Anadolu Beylikleri - Alâiye Beyleri Hakkında Bilgi

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_inci tarafından 13 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Anadolu Beylikleri - Alâiye Beyleri Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu Beylikleri - Alâiye Beyleri Hakkında Bilgi
  Anadolu Beylikleri


  Alâiye Beyleri
  Alâiye Beyleri Alâiye (Alanya)'de önce Karamanoğullarının bir kolu olarak, daha sonra da Memlûk Devleti'nin hâkimiyeti altında hüküm sürmüşlerdi. Bu beyliğin kurucularının Selçuklu sultanının kızının oğullarından geldiği şeklindeki rivâyet henüz ispat edilememiştir. Alâiye 1223 yılında Türkiye Selçuklu sultanı Alâeddîn Keykubâd tarafnıdan fethedildi. Türkiye Selçuklularının son yıllarında Alâiye, Karamanoğullarından Mecdeddîn Mahmûd'un eline geçti (1293). Bundan sonra adı geçen şehirde Karamanoğullarına bağlı beyler hüküm sürmeğe başladılar.

  Karamanoğullarının bu şehir üzerindeki hâkimiyeti XIV. yüzyılın ikinci yarısında da devam etti. Nitekim Kıbrıs kralı Pierre 1266'da Alâiye'yi zabta teşebbüs etti ise de Karamanoğullarının yardıma gelmesi şehrin Türkler elinde kalmasını sağladı.

  Karaman b. Savcı 1427 yılında Alâiye'yi beşbin altın karşılığında Memlûk Devleti'ne sattı. Bundan sonra adı geçen şehirde Memlûk Devleti'nin hâkimiyeti altında Karamanoğlu Mahmûd Bey'in torunları hüküm sürdüler. Nihayet Gedik Ahmed Paşa Alâiye'yi alarak Osmanlı Devleti topraklarına kattı (1471). Alâiye işlek bir pazar yeri idi, ticarette kereste ihracatı mühim bir yer işgâl etmekteydi. Şehirde gemi yapan tezgahlar vardı ve ticaret dolayısıyla Alâiye beyleri zengin ve halkında mâlî durumu iyi idi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anadolu Beylikleri Alâiye Forum Tarih
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Hangileridir Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 17 Ocak 2014
Anadolu'da Kurulan İlk Türk Beylikleri ve Özellikleri Nelerdir? Tarihi Bilgiler 16 Nisan 2013
Anadolu Beylikleri Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 19 Ekim 2012
Anadoluda Kurulan İlk Türk Beylikleri Tarihi Bilgiler 13 Ocak 2012
Anadoludaki İlk Türk Beylikleri Haritası Tarihi Bilgiler 27 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş