Anadolu Ateşi Diyarbakır'ı yaktı

'Kültür Sanat Haberleri' forumunda Siraç tarafından 2 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Anadolu Ateşi Diyarbakır'ı yaktı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Anadolu Ateşi Diyarbakır'ı yaktı

  Anadolu kültürünü dans ile bütünleştiren dansçılar, muhteşem performanslarıyla izleyenleri büyüledi. AHT Muhabiri Ahmet Yukuş'un haberi..

  02.03.2009
  [​IMG]
  Şimdiye kadar gittiği 60'dan fazla ülkede 600'e yakın gösteri sunarak milyonlarca izleyiciye ulaşan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu'nun, ateşi soğuk kış gününde Diyarbakırlılar'ı ısıttı.


  VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

  GAP Eylem Planı kapsamında Diyarbakır'ın sosyo-ekonomik ve siyasal imajını değiştirmek için 2009 yılını Kültür Sanat yılı ilan eden Diyarbakır Valiliği, "Diyarbakır Kapılarını Aralıyor" sloganı ile başlattığı sanat etkinliklerini tüm hızıyla sürdürüyor. 9 Ocak'ta start verilen etkinlikler kapsamında kentte her hafta ayrı bir etkinlik ve konser düzenleniyor. Festival kapsamında dün gece sahne alan Anadolu Ateşi Dans Topluluğu, muhteşem bir gösteri sundu.
  Dicle Üniversitesi Spor Salonunda yapılan gösteriyi Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, İl Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya'nın yanı sıra 3 bin 500 kişi izledi. Halkın yoğun ilgi gösterdiği gösteride zaman zaman salonda izdiham yaşandı. Horon, Kafkas dansı, zeybek oyunlarından örnekler sunulan gösteri sonunda ise topluluğun Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan'da oyuncularının arasına girerek halay çekip gösteriyi sonlandırdı.
  Grubun Genel Sanat Yönetmeni Mustafa Erdoğan'a Diyarbakır Valisi tarafından ipek kilim ve puşi hediye edilirken; halkın zılgıtlı alkışına Mustafa Erdoğan, Kürtçe karşılık vererek "Diyarbakır 5 bin yıldır Mezopotamya'nın beşiği, Diyarbakır'a da böyle festivaller yakışır. Gellek spas (Çok teşekkür)" dedi. Gerçek bir şölen izlediklerini ifade eden Diyarbakır Valisi Hüseyin Avni Mutlu da, "Bize 'Anadolu medeniyetler beşiği neresi' deseler, Biz 'Anadolu Ateşi izleyin, tanıyın' deriz" dedi.
  Muhteşem gösteriyi izleyen Diyarbakırlılar ise, etkinliklerin devam etmesini, yaşadıkları kentin terör değil, sanat etkinlikleri ile anılmasını istedi. Anadolu Ateşi dans topluluğu Diyarbakır'dan sonra Avrupa'nın çeşitli ülkeleri ile ABD ve Çin'de sahne alacak.​

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anadolu Ateşi Diyarbakır'ı Forum Tarih
Anadolu Ateşi'nin Macaristan gösterisi iptal Magazin Haberleri 5 Kasım 2010
Anadolu Ateşi'nin yeni versiyonu Kültür Sanat Haberleri 13 Mayıs 2009
İç Anadolu bölgesinin en yaygın meslekleri kısaca İç Anadolu Bölgesi 10 Şubat 2017
Osmanlı Devleti'nin Anadolu ve Rumeli toprakları arasında hangi devlet yer alır kısaca Tarihi Bilgiler 6 Şubat 2017
Anadolu'nun işgaline Türk halkı ilk ne zaman tepki göstermiştir kısaca Tarihi Bilgiler 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş