Amerikan Yerli Efsaneleri ve Mitleri

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda DilzaR tarafından 7 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Amerikan Yerli Efsaneleri ve Mitleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  16. yüzyılda İspanyollar Orta ve Güney Amerika'ya vardıkları zaman gelişkin Yerli uygarlıklarıyla karşılaştılar: Meksika'da Aztek ve Mayalar. Kolombiya'da Çipçalar ve Peru'da İnkalar vardı. Aztek ve Maya mitolojilcrindeki bir öykü nedeniyle. Yerliler baş*langıçta İspanyollar'ı çok dostça karşıladılar. Mayalar'ın Kukulcân. Aztekler'in Ouetzal-cöatl adını verdikleri tanrının insanlara takvi*mi, tarım bilgisi ve astronomiyi öğrettiğine inanılırdı. Beyaz bir teni ve sakalı olan bu tan*rı, doğuya yaptığı bir yolculuktan sonra orta*dan kaybolmuştu. Ne var ki, giderken bir gün insan biçiminde geri döneceğini söylemişti. Aztekler, beyaz tenli ve sakallı İspanyol kâşif Hernân Cortes'i görünce. Ouetzalcöatl'ın geri döndüğünü sanarak onu saygıyla karşıladılar.


  Öteki önemli Aztek tanrılarından biri Tez-catlipoco, öbürü ise çok uzun boyu ve büyük gücüyle Güneş'i temsil eden genç savaş tanrısı Huitzilopoçtli idi. Onu sağlıklı ve güçlü kılan besin insan kanıydı. Yakalanan düşmanların yürekleri ona sunulurdu .

  Güneş Peru'da yaşayan İnkalar için de önemliydi. Krallarının Güneş'ten geldiğine ve bu yüzden kutsal olduğuna inanıyorlardı. İn-ka İmparatorluğu'nun başkenti olan Cuzco aynı zamanda Güneş'in kutsal kentiydi. İnka-lar'ın önemli yıldız, gezegen, deniz ve ay tan*rıları da vardı.
  Aztek, Maya, Çipça ve İnkalar'ın yanı sıra Kuzey ve Güney Amerika Yerlileri dağınık kabileler halinde yaşarlardı. Tek bir büyük uygarlıkları ve gelişmiş mitolojileri yoktu. Genellikle bitki ve hayvanlarda bir çeşit sihirli ya da olağanüstü gücün yaşadığına inanırlar*dı. Bazı kabileler belirli bir hayvan türüyle özel bir akrabalıkları olduğuna inanır, bu yüz*den hiçbir zaman o hayvanı avlamaz ya da etini yemezdi
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Eylül 2015

 2. DilzaR

  DilzaR Üye

  Chachapayoslar - Bulut İnsanlar​

  Efsaneye göre, yakışıklı babalarını kıskandılar, onlara savaş açıp öldürdüler, annelerini güzellikleri için kaçırdılar. Kimsesiz kalan bebekler yavaş yavaş öldü. Kayıp kent ve mumya bebekler bulundu.

  Arkeologlar, Peru'nun kuzeydoğusunda, Amazon nehri havzasının ücra kesiminde bir zamanlar yoğun bir nüfusun, döneminin modern yerleşim birimlerinde yaşadığını ortaya çıkardılar.

  And Dağları'nın ormanlarla kaplı bölgesinde, yüzyıllardır keşfedilmemiş olarak duran "kayıp kentin" efsanelerde anlatılan "Bulut İnsanlar"ın kurdukları kent olduğuna inanılıyor. İnka medeniyeti öncesinde bölgede yaşamış olan Chachapayos medeniyeti döneminde kurulduğu anlaşılan kent, düzeniyle dikkatleri çekti.

  Birçok evde mumyalanmış bebekler bulundu. Ancak bu mumyaların özel bir işlemden geçirilmeden, doğal olarak muhafaza edildikleri anlaşıldı. İklim şartları, havadaki nem oranı, ısı ve ışık miktarının bunda önemli rol oynadığı da belirlendi.
  Bölgedeki efsaneye göre, And Dağları'nın tepelerini örten ormanın üzerindeki bulutların içinde yaşayan Chachapayoslar, bu nedenle "Bulut İnsanlar" olarak anılıyordu. Onlar, "yeryüzünde yaşamış olan en güzel insanlar" olarak tarif ediliyorlar.

  İnanılmaz güzellikteki kadınları, Chachapayoslara savaş açan İnkalar tarafından kaçırılıp "Güneş Tapınağı"nda tutulmuşlar. Erkekler ise o kadar güzellermiş ki, İnkalar onlara sırf bu yüzden savaş açmışlar. Bebekler ise kimsesiz kalmış ve yavaş yavaş ölmüşler. Bu nedenle kayıp kentin birçok yerinde bebek mumyaları bulundu.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 12 Eylül 2015

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amerikan Yerli Efsaneleri Forum Tarih
Amerikan Yerli Köpeği Kedi ve Köpekler 22 Ekim 2008
Amerikan bağımsızlık bildirgesini demokrasinin gelişimi açısından değerlendirme Sorular ve Cevaplar 1 Nisan 2014
Amerikan Futbolunun Tarihçesi - Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır? Diğer Spor Dalları 22 Ocak 2012
Amerikan Futbolu Nedir - Amerikan Futbolu Nasıl Oynanır Diğer Spor Dalları 11 Ocak 2012
Amerikan Samoa Vizesi İçin Gerekli Evraklar Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 15 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş