Ambulanslar Ve Acil Sağlik Araçlari İle Ambulans

'Hukuk' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 16 Ocak 2009 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Ambulanslar Ve Acil Sağlik Araçlari İle Ambulans konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  AMBULANSLAR VE ACİL SAĞLIK ARAÇLARI İLE AMBULANS

  HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK

  YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

  MADDE 1 – 7/12/2006 tarihli ve 26369 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ambulanslar ve Acil Sağlık Araçları ile Ambulans Hizmetleri Yönetmeliğinin 7 nci maddesinin Birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "(1) Kara ambulanslarından;

  a) Acil yardım ambulanslarında en az üç personelden oluşan bir ekip görev yapar. Ekipte en az bir hekim veya ambulans ve acil bakım teknikeri, bir sağlık personeli ile bir şoför bulunur. Ambulansta sürücülük görevini ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) yürütebilir. Bu durumda şoför bulundurulmaz. Hekim bulundurulmayan acil yardım ambulanslarında hasta kabininde nakil esnasında hastaya müdahale etmek üzere görev yapan personelden en az biri ambulans ve acil bakım teknikeri olmak zorundadır.

  b) Hasta nakil ambulanslarında en az bir sağlık personeli ve bir şoför olmak üzere iki personel görev yapar. Ekipte şoför yerine bir ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) çalıştırılabilir. Hasta nakli sırasında en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunur.

  c) Özel donanımlı ambulanslarda, en az bir hekim ve bir sağlık personeli ile bir şoför olmak üzere en az üç personel görev yapar. Ekipte şoför yerine bir ambulans ve acil bakım teknikeri (AABT) veya acil tıp teknisyeni (ATT) çalıştırılabilir. Yoğun bakım ambulanslarında çalışacak hekim ve sağlık personeli; Bakanlıkça onaylanmış erişkin ileri yaşam desteği ve travma resüsitasyon kurslarını, yenidoğan ambulanslarında çalışacak hekim ve sağlık personeli ise Bakanlıkça onaylanmış çocuklarda ileri yaşam desteği kursunu başarı ile tamamlamış ve sertifika almış olmak zorundadır."

  MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "(2) Her ambulans servisi, en az iki adet kara ambulansı ve ekibini bulundurmak zorundadır. Ambulans sayısı beşin üzerinde olan ambulans servisleri, kullandıkları ambulanslardan herhangi birinin geçici olarak hizmet dışı kaldığı durumlarda kullanılmak üzere her beş adet ambulans için bir adet olmak üzere yedek ambulans bulundurabilir. Bulundurulan yedek ambulans için ayrıca personel gerekmez. Ancak yedek ambulansın hangi ambulansın yerine ve kaç gün süre ile kullanılacağı en geç bir gün önce müdürlüğe bildirilir."

  MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 31 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  "c) Ambulans servisleri dışında, sağlık personeli bulundurmayan veya bünyesinde sağlık birimi olmayan kurum ve kuruluşlar ambulans işletemez."

  MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 2 nci maddesinin birinci fıkrasında yer alan "bir yıl" ibaresi "iki yıl" olarak değiştirilmiştir.

  MADDE 5 – Aynı Yönetmeliğin ekinde yer alan EK–10/B Ambulans/Acil Sağlık Aracı Denetleme Formunun 16 sıra numaralı satırından sonra gelmek üzere aşağıdaki 17 sıra numaralı satır eklenmiş ve formun sonundaki (*) açıklamasına 16 dan sonra gelmek üzere 17 eklenmiştir.


  17

  Ambulanslar/araçlar kayıtlı olduğu il dışında kullanılıyor mu?


  Evet /Hayır
  -
  Süresiz*  MADDE 6 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
  MADDE 7 – Bu Yönetmelik hükümlerini Sağlık Bakanı yürütür.


  Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin
  Tarihi Sayısı
  7/12/2006
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ambulanslar Acil Sağlik Forum Tarih
Ambulanslar kaç çeşittir? Konu Dışı Başlıklar 19 Mart 2009
TBMM ne zaman kuruldu ve nerede açılmıştır kısaca Tarihi Bilgiler 1 Şubat 2017
Simya nedir simyacıların temel amaçları kısaca Sorular ve Cevaplar 1 Aralık 2016
Halı ve kilim dokumacılığı hangi yörelerde gelişmiştir Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2015
Çanakkale ve Kafkas cephesinin açılma nedenleri Tarihi Bilgiler 7 Şubat 2015

Bu Sayfayı Paylaş