Anadolu Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Hakkında Bilgiler- Anadolu Üniversitesi Resimleri

'Üniversiteler' forumunda NeslisH tarafından 1 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Anadolu Üniversitesi - Anadolu Üniversitesi Hakkında Bilgiler- Anadolu Üniversitesi Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Anadolu Üniversitesi'nin temeli, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanır. Prof.Dr.Orhan Oğuz'un kişisel çabaları ile kurulduğunu kabul etmek gerekir. 1982 yılında YÖK kanunu ile birlikte EİTİA, Anadolu Üniversitesi'ne dönüşmüştür. Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır.
  Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir’in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır.
  Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampusü ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampustedir.
  Bunun yanında Porsuk Meslek Yüksekokulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampusünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler.
  Anadolu Üniversitesi, üçü uzaktan öğretim sistemi uygulayan 12 fakültesi, 6 yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuvarı, 4 meslek yüksekokulu, 9 enstitüsü, 27 araştırma ve uygulama merkezi ile 15 araştırma-geliştirme-uygulama birimiyle evrensel üniversite değerlerine sahip Türk Yükseköğretiminde ilklere imza atmış bir üniversitedir.
  Bu ilklerin başında, uzaktan öğretim sistemini hayata geçirmenin başarısı gelmektedir. Bugün uzaktan öğretim yapan üç fakültenin toplam öğrenci sayısı 1 milyonun üstündedir. Bu sistemin geliştirilmesinde gösterilen başarı, bir çok ülke tarafından örnek alınmaktadır.
  Anadolu Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmak için çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, yaratıcı ve dinamik eğitim ortamları içinde geleceğin en iyileri olarak hazırlamak için çalışmaktadır.
  Olayların uzağında güvenli ve çağdaş kampuslerde bir öğrenci için gerekli olan her olanak bulunmaktadır. Öğrenciler, İstanbul ve Ankara gibi büyük kentlerle eşzamanlı olarak sinema, tiyatro, konser ve sergi salonlarımızda kültürel ve sanatsal etkinlikleri kolayca izleyebilme, sanatçılarla yapılan söyleşilere katılabilme, kampuslerde bulunan yarı olimpik yüzme havuzunda, uluslararası standartlarda yapılmış spor salonlarında, tenis kortlarında, yeşil sahalarda her tür sporu yapabilme olanağını bulurken, boş zamanlarını da en iyi şekilde değerlendirebilmektedir.
  Çeşitli kurumların sağladığı bursların yanı sıra belli bir başarıyı tutturmuş ihtiyaç sahibi öğrencilere barınma ve beslenme yardımı uygulamalarıyla; sunduğu yemek ve sağlık hizmetleriyle; çağdaş ve güvenli kampusleriyle Türkiye adına övünç duyduğumuz Anadolu Üniversitesi dünyaya kucak açmaktadır
   

  1 kişi bunu beğendi.
 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Anadolu Üniversitesi

  Tarihçe

  Anadolu Üniversitesi'nin resmi kuruluş tarihi 1982 olmasına rağmen üniversitenin temelleri 1958 yılında açılan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'ne dayanmaktadır. 1982 yılında mevcut bulunan Tıp Fakültesi'yle Eskişehir İktisadi ve Ticaret İlimleri Akademisi ve Mühendislik-Mimarlık Akademisi birleştirilerek Anadolu Üniversitesi adı altında yeniden yapılandırılmış ve yeni fakültelerinde buna eklenmesiyle üniversite etkinliğe başlamıştır. 1993 yılında çıkarılan kanun hükmünde kararnameyle kurum Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi olarak ikiye ayrılmıştır. 1993'teki bu yeniden yapılandırma sonrada bugün Anadolu Üniversitesi 12 fakülte, 9 enstitü, 9 yüksekokul, 1 devlet konservatuarı ve yeni görevler üstlenen 16 araştırma merkeziyle geniş bir yapıya sahiptir. 1982 yılından beri uzaktan öğretim yöntemiyle 600 000'den fazla öğrenciye yükseköğretim imkanı sağlayan Türkiye'deki tek kuruluştur. 2002 rakamlarına göre Anadolu Üniversitesi'nin örgün eğitim programlarında toplam 20580 öğrenci eğitim görmektedir. Bunun yanında Açık Öğretim Fakültesi çatısı altında da 681 184 öğrenci uzaktan eğitimden faydalanmaktadır.

  Yurt ve Barınma

  Eskişehir nüfusuna oranla üniversite öğrenci sayısı açısından Türkiyeortalamasının üstünde bir sayıya ulaştığından yıllardan beri hep öğrenci şehri olarak bilinir. Bu yapı öğrencilerin daha kolay benimsenmesine ve barınma gibi sorunların da daha kolay çözülmesini de yanında getiriyor. Şehirde Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun 6500 yatak kapasiteli yurtları bulunmaktadır. Bilecik'te üniversiteye bağlı kız ve erkek yurdu vardir. Bunun yanında bir çok özel yurt da öğrencilere hizmet vermektedir. Öğrenciler barınma konusunu çözmek için yurtların yanında eve çıkmak alternatiflerini de değerlendirmektedirler. Yerel halkı öğrencileri benimsemesi nedeniyle ev tutma konusunda diğer şehirlere nazaran daha şanslı olan öğrenciler şehrin dışında yeni yapılan apartmanlarda uygun koşullarda ev bulabilmektedirler. Barınma konusunun çözümü için ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi de öğrencilere yardımcı olmaktadır.

  Kütüphane

  Anadolu Üniversitesi'nin şu anki kütüphanesinin temelleri 1958 yılında Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi'nin kurulmasıyla atıldı. 2000 yılı sonu itibariyle 12 330 metrekare kapalı alanda 700 kişilik oturma kapasitesi olan kütüphanede 37 kişi çalışmaktadır. Toplam 135 583 kitabı barındıran kütüphane koleksiyonunda ayrıca çok sayıda dergi, mikrofis, CD, Slayt, ses kaseti ve görsel kaset de bulunmaktadır. Öğrenim dönemi boyunca haftaiçi 8.30-22.00 cumartesi 9.30-21.00 pazar ise 12.00-16.00 saatleri arasında açık olan kütüphane yaz döneminde haftaiçi 8.30-18 saatleri arasında hizmet vermektedir.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Teknoloji

  İhtiyaç duyulan her türlü teknik donanımla donatılmış olan Anadolu Üniversitesi'nde bölümlerin ihtiyaç duydukları laboratuar, stüdyo ve atölyeler en gelişmiş cihazlara sahiptir.

  Beslenme

  Üniversitenin tüm bölümlerinde öğrencilere hizmet veren kantinler ve lokaller bulunmaktadır. Yunusemre Kampüsü'nde her gün 7000 öğrenciye öğle yemeği çıkmakta ve bu yemekler öğrencilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kalori ve besin değeri açısından özenle hazırlanmaktadır. Bunun yanında Bozüyük, Bilecik, Porsuk Meslek Yüksekokulları ve İki Eylül Kampüsü'nde de öğrenciler için kafeteryalar bulunmaktadır. Yunuremre Kampüsü'ndeki fast food yiyecek satışı yapılan özel bir işletme de öğrencilere hizmet vermektedir. Bir üniversite şehri olan Eskişehir'deki bir çok lokanta da öğrencilere indirim yapmaktadır.

  Sağlık

  Yunusemre Kampüsü'nde yer alan Anadolu Hastanesi Anadolu Üniversitesi öğrencilerinin sağlık sorunlarına cevap verecek her türlü donanıma sahip bir hastanedir. Tam teşekküllü bir hastane yapısında olan Mediko Sosyal'de 4 ameliyathane, 4 diş ünitesi, ultrasound ve röntgen laboratuarları, klinikler ve biyokimya laboratuarı ile Anadolu Üniversitesi öğrencilerine ve kurum personeline hizmet vermektedir. Psikiyatriden genel cerrahiye her alanda hizmet vermekte olan Mediko Sosyal'in imkanlarının yetmemesi durumunda da Eskişehir'deki diğer hastanelerin imkanlarından yararlanılmaktadır.

  Kampus Hayatı

  Anadolu Üniversitesinde, eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştirilmekte; Yunusemre Kampusünde hemen her birimdeki küçük konferans salonlarının yanı sıra Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi ve Sinema Anadolu da sürekli etkinliklere sahne olmaktadır. Uluslararası Eskişehir Festivali'nin etkinliklerinin bir kısmı, her yıl ekim ayı içinde Anadolu Üniversitesi salonlarında gerçekleştirilmekte; yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmaktadır. Anadolu Üniversitesinin profesyonel bir kuruluşu olan "Tiyatro Anadolu" geniş repertuvarıyla Atatürk Kültür ve Sanat Merkezindeki Oda Tiyatrosunda oyunlarını sürekli olarak sahnelemektedir. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulundaki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem spor kulübü hem de spor birliği kapsamında bini aşkın genç spor yapma olanağı bulmaktadır. Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye'yi temsil etme başarısı gösterirken, çeşitli dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları gerek Eskişehir'de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almaktadır.

  Ulaşım

  Tam bir öğrenci şehri olan Eskişehir'e ulaşım oldukça kolaydır. Ankara İstanbul ve İzmir'in ortasında kalan Eskişehir'e ulaşım İstanbul'dan 4, Ankara'dan 2.5 İzmir ve Antalya'dan 6 saattir. Aynı zamanda demiryolu ağının ortasında bulunan Eskişehir'e yurdun her yerinden ulaşım mümkündür. Merkez Kampüs durumunda olan Yunusemre Kampüsü kentin içinden geçmekte olan Ankara-Bursa karayolunun üzerinde yer almaktadır. Şehir merkezine yürüyerek 20 dakika uzaklıkta olan kampüse ulaşım belediye otobüsleri ve dolmuşlarla kolaylıkla sağlanmaktadır.

  Burslar

  Tüm yüksek öğretim öğrencileri gibi Anadolu Üniversitesi öğrencileri de Kredi ve Yurtlar Kurumu ile kamu kuruluşlarınca verilen kredi ve burslardan yararlanmaktadır. Ayrıca, Bütçe Kanununda belirtilen esaslar dahilinde Anadolu Üniversitesi Senatosunun kararıyla örgün bölümlerde başarılı, fakat maddî durumu yetersiz öğrencilere 60.000.000 TL. burs verilmektedir. Karşılıksız olan bu burs, gerekli koşulları yerine getiren öğrenciler için eğitimleri süresince devam etmektedir. Bu arada, çok sayıda kuruluş ve vakıf da Anadolu Üniversitesi öğrencilerine karşılıksız burs sağlamaktadır. Bunların yanı sıra ilgili yasa ve yönetmelikler çerçevesinde öğrenciler Anadolu Üniversitesinin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı iş olanağı bulmaktadır. Ayrıca, üniversite giriş sınavında başarılı olarak yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde Rektörlüğümüzce belirlenen sıralamada yer alıp Anadolu Üniversitesi'ndeki eğitim birimlerini tercih ederek kayıt yaptıran ilk 2000'e giren, Yabancı Dillerden tercih ederek kayıt yaptıran ilk 250'ye giren öğrencilere, eğitimleri süresince her ay Rektörlükçe 125.000.000TL. özel başarı bursu verilmektedir. Burs miktarları, günü koşullarına göre heryıl yeniden saptanmaktadır.
   

 5. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Kulüpler

  Atatürkçü Düşünce Kulübü
  Arkeoloji Kulübü
  Avrupa Öğrencileri Forumu (AEGEE) Kulübü
  Bilgi ve Zekâ Oyunları (Satranç-Briç) Kulübü
  Bilgisayar Kulübü
  Bilim ve Teknoloji Kulübü
  Çağdaş eğitim klubü
  Dans Kulübü
  Doğa-Çevre Kulübü
  Doğa Sporları Kulübü
  Edebiyat Kulübü
  Eğitim Gönüllüleri Kulübü
  Elektrik Elektronik Kulübü (IEEE)
  Fotoğrafçılık Kulübü
  Gönüllü Toplumsal Hizmetler Kulübü
  Havacılık Kulübü
  Bilim ve Teknoloji Kulübü
  Caz Kulübü
  İşletme Ekonomi Kulübü
  Marketing Anadolu Kulübü
  Seramik Kulübü
  Spor Kulübü
  Tiyatro Kulübü
  İletişim Kulübü
  İngilizce Kulübü
  Müzik Kulübü
  Rock Kulübü
  Sağlıklı Yaşam Kulübü
  Seramik Kulübü
  Sinema (Video-Film) Kulübü
  Spor Kulübü
  Sualtı Kulübü
  Tarih Kulübü
  Turizm ve Gezi Kulübü

  Fakülteler ve Bölümler

  Eczacilik Fakültesi

  Edebiyat Fakültesi
  Arkeoloji(SÖZ)
  Sanat Tarihi (SÖZ)
  Sosyoloji (EA)
  Tarih (SÖZ)
  Türk Dili ve Edebiyati(SÖZ)


  Eğitim Fakültesi
  Almanca Öğretmenliği(DİL)
  Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğr (SAY)
  Fransizca Öğretmenliği (DİL)
  Ilköğretim Matematik Öğretmenliği (SAY)
  Ingilizce Öğretmenliği (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (UOLP SUNY Cortland)(DİL)
  Işitme Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (EA)
  Sınıf Öğretmenliği (EA)
  Sosyal Bilgiler Öğretmenliği(SÖZ)
  Zihin Engelliler Öğretmenliği (SÖZ)


  Fen Fakültesi
  Biyoloji (SAY)
  Fizik(SAY)
  Istatistik (SAY)
  Kimya(SAY)
  Matematik(SAY)


  Hukuk Fakültesi

  Iktisadi ve Idari Bilimler Fakültesi
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri Ilişkileri (EA)
  Iktisat (EA)
  Iktisat (Ikinci Öğretim) (EA)
  Iktisat (Ingilizce) (EA)
  Işletme(EA)
  Işletme (Ikinci Öğretim) (EA)
  Işletme (Ingilizce) (EA)
  Maliye(EA)


  Iletişim Bilimleri Fakültesi
  Basin ve Yayin (SÖZ)
  Iletişim (SÖZ)
  Reklamcilik ve Halkla Ilişkiler (SÖZ)
  Sinema ve Televizyon(SÖZ)


  MühendislikMimarlik Fakültesi
  Bilgisayar Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Çevre Mühendisliği(SAY)
  ElektrikElektronik Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Endüstri Mühendisliği (SAY)
  Inşaat Mühendisliği (SAY)
  Kimya Mühendisliği (SAY)
  Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (Ingilizce) (SAY)
  Mimarlik(SAY)


  Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu
  Endüstriyel Tasarim(SAY)
  Moda Tasarimi(EA)


  Sivil Havacilik Yüksekokulu
  Havacilik Elektrik ve Elektroniği (SAY)
  Sivil Hava Ulaştirma Işletmeciliği(EA)
  Uçak GövdeMotor Bakim(SAY)


  Turizm ve Otel Işletmeciliği YO

  Açiköğretim Fakültesi
  Ingilizce Öğretmenliği (Adana) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Ankara) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Bursa) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Diyarbakir) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Edirne) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Erzurum) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Eskişehir) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Gaziantep) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Istanbul) (Açiköğretim) (Çapa) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Istanbul) (Açiköğretim) (Kadiköy(DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Izmir) (Açiköğretim)(Buca) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Izmir) (Açiköğretim) (Karşiyaka) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Konya) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Malatya) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Mersin) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Samsun) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Sinop) (Açiköğretim) (DİL)
  Ingilizce Öğretmenliği (Trabzon) (Açiköğretim) (DİL)
  Okul Öncesi Öğretmenliği (Açiköğretim) ()


  Iktisat Fakültesi
  Çalişma Ekonomisi ve Endüstri(EA)
  Ilişkileri (Açiköğretim) (EA)
  Iktisat (Açiköğretim) (EA)
  Kamu Yönetimi (Açiköğretim) (EA)
  Maliye (Açiköğretim) (EA)


  Işletme Fakültesi
  Işletme (Açiköğretim) (EA)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Anadolu Üniversitesi Anadolu Forum Tarih
Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgileri Üniversiteler 23 Mart 2011
Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğrenci Staj Yönergesi Açık Öğretim AÖF 2 Eylül 2010
Anadolu Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu Öğrenci Staj Yönergesi Açık Öğretim AÖF 2 Eylül 2010

Bu Sayfayı Paylaş