Amasya hakkinda kisa bilgiler

'Amasya Tanıtımı' forumunda ASİ MARDİNLİ tarafından 5 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. Amasya hakkinda kisa bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amasya

  Müze-Kent görünümü, doğal güzellikleri, 15 medeniyetin izleri, kayalara oyulan Kral Mezarları ve Su Kanallarıyla sizleri bekliyor AMASYA.  Amasya, eski tarihlerde Harşena adıyla bilinir.
  Amasya''ya hangi sıkıntı ile girilirse girilsin insanın gönlü rahatlar, huzur bulur. Her türlü sıkıntıdan uzaklaşır. Mısır gibi şöhretlidir. Nil gibi nehri vardır. Akan ırmağı hayat suyudur. Çok temiz ve çok güzel kokuludur. Seyretmeye doyum olmaz. Eski köşkleri muhteşem ve manzaralıdır.

  Arkeolojik bulgulara göre Amasya''nın 7500 yıl öncesine (M.Ö. 5500) kadar uzanan bir geçmişi vardır. O dönemden itibaren Hititlerden Perslere, Romalılardan Osmanlılara kadar çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır.

  Bunun sonucu olarak Amasya bir bilim ve sanat merkezi haline gelmiş, dünyaca ünlü bilim ve sanat insanları yetiştirmiştir. Lokman Hekim, dünyanın ilk coğrafyacısı Strabon, ilk kadın divan şairi Mihri Hatun, hattatlar piri Şeyh Hamdullah bunlardan sadece bir kaçıdır.

  Yeşilırmak boyunca dizilmiş "Yalıboyu evleri", Dünya'da ilk defa akıl hastalarının müzik ve su sesiyle tedavi edildiği Darüşşifa (Bimarhane), dağlara oyulmuş bulunan ve Amasya'nın her yerinden görülebilen Kral Kaya Mezarları, Ferhat'ın Şirin'e kavuşmak için kazdığı "Ferhat su kanalı", adı Amasya ile özdeşleşen "Misket Elması", Borabay gölü, kaplıcalar ve diğer doğal güzellikler Amasya'nın mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir belde olmasını sağlamaktadır.

  [​IMG][​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amasya hakkinda kisa Forum Tarih
Amasya Genelgesi ve Önemi Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 11 Ocak 2012
Amasyanın Kurtuluşu Hakkında Bilgi Amasya Tanıtımı 26 Ekim 2011
Amasya Tarihi Hakkında Bilgi - Amasyanın Tarihi Amasya Tanıtımı 4 Ağustos 2011
Amasya İlçeleri - Amasyanın İlçeleri Hakkında Bilgi Amasya Tanıtımı 3 Ağustos 2011
Amasya Antlaşması Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 1 Ağustos 2011

Bu Sayfayı Paylaş