Amerikanın Hiroşimaya Attığı Atom Bombası

'Tarihi Bilgiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 29 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Amerikanın Hiroşimaya Attığı Atom Bombası konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hiroşima Atom Bombası
  Hiroşima'ya atılan atom bombası

  Hiroşima'ya atom bombası saldırısı; II. Dünya Savaşı'nın son aşamasında 6 Ağustos 1945 Pazartesi saat 08:15'te Amerika Birleşik Devletleri'nin Uranyum-235 tipi atom bombası "Little Boy" (Küçük Oğlan) ile gerçekleştirdiği saldırı. Nagasaki'ye düzenlenen atom bombası saldırısı ile birlikte askerî tarihinde gerçekleştirilen yegane nükleer saldırısıdır.

  1945 yılının sonuna kadar Hiroşima'da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı.

  Japonya 10 Temmuz 1945'te Yüksek Savaş Yönetimi Kongresinde Sovyetler Birliği aracılığıyla mütareke yolunu aramak üzere Fumimaro Konoe'yi özel elçi olarak yollamayı kararlaştırarak Sovyetlere teklif ettiyse, 17 Temmuz 1945'te Almanya'nın Potsdam kentinde Müttefikler liderleri Harry S. Truman, Winston Churchill ve Josef Stalin'in katılımıyla Potsdam Konferansı açıldı ve ertesi gün Sovyetler Birliği Japon özel elçinin yollanmasını reddetti.

  26 Temmuz 1945'de Müttefikler "Potsdam Demeci" ile Japonya'yı teslim olmaya çağırdı. Ancak ilanın taslağında varolan İmparatorluk sisteminin korunmasına dair madde kaldırıldığı için Japon Başbakanı Kantarō Suzuki Potsdam Demecini kabul edemedi. Böylece Japonya'nın teslim isteği geri çevrilmiş oldu. Amerika Birleşik Devletleri Hiroşima'daki saldırısından sadece 3 gün sonra 9 Ağustos 1945 saat 11:02'de Nagasaki'de Plütonyum-239 tipi atom bombası "Fat Man" (Şişko Adam) ile ikinci saldırı gerçekleştirdi.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amerikanın Hiroşimaya Attığı Forum Tarih
Amerikanın Önemli Şehirlerinin İsimleri Ülkeler Coğrafyası 26 Nisan 2011
Amerikanın Meşhur Yemekleri Nelerdir Ülke Kültürleri 26 Nisan 2011
Amerikanın Telefon Kodu Kaçtır Ülke Kültürleri 25 Nisan 2011
Amerikanın Önemli Günleri ve Bayramları Ülke Kültürleri 25 Nisan 2011
Amerikanın Kaç Eyaleti Var Ülkeler Coğrafyası 22 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş