Ambigram Sanatı - Ambigram Sanatı Hakkında Bilgi

'El Sanatları' forumunda KaRDeLeN tarafından 13 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Ambigram Sanatı - Ambigram Sanatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ambigram Sanatı - Ambigram Sanatı Hakkında Bilgi - Ambigram Sanatı Nedir -Ambigram Resimleri

  Ambigram Sanatı


  Ambigram, diğer bir deyişle tersine çevirme (inversion) , sunulduğu şekliyle okunabildiği gibi, tam tersine çevrildiğinde de okunabilen grafiksel figürlerdir. Douglas R. Hofstadter ambigramı "2 farklı okunuşu, birbirinin aynı eğrileri tıkıştırmak için yöneten bir kaligrafik dizayn" olarak tanımlamıştır. Ambigram sanatı ilk olarak kelimenin orijinini arkadaşına atfeden Hofstadter tarafından yayınlanmıştır. Hofstadter'in 1999 yayını Gödel, Escher, Bach kapakta 3 boyutlu bir ambigramı belirtiyordu.  Eksensel


  Sabit bir eksen üzerinde dönerken farklı açılardan gözükebilen ambigram dizaynları çeşididir. Çoğunlukla 180 derecedirler ancak 90 ve 45 derece olan ambigramlarda vardır. Ambigrama yazılmış kelime farklı açılardanda bakılsa genellikle aynıdır ancak bazı ambigramların farklı açılarda farklı kelimeleri gösterdiğide olur.


  Ayna

  Bir aynadan bakıldığında yada yansıdığında okunabilecek şekilde dizayn edilmiş ambigram çeşididir.


  Zincir

  Kelime (yada kelimeler)'in birbini tekrar ettiği bir zincir olarak dizayn edilmiş olduğu ambigram çeşididir. Zincir ambigramlarında kelimeler genellikle bir sonraki kelimenin üstüne binerek anlam kazanır. Bazen zincir ambigramlar dairesel olarak yapılırlar.

  Ambigram Ambigramı
  [​IMG]

  Revolotion Ambigramı


  * Dan Brown'ın Kitabı Angels And Demons (Melekler ve şeytanlar) ambigramı

  [​IMG]

  Çeşitli Ambigramlar
   

Bu Sayfayı Paylaş