Amip Nasıl Ayrılır - Amip Nasıl Birleşir

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda SeLeN tarafından 5 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Amip Nasıl Ayrılır - Amip Nasıl Birleşir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amip Nasıl Ayrılır - nasıl Birleşir - amip - amip hakkında


  [​IMG]

  Bazı durumlarda bir amip'in iki ucunda iki yalancı ayak birden belirir. Amip'in vücudunu meydana getiren protoplazma da bu iki kısma birden akmaya başlar. O zaman iki uçtan amip'in boyu uzar, buna karşılık orta tarafı gittikçe incelir. Sonuç olarak çekirdek ikiye bölünür ve yansı bir tarafta, diğer yarısı öbür tarafta kalır. Çok geçmeden de amip ortadan bölünür. Biri bir tarafa, diğeri öbür tarafa gider. Bu şekilde bölünerek çoğalma bütün birgözelilerde görülür.
  Amip'ler sadece ortadan bölünerek ikiye ayrılmakla kalmaz, bazen de iki amip birleşir. Bu durumda karşı karşıya gelen iki amip bir an tereddüt eder, sonra birbirlerinin içine akarak birleşirler.
  Görünüşte son derece nazik bir hayvan olmakla beraber amipler çok dayanıklı yaratıklardır. Yaşaması için uygun şartlar bulamazsa o zaman kendisini çetin bir hayat için hazırlar. Önce bütün yalancı ayaklarını içine çeker, sonra tek hücreden ibaret olan varlığını kuşatan duvarı kalınlastırır ve minik bir küre şeklini alır. Bu durumda, meselâ amip'in yaşamakta olduğu su birikintisi kuruduğu zaman amip ölmez. Rüzgârlar onu bulunduğu yerden alarak belki bir dağın tepesine, belki bir evin çatışma uçururlar. Amip orada yeniden yağmur mevsiminin gelmesini bekler. Yağmurlar yağıp da akıntılar onu yeniden durgun bir su birikintisine sürükleyince üstündeki kabuk çatlar ve hayvan tekrar eski hayatını sürmeye devam eder.
  Amip'lerin de birçok çeşidi vardır. Bunların bazılarının yalancı ayaklarının ucu küt, bazılarınınki aksine kısa ve sivri, bazılarının yalancı ayakları da son derece kısadır. Bu saydıklarımız durgun sularda sık sık rastlanan amip çeşitleridir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amip Nasıl Ayrılır Forum Tarih
Amipli Dizanteri Nedir?Amipli Dizanteri hakkında Genel Sağlık 24 Ağustos 2009
YamiPod (Mac OS X) 1.7 Download Y-Z 2 Şubat 2009
YamiPod (Linux) 1.7 Download Y-Z 31 Ocak 2009
YamiPod v1.6 Diğer Programlar 6 Eylül 2008
Samipaşazade Sezai ( Samipaşazade Sezai Kimdir? - Samipaşazade Sezai Hakkında ) Biyografi & Otobiyografi 5 Eylül 2008

Bu Sayfayı Paylaş