Amanos Yılanı Özellikleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 2 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Amanos Yılanı Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Amanos Yılanı Hakkında - Amanos Yılanı Özellikleri - Türkiye'deki Yılanlar  Amanos yılanı (Rhynchocalamus barani), Colubridae familyasından 30 cm uzunluğunda bilim dünyasına yakın zamanda kazandırılan Amanos Dağlarına özgü bir yılan türü. Amanos yılanının gri renkli baş plakaları ve boyun çevresinde de bir bant oluşturan siyah renkli pulları vardır. Vücudunun geri kalanı pembe-bakır renkte ve karın kısmıda beyazdır. Vücudunun çeşitli yerlerinde bulunan pulların sayıları da kendisine yakın türlerden farklılık gösterir.

  Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Biyoloji bölümü başkanı Prof.Dr. Kurtuluş Olgun ve ekibi, bu yeni türe ait iki örneği, TÜBİTAK desteği ile yürütülen ve Eirenis cinsine ait yılan türlerinin Türkiye'de ki dağılımının incelenmesi konu olan proje kapsamında yürüttükleri arazi çalışmasında Hatay ilinin sınırları içinde bulunan Amanos dağlarında buldular.

  Hakemli bir uluslararası dergi olan Zootaxa da yayımlanan makaleyle bilim dünyasına tanıtılan tür, kendilerininde hocası olan Prof Dr. İbrahim Baranı'ın adına armağan edilerek Rhynchocalamus barani olarak adlandırıldı. Son olarak ortak kararla yılana örneklerin bulunduğu yere uygun olacak şekilde Amanos yılanı adı verildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Amanos Yılanı Özellikleri Forum Tarih
Uyuyan Yılanın Kuyruğuna Basılmaz Atasözünün Anlamı Nedir Atasözleri & Deyimler 11 Şubat 2012
Türkiyenin En Büyük Yılanı Diğer Hayvanlar 13 Aralık 2011
Dünyanın En Büyük Piton Yılanı Diğer Hayvanlar 25 Mayıs 2011
Dünyanın En Büyük Yılanı resimleri Diğer Hayvanlar 18 Mayıs 2011
Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır atasözünün anlamı açıklaması Atasözleri & Deyimler 8 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş