Amazon Eskiden Tersine Akıyormuş!

'Bilim & Teknoloji' forumunda UquR tarafından 21 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Amazon Eskiden Tersine Akıyormuş! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amazon Eskiden Tersine Akıyormuş!

  Dünyanın en uzun nehri Amazon'un bir zamanlar tersine aktığı ortaya çıktı. Amerikalı jeolog Russel Mapes'in araştırmasına göre, Amazon nehri şimdi Büyük Okyanus'tan Atlas Okyanusu'na, yani batıdan doğuya doğru akarken, bundan 145 ila 65 milyon yıl önce tersine akıyordu.

  Güney Amerika'nın merkez bölümündeki tortul kayalarda eski mineral tanecikleri bulunduğunu, bunun da Amazon'un taşıdığı sularla kıtanın doğusundan gelmiş olması gerektiğini belirten Mapes, Güney Amerika'daki kayaların yaşının doğu ile batı arasında değişiklik gösterdiğini, kıtanın doğusunda 2,5 milyar yayındaki kayalara karşın, batısındaki And Dağları'nın faaliyetinden ötürü daha genç kayalar bulunduğunu söyledi.

  [​IMG]

  Şimdi olduğu gibi Amazon'un doğuya doğru akması halinde daha genç mineral taneciklerinin tortullarda bulunması gerektiğine işaret eden Mapes, teknotik hareketlerle And Dağları'nın Güney Amerika'nın batısında yükselmesi ve doğudaki dağların erozyona uğramasıyla, nehrin de yönünü değiştirerek, yeni bir okyanusa sularını boşaltmak zorunda kaldığını belirtti.

  [​IMG]

  Mapes, bu bulgularını ABD'nin Philadelphia kentinde süren Amerika Jeoloji Vakfının yıllık toplantılarında sunacağını kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amazon Eskiden Tersine Forum Tarih
Amazonit Taşının Özellikleri ve Faydaları Şifalı Bitkiler 18 Mart 2012
Roraima Dağı - Amazon Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 24 Şubat 2012
Amazon Deinizineği Özellikleri Hakkında Bilgi Akvaryum - Balık Dünyası 24 Aralık 2011
Amazon ormanlarının özellikleri , Amazon ormanları hakkında bilgiler Doğa ve Bitkiler 2 Ekim 2011
Efsaneler - Amazon Kadınları Efsanesi Masallar-Hikayeler-Destanlar 28 Aralık 2010

Bu Sayfayı Paylaş