolojisi sektöründe ayakkabı imalathaneleri fabrikalar vb. kurum ve kuruluşların hizmet amacına uygun olarak tasarımı yapılan ayakkabı modelinin profil ve stampasının çıkarılarak ayakkabı haline getirilinceye kadar ki aşamalarından ve kalitesinden sorumlu teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Ayakkabı Tasarımı Ayakkabı Üretimi dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler. Sektörde tasarım ve üretim bölümlerinde teknik eleman olarak çalışılabilir veya kendi iş yerlerini açabilirler.

  BİLGİSAYAR

  Çağın gerektirdiği ve her alanda kullanıma giren bilgisayarın yapısını bilen montaj düzeyinde bilgisayar üretimi yapabilen hizmet ve üretim sektörlerinin sorunlarına bilgisayarlı çözümler getiren eğitim ve destek hizmeti sağlayan bilgisayar donanım-yazılım bütünlüğünü bilen alanı ile ilgili yenilikleri takip eden kaliteden sorumlu teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alanı başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler kamu ve özel kesime ait iş yerlerinde teknik eleman olarak çalışabilir veya kendi iş yerlerini açabilirler.

  BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

  Kamu ve özel sektöre ait kurum ve iş yerlerindeki bürolarda gündelik faaliyetleri yerine getiren sekreterya hizmetlerini koordine eden iletişim akışını sağlayan ve bunu denetleyen iletişimin farklı ortam durum ve kişilerle nasıl kurulacağını belirleyen iletişim ve bilgi teknolojisi konusunda gelişmeleri takip eden sektörün istediği kalitede hizmet sunabilen teknik eleman yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Yönetici Sekreterliği Tıp Sekreterliği Hukuk Sekreterliği Mali Sekreterlik dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler kamu ve özel sektöre ait bürolarda sekreter olarak çalışabilirler.

  CAM İŞLEMECİLİĞİ

  Geleneksel Cam İşlemeciliği kültürümüz ile teknolojinin getirdiği imkanları cam malzemenin üretimi ile süslemeciliği için sentez yaparak uygulayabilen teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Cam İndirme Cam Şekillendirme Tezyinat Vitray dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler özel sektörde çalışabilir veya iş yeri açabilir.

  ÇOCUK GELİŞİMİ VE EĞİTİMİ

  Çocuk gelişimi ve eğitiminin önemini benimseyen 0-12 yaş çocuklarının gelişim özelliklerini tanıyıp alışkanlık ve gereksinimleri konusunda bilgi kazanmış olan onların sorunlarını giderici önlemler alabilen özel eğitime gereksinim duyan çocukları tanıyıp bu çocuklar için uygun eğitim ortamını düzenleyebilen anne sağlığı konusunda bilinçli olan 0-12 yaş çocuklarında görülebilen hastalıkların belirtilerini korunma yollarını ve bakımını bilen ilk yardım konusunda bilgi-beceri kazanan okulöncesi eğitim kurumlarında program hazırlayıp uygulayabilen bu çocukların gelişim düzeylerine ve gelişen teknolojiye uygun eğitici oyuncaklar hazırlayabilen kullandığı makine araç-gerecin basit bakım ve onarımını yapabilen çalıştığı iş yerinde günlük menü ve yiyecekleri ilkelerine uygun hazırlayabilen kendi alanındaki mesleki ve teknik becerilerini kullanarak iş yerinde ve çevresindeki sorunları çözümleyebilen teknolojik gelişmelere açık girişimci problem çözme becerisine sahip çevresiyle uyumlu ilişkiler kurabilecek nitelikte teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alandan teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler; yabancı dil bilirler. Okulöncesi eğitimi kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler.

  ELEKTRONİK

  Elektronik araçlar üreten işletmelerin çeşitli kısımlarında radyo alıcıları vericileri ses frekans tekniği televizyon mikrodalga radar endüstriyel elektronik bilgisayar tıp elektroniği vb. konularda çalışabilen teknik elemanlar yetiştiren bir bölümdür.

  Bu bölümden teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler; yabancı dil bilirler iş alanlarının elektronik ile ilgili bölümlerinde teknik eleman olarak çalışabilir veya kendilerine ait elektronik bakım ve tamir atölyeleri kurabilirler.

