AMD'de işler tersine dönüyor

'Bilim & Teknoloji' forumunda KaRDeLeN tarafından 20 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  AMD'de işler tersine dönüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AMD yatırımlarının karşılığını almaya başladı.

  Intel'le rekabette ikinci planda kalan AMD'den gelen son haberlere göre bu hep böyle gitmeyebilir.


  Geçtiğimiz yıl patlak veren global ekonomik kriz, bilişim sektörünü de vurmuş; mikroişlemci pazarında Intel'in en büyük rakibi olarak bilinen AMD (Advanced Micro Devices), 2008 yılında 3 milyar dolar zarar ettiklerini açıklamıştı. Masaüstü ve dizüsütü sistemlerde ezeli rekabetin gerisinde kalan; Intel Core 2 Duo, Core 2 Quad ve Centrino 2 işlemcilere ciddi bir alternatif sunmayı başaramadıkları gerekçesiyle eleştirilen AMD, 2009 sonlarına doğru, nihayet beklenen olumlu sinyalleri vermeye başladı.
  Özellikle Phenom II, Deneb ve HD 4xxx serisi işlemcileriyle, yeniden yükselen bir satış grafiği yakalamayı başaran AMD, ATI'yi satın almalarıyla birlikte ortaya çıkan borç yükünü sırtından atmakla kalmamış; meyvelerini de toplamaya başlamış gibi görünüyor. Elbette bu olumlu manzaranın ardında, birden fazla akıllıca ticari hamle gizli.
  Mart 2009'da AMD, Abu Dhabi hükümetine ait Advanced Technology Investment Company (ATIC) ile bir ortaklığa imza atarak, GlobalFoundries girişimini kurmuştu. Mal varlığının bir kısmıyla birlikte, borçlarının da önemli bir kısmını bu yeni oluşuma devreden şirketin cirosu, 2009'un ikinci çeyreğine ilişkin projeksiyonların %18 üzerinde olarak açıklandı. Buradaki belirleyici faktörlerden birinin, AMD CEO'su Dirk Meyer'in de açıklamış olduğu üzere: Grafik ve özellikle 45 nanometre işlemcilerine gösterilen talep artışı olduğunu eklemekte yarar var.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - AMD'de işler tersine Forum Tarih
AMD'den masaüstüne 6 çekirdek! Bilim & Teknoloji 2 Kasım 2009
AMD'den enerji tasarruflu çift çekirdekliler Donanım ve Yazılım Sorunlarınız 25 Şubat 2009
AMD'den yepyeni bir masaüstü platformu. Bilim & Teknoloji 12 Ocak 2009
İnsanlar ihtiyaçlarını karşılamak için ne tür oluşumlar meydana getirmişlerdir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017
Din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılması ilkesinin adı nedir Eğitim Bilgileri 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş