Amblem nedir, Amblem nasıl yapılır?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 11 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. Amblem nedir, Amblem nasıl yapılır? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amblem nedir, nasıl yapılır?

  Amblem, çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir ya da daha geniş tanımıyla "Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran, sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir".
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Amblem, çizgi ve resimle yapılan işaretlerdir ya da daha geniş tanımıyla "Ürün ya da hizmet üreten kuruluşlara kimlik kazandıran, sözcük özelliği göstermeyen; soyut ya da nesnel görüntülerle ya da harflerle oluşturulan simgelerdir".

  Amblem Çeşitleri

  Harflerden Oluşan Amblemler :
  Eğer tek harften oluşan bir amblem söz konusuysa o zaman o harfin farklı olması kaçınılmazdır. Amaç farklılık olduğunda tasarımcı yeni bir harf formu arayacaktır. Birden fazla harften oluşan amblemlerde ise en önemli özellik dengeli kullanımları ve yine farklı olmalarıdır.

  Biçimleriyle Firma Hakkında Bilgi Veren Amblemler:
  Bu tür amblemlerde sembollerden yararlanılır. Kimi sembollerin yüklendiği anlamlar vardır. Bu anlamlar çoğu sektör tarafından kendilerine mal edilmiştir. Dolayısıyle bir firmaya ait amblem tasarımı yapılırken firmanın ait olduğu sektöre özgü sembollerden yararlanılır. Örneğin Baykuş akıl, bilim bilgelik demektir ve eğitim kurumlarınca kullanılır. Bir de firmaların isimlerinden yola çıkılarak sembolik amblemler tasarlanır ki buna da örnek vermek istersek Pelikan markasının ambleminin Pelikan kuşu olmasını söyleyebiliriz.

  Harf ve Resimsel Biçimlerin Bir Arada Kullanıldığı Amblemler:
  Formlarını harflerden alan ve firma hakkında imaj veren biçimlerden oluşan amblemlerin kombinasyonlarıdır. Bu tür amblemler, firma hakkında bir imaj verirken firma adının baş harfi ile de diğer firmalardan ayrılmasını kolaylaştırır ve akılda kalma yüzdesini artırır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amblem nedir Amblem Forum Tarih
Fenerbahçe Amblemi Anlamı Nedir Fenerbahçe 13 Nisan 2011
Klanım için amblem arıyorum Photoshop Arkaplanlar 31 Ocak 2017
Sivil Toplum Kuruluşlarının Amblemleri Diğer Resimler 12 Nisan 2012
İyi Bir Amblemin Özellikleri Nelerdir Konu Dışı Başlıklar 31 Ocak 2012
Araba Amblemleri ve Anlamları - Otomobil Amblemleri Trafik Bilgisi & Teknik Bilgiler 15 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş