Amozon ormanlarında hangi hayvanlar yaşar?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 8 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Amozon ormanlarında hangi hayvanlar yaşar? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  amozon ormanında hangi hayvanlar yaşar?

  Yağmur ormanları dünyamızın akciğerleridir. Tüm dünyada yaşayan canlı türlerinin %50’si Amazon’da yaşamaktadır. Bu biyolojik çeşitlik Amazonları bizim için çok daha değerli yapıyor.

  Okapi ;

  Zebra ve Antilop arasında olan bu hayvan türü aslında zürafaların uzaktan akrabasıdır. Orta Afrika yağmur ormanlarında yaşmaktadır. Uzun, çevik yapıları ve yapışkan dilleri ile yapraklar, tomurcuklar, otlar ve meyve ile beslenirler. Dilleri ile göz kapaklarını ve kulaklarını temizleyebilirler.

  Amazon nehir yunusu ;

  Nehir yunusları bir tek Amazon’da yaşarlar. Bulanık suları severler. Bu sık orman örtüsü altında ki nehirlerde ve sıklıkla Güney Amerika Orinoco havzasında yaşarlar. Renkleri pembedir. Bu nedenle onlara pembe yunus da denilmektedir.

  Cam kurbağaları ;

  Orta ve Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşayan bu transparan kurbağalar çok dikkat çekici hayvanlardır. İç organlarının tamamı rahatlıkla görülür. Yaklaşık 150’den fazla çeşitleri vardır. Saydam ciltleri ile gerçekten ilginç hayvanlardır.

  İpek maymunu ;

  Güney Amerika’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Dünyanın en küçük maymunlarıdır. Sürekli olarak ikiz doğururlar. 22 değişik türü vardır. Bu maymun türü dünyada sadece bu bölgede yaşamaktadır.

  Güneş ayısı ;

  Dünyada ki en küçük ayı türlerindendir. Güneydoğu Asya’nın yağmur ormanlarında yaşarlar. Ormanda yaşama adapte olsun diye sanki özellikler ile donatılmıştır. Göğsünde U şekilli bir renk daha bulunur.

  Mata mata ;

  Dünyanın en sıra dışı kaplumbağasıdır. Amazon ve Orinoco havzalarında yaşarlar. Üçgen şeklinde başı ve düz kabukları vardır. Ciddi manada kamuflajlıdırlar. Mata mata, ağaçlar arasında ağaç gibi durabilir. Bunun nedeni kabuklarının kamuflaj yapabilmesidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 8 Mayıs 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amozon ormanlarında hangi Forum Tarih
Yağmur Ormanlarından Resimler Dünya Ülkeleri - Resimleri 22 Ağustos 2009
İstanbul'un Diğer Yüzü / İstanbul Ormanlarında İlkbahar Doğa ve Bitkiler 7 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş