Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri Özel Başvuru Şartları

'Liselerimiz' forumunda DeMSaL tarafından 10 Temmuz 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri Özel Başvuru Şartları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  meslek liseleri başvuru koşulları - denizcilik anadolu meslek liseleri koşulları - denizcilik alanı dal programları


  Anadolu mesleki ve teknik liselerden denizcilik, otelcilik ve turizm gibi Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek meslek alanlarını tercih eden adaylar, yine diploma notlarına göre bu programlar için başvuracaklar. Diploma notu en yüksek olandan başlamak üzere yapılacak sıralamada, kontenjanın iki katı kadar öğrenci, otelcilik ve turizm bölümleri için mülakata alınacak. Denizcilik alanında ise öğrenciler mülakatın yanı sıra kondisyon sınavına da tabi tutulacak. Mülakat ve kondisyon sınavı esasları bakanlıkça belirlenecek.

  Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri Özel Başvuru Şartları
  Adayların sağlık durumlarının denizcilik öğrenimine elverişli olup olmadığı, Sağlık Bakanlığı Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş resmî ve özel sağlık kurum/kuruluşlarından alınacak “Gemi Adamları Sağlık Raporu” ile belgelendirilmesi. Erkek adayların 1.55 metre, kız adayların 1.50 metreden kısa olmaması.
  Mülâkat ve beden yeterliliği sınavına girmesi ve başarılı olması.
  Anadolu meslek liselerinin denizcilikle ilgili bölümlerinde eğitim görmek isteyenlerin,
  Anadolu ve Anadolu meslek liselerine başvuru şartları yanında “Gemiadamları Yönetmeliği “ gereğince aşağıdaki hastalıklardan birine yakalanmamış olması gerekmektedir :
  a . Akıl ve ruh hastalıkları ve ilaç tutkunluğu,
  b . Sinir sistemi hastalıkları (sara,parkinson vb. )
  c . Duyu organları fonksiyon kayıpları,
  d . Çalışmaya engel olabilecek nitelikte olan ;
  1 .Metabolizma ve endokrin sistemi hastalıkları (diabetes,mellitun,amiloidosis )
  2 . Kan hastalığı (malign kan hastalıkları veya kan yapım bozuklukları )
  3 . Kalp damar sistemi hastalıkları,
  4 . Kas iskelet sistemi hastalıkları veya deformiteleri (romotoid artrit, malign hastalıkları )
  e . Uzun seyirli bulaşıcı hastalıklar ( açık tbc,AIDS,sifiliz vb. )
  Denizcilik Alanı Dal Programları
  Gemi Yönetimi :Tanımı: Gemi yönetimi (Vardiya Zabitliği) ile ilgili temel yeterlikleri kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi yöneticiliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Makine Zabitliği :Tanımı: (Gemi) Makine zabitliğinin, gemi makineleri işletim ve bakım yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Makine zabitliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Gemi Elektroniği Ve Haberleşme :Tanımı: Gemi elektroniği ve haberleşme (Telsiz Elektronik Zabiti) elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi elektroniği ve haberleşme mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Gemi Otomosyonu :Tanımı: Gemi otomasyonu elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Gemi otomasyonu mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Yat Kaptanlığı :Tanımı: Yat kaptanının sahip olduğu, yatı sevk, idare ve yatta turizm faaliyetlerini yürütme yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Yat kaptanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Balıkçı Gemisi Kaptanlığı :Tanımı: Balıkçı gemisi kaptanının sahip olduğu, balıkçı gemisini sevk, idare ve avlama yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Balıkçı gemisi kaptanlığı mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.
  Su Ürünleri Üretimi :Tanımı: Su ürünleri üretimi elemanının yeterliklerini kazandırmaya yönelik eğitim ve öğretim verilen daldır.Amacı: Su ürünleri üretimi ve yetiştiriciliği mesleğinin yeterliklerine sahip meslek elemanları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

  Anadolu Denizcilik Meslek Liseleri
  [​IMG]
  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anadolu Denizcilik Meslek Forum Tarih
Zonguldak - Ereğli - Hatice Erdem Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi Liselerimiz 8 Mart 2010
Anadolu Beylikleri'nde Denizcilik ve İlk Türk Donanması: Tarihi Bilgiler 9 Mart 2009
8. sınıf inkılap çalışma Anadolu işgal altında cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü Çarşamba 21:00
8. sınıf inkılap çalışma kitabı Anadolu işgaline farklı tepkiler cevapları nelerdir? Eğitim Bilgileri Çarşamba 20:57
İç Anadolu bölgesinin en yaygın meslekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 10 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş