Ana - Maksim Gorki

'Kitap, Resim ve Dergi' forumunda Mavi_Sema tarafından 6 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Ana - Maksim Gorki konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ana - Maksim Gorki kitap tanıtımı - kitap özeti

  Kitabın künyesi
  Ana
  Maksim Gorki

  Sis Yayıncılık

  » Roman
  » Edebiyat
  Şubat 2010, 232 sayfa, ISBN: 9786055768140

  Kitap hakkında

  Ünlü Rus yazar Maksim Gorki’nin en ünlü eserilerinden olana Ana ilk basımından (1906) günümüze kadar milyonlarca basılmış baş yapıtlarından biridir. Hayatında gençliği kaba, sert, cahil insanların cevresinde geçmiş, çocukluk dönemine fukaralığı damgasını vurmuştur.

  Ana romanında Gorki Soromovo Fabrikalarında meydana gelen olaylardan esinlenmiş, bu olaylarda önde gelen işçi Zalamov (romanda Pavel) ve anasını tanımış olması, onların savunmalrına katkıda bulunmak için, sonrada yazacağı bu romanı gerçekçi bir temele oturtmak istemiştir.

  Romanda Pavel ve anasının o dönemdeki, fakir Rus işçisi, köylüsünün sefalet içinde, yaşayışını, gün geçtikçe ağır çalışma şartları içinde, ağır yaşam şartları, açlık, devletin(çar’ın )baskısı, yoksul halkın bu zulüm karşısında bir fabrika çevresinde halkın baskıya karşı örğütlenmesi, köylü ve işçi halkın bu konuda örgütlenmesi için çalışmalar yapan Pavel ve daha sonra oğluna destek veren anasının bu sefil ve yoksul hayatlarında, sarhoş koca dayaklarından sonra hayatlarında en önemli şey olan bu davanın kendileri için hayatlarını hiçe sayarak mücadelelerini anlatmaktadır.

  Oğlu hapse giren ana onun davasında yapacağı her katkı için her şeyi göze alır, bir yandan da hapisten kaçması için çabalamaktadır, ama oğlu Pavel buna karşı çıkarak hapisane de lider konumunda olaması sebebiyle mahkemede yaptığı konuşma ve bu konuşmanın basılıp ana tarafından tren istasyonun da dağıtılması bu sırada gizli polis ve jandarmanın sert baskısına ve tutuklanmaya karşı gelerek hayatlarının hiçbir önemi olmadığını göstermektedir.Örğütlenme tüm ülkede büyümekte, halk destek vermektedir..

  Gorki en güzel eseleri Ana (1906) yılından sonra, Çocukluğum(1913), Ekmeğimi kazanırken(1916), Benim Üniversiteleri(1923), Artamanovlar(1925), en büyük romanı Klim Samgin’in Hayatı (1925) birinci cildi..yazmıştır..

  Daha önce de Gorki’nin "Küçük Burjuvalar" (1902) yılındaki tiyatro eseri büyük başarı kazandı.Daha sonra “Ayak Takımı Arasında” ikinci tiyatro eseri büyük başarı kazandı ve Almanca'ya cevrilerek Berlin, Paris ve Prag da oynanmıştır..

  Gorki yeni bir dünya görüşünün, yeni bir sosyal sınıfın temsilcisi olarak edebiyat alnına girmiştir..

  Kitap kapağı

  [​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Maksim Gorki Forum Tarih
Maksim Gorki Kimdir Hayatı ve Eserleri Biyografi & Otobiyografi 12 Ekim 2011
Benim Üniversitelerim - Maksim Gorki Kitap, Resim ve Dergi 22 Mart 2010
Çocukluğum - Maksim Gorki Kitap, Resim ve Dergi 22 Mart 2010
Maksim GORKİ kimdir? maksim gorki hakkinda.( 1868-1936) Biyografi & Otobiyografi 20 Ocak 2009
Maksimum Nem (Doyma Miktarı) nedir - Maksimum Nem (Doyma Miktarı) ne demek FrmArtuklu TatLı SöZLük 20 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş