Amazonlar diyarı Samsun

'Karadeniz Bölgesi' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 19 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Amazonlar diyarı Samsun konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amazonlar diyarı Samsun
  MÖ 7. yüzyılda Amisos adıyla kurulan Samsun, doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle turizm sezonuna hazırlanıyor.

  [​IMG]

  Cumhuriyete giden yolda ilk adımın atıldığı kente, müze gemi Bandırma Vapuru, Atatürk Anıtı, İlkadım Anıtı ve Atatürk Müzesi damgasını vuruyor.

  MÖ 7. yüzyılda Amisos adıyla kurulmuş bir koloni kenti olarak bilinen Samsun, Orta Karadeniz Bölgesinde Kızılırmak ve Yeşilırmakın denize döküldüğü bölgede yer alıyor. Tarihin her döneminde önemini sürdüre gelmiş bir kent olan ve Büyük Önder Atatürk ile 18 kader arkadaşının, 19 Mayıs 1919da Bandırma Vapuru ile kente gelişlerinin ardından Milli Mücadelenin ilk kıvılcımının ateşlendiği yer olma özelliği de taşıyan Samsun, bu yönüyle de ilgi çekiyor. Denizi, yemyeşil yaylaları, gölleri, ırmakları ve şifalı kaplıcalarının yanı sıra Türkiyenin en önemli sulak alanlarının başında gelen Kızılırmak Deltası ile turizme çeşitlilik sunan Samsun, müzeleriyle de kentin binlerce yıllık geçmişini ve uygarlıkları gözleri önüne seriyor.

  [​IMG]
  [​IMG]

  ANITLAR

  Avusturyalı heykeltıraş Heinz Kriphel tarafından 1928-1931 yıllarıarasında yapılan ve Samsunun simgesi haline gelen Atatürk Anıtında, şaha kalkmış at üzerinde askeri giysileriyle Büyük Önder Atatürk canlandırılıyor. Anıt Parkta yer alan anıtın kaidesinde ise Atatürkün Samsuna çıkışı ve Milli Mücadeleyi vurgulayan kabartma figürler yer alıyor. Atatürk Bulvarındaki İlkadım Anıtı ise Atatürkün 19 Mayıs 1919da Milli Mücadeleyi başlatmak üzere Samsuna çıktığı alanda yer alıyor. Samsuna çıkışı simgeleyen anıtı, elinde çelenk tutan genç kı zve güvercin bulunan erkek heykelleri tamamlıyor.

  MÜZELER

  1968 yılında kurulan ve mermerden yapılan Atatürk Müzesinde, Büyük Önderin özel eşyalarıyla çeşitli tarihi fotoğraflar sergileniyor. Müzenin cephesinde havuz, heykel ve kabartma figürler bulunuyor. Gazi Müzesi ise Atatürkün Samsuna geldiği dönemlerde kaldığı zamanın Mıntıka Palas Otelinden dönüştürülerek 1930 yılında müze haline getirilmiş. Müzede Atatürkün kullandığı eşyalarla fotoğraflar sergileniyor. Birebir ölçülerde inşa edildikten sonra Doğu Park sahiline yerleştirilen müze gemi Bandırma Vapuru ise 2001 yılında ziyarete açıldı. Gemide, Atatürk ile Samsuna çıkan silah arkadaşlarının balmumu heykelleri bulunuyor. Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde ise Samsun ve çevresinde yapılan kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler yer alıyor. Müzede yer alan eserler arasında Amisos Hazinesi, mozaikler ve Bafrada 1974 yılından bu yana sürdürülen İkiztepe Kazılarında çıkarılan binlerce yıllık tarihi eserler bulunuyor.

  [​IMG]

  TARİHİ VE DOĞAL MEKANLAR

  Doğal çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepelerin, denizin mavisine karıştığı Samsun sahilleri, deniz turizminde de iddiasını sürdürüyor. Kunduz Dağı ve yaylasının yanı sıra tarihi mekanlarıyla Vezirköprü, Altınkaya ve Derbent Baraj gölleri, Paflagonya Kaya Mezarları ve tarihi Asar Kalenin yer aldığı Bafra, Amazon diyarı Terme, kaplıca turizmi ile ünlü Havza ziyaretçileri bekliyor. Samsunun en yüksek dağı olan Akdağın yer aldığı kaplıca ve yaylaturizmine olanak sağlayan Ladik, Paleolitik dönemden itibaren yerleşimyeri olarak kullanılan Tekkeköy, eşsiz kumsallarıyla Yakakent ve 1176 yılında yapıldığı düşünülen Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Göğceli Camiinin yer aldığı Çarşamba İlçesi, tarihi ve doğal güzelliklerin bir kısmını teşkil ediyor.

  KIZILIRMAK DELTASI

  Samsunun Bafra İlçesinde, Kızılırmakın Karadenize döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası ise Türkiyenin önemli sulak alanlarının başında geliyor. Ayrıca irili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender subasar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığıcanlı türleriyle Türkiyenin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturan deltada, bugüne kadar yaklaşık 140 kuş türünün ürediği belirlendi. Kış döneminde 100 bin dolayında su kuşunun kışladığı delta bu yönüyle de uluslararası ornitolojik öneme sahip bulunuyor.

  [​IMG]

  AMAZONLAR

  Efsanevi kadın savaşçılar olarak bilinen ve Thermedon Çayı (Samsunun Terme İlçesi) yakınlarında kurdukları Themiskyra kentinde yaşadıkları belirtilen Amazonlar ise Samsunun kültürel zenginlikleri arasında yer alıyor. Daha iyi ok atabilmek için bir göğüslerini kestikleri çeşitli kaynaklarda rivayet edilen ve birçok efsanede adları geçen Amazonlar, Samsun ve yöresinin tarihi ve kültürel değerlerinden kabul edilmesi nedeniyle her yıl adlarına Terme İlçesinde festival düzenleniyor. MÖ 1200 yıllarından itibaren Karadeniz kıyılarında yerleştikleri bilinen Amazonların yurtları üzerinde çeşitli iddialar ortaya atılsa da Terme adının Thermedondan geldiği biliniyor.

  YEMEKLER

  Samsun ve çevresinde çeşitli deniz ve tatlı su balığı avcılığı yapılabiliyor. Mevsimine göre hamsi, barbunya, istavrit, kefal, mezgit, çinekop, palamut ve kalkan yeme imkanı bulunan Samsunda ayrıca sazan, yayın, levrek, alabalık ve turna gibi tatlı su balıkları da her dönemde restoranlarda servis edilebiliyor. Yer pancarı, mısır, kara lahana ve hamsi katkılı çeşitli çorba ve yemekler de Samsun yöresinin özgün yemekleri olarak biliniyor. Bunun yanı sıra Karadeniz adıyla bilinen pide ise Samsunu ziyarete gelenlerin mutlaka tatmak istedikleri yemekler arasında yerini alıyor.

  KONAKLAMA VE ULAŞIM

  Samsunda turizm yatırım belgeli çok sayıda otel, restoran ve eğlence mekanı yer alıyor. Ayrıca kent merkezinde çeşitli kamu kuruluşlarına ait misafirhaneler de bulunuyor. Her gün THY ve özel hava şirketleri tarafından başta İstanbul olmak üzere birçok kente bağlantılı uçak seferi bulunan Samsundan ayrıca Türkiyenin her iline günlük otobüs seferleri düzenleniyor. Bunun yanı sıra demiryolu ve deniz bağlantısı bulunan Samsun, Karadeniz Bölgesinin en önemli ulaşım ayağını oluşturuyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amazonlar diyarı Samsun Forum Tarih
Amazonlar Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 11 Mart 2010
Amazonlar ve Anaerkinin Çığlığı - Ahmet Karacalar Kitap, Resim ve Dergi 26 Şubat 2010
Kadın Savaşçılar (Amazonlar) Ülke Kültürleri 7 Ekim 2009
amazonlar ( efsanevi kadın savaşçılar ) Tarihi Bilgiler 4 Ocak 2009
5. sınıf Türkçe Alis Harikalar Diyarında Tavşanın Peşinden cevapları nelerdir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 25 Eylül 2017

Bu Sayfayı Paylaş