  EL SANATLARI VE TEKNOLOJİSİ

  El Sanatları ve Teknolojisi alanı tasarlayan üreten ürettiğini pazarlayabilen dallarla ilgili bilgisayar destekli teorik ve pratik bilgileri öğrenip teknolojik gelişmelerle alanları arasındaki ilişkiyi kurabilen geleneksel el sanatlarını koruyup yaşatabilen çağın ihtiyaçlarına göre ürünler tasarlayan ve üretebilen çalıştığı alandaki yenilikleri izleyen yorumlayan ve uygulayan teknik elemanlar yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Dokuma Deri Aksesuarları Yapma Bebek El İşlemeleri Makina İşlemeleri dallarından biriri başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler. Sanayi ve hizmet sektörünün kamu ve özel kurumlarında teknik eleman olarak çalışabilirler veya iş yeri açabilirler.

  FOTOĞRAFÇILIK

  Basın-yayın tanıtım sektörü ve günlük yaşamın her alanında kullanılan fotoğrafı bilen fotoğraf makinelerini ve gerekli malzemeleri kullanarak fotoğraf çekebilen karanlık oda ve laboratuvar makinelerini kullanarak banyo baskı işlemlerini yapabilen ve alanı ile ilgili yenilikleri takip ederek fotoğraf alanındaki dijital gelişmelere uyum sağlayabilen niteliklerde teknik eleman yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Basın Fotoğrafçılığı Portre ve Özel Gün Fotoğrafçılığı Tanıtım Fotoğrafçılığı Fotoğraf Laboratuvar Hizmetleri dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler kamu ve özel kesime ait iş yerlerinde teknik eleman olarak çalışabilir veya iş yeri açabilirler.

  GRAFİK TASARIM

  Grafik Tasarım; ürüne dönüştürülmesi istenen bir işin problem tanımından yada gereksiniminden başlayarak tasarlama aşamalarında teknolojinin olanaklarını kullanabilen mesleki bilgi ve becerileri ile çağın gerektirdiği üretimi yapıp pazarlayabilen kendi iş yerini kurabilen sektörün beklentileri doğrultusunda kaliteli hizmet sunabilen iş yerinde ve çevresiyle uyum içerisinde çalışabilen nitelikli bireyleri yetiştiren alandır.

  Bu alanın; Yardımcı Grafiker dalını başarı ile bitirerek teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler görsel medya basın-yayın bilgisayar teknolojileri fotoğraf sinema film multimedya matbaacılık grafik tasarım ve reklam ajansları ile tanıtım ve reklam sektöründe tasarım bölümlerinde teknik eleman olarak çalışabilir veya kendi iş yerlerini açabilirler.

  İÇ MEKÂN TASARIMI

  Alanındaki gelişmeleri takip ederek araştırabilen problem çözebilen çevreye duyarlı girişimci alanı ile ilgili araç gereçleri zamanında ve doğru olarak kullanabilen görsel anlatım teknikleri ile insan ve mekan ilişkisini kurabilen ve iç mekanlara özgü tasarımlar yapabilen projeler üretebilen sunum yapabilen müşteri ilişkileri kurabilen satış sonrası hizmetleri yürütebilen teknik elemanları yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın İç Mekan Düzenleme Mobilya Teknik Ressamı Montaj-Kontrol Müşteri Temsilcisi dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler mimarlık bürolarında mobilya üretimi yapan sektörde iç mekanda kullanılan süsleyici unsurların üretimini yapan iş yerlerinde teknik olarak çalışabilir veya iş yeri açabilir.

  KUYUMCULUK TEKNOLOJİSİ

  Gelişen kuyumculuk sektörünün tasarımı ve üretim boyutunda yer alacak tasarlayan üreten ürettiğini pazarlayan teknik elemanları yetiştiren bir alandır.

  Bu alanın Takı Tasarımı ve Takı Üretimi dallarından birini başarı ile tamamlayarak teknisyen unvanı ile mezun olan öğrenciler yabancı dil bilirler özel sektörde çalışabilir veya iş yeri açabilir.
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş