Alzheımer (demans)

'Psikoloji' forumunda Dine tarafından 26 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Alzheımer (demans) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alzheımer (demans)

  Alzheimer hastalığı düşünce süreçlerini darmadağın edip onlar zihinsel karmaşa ve engellenmişlik denizinde yelkensiz bırakan düşkünleştirici ve ilerleyici unutkanlık ile karekterize bir beyin bozukluğudur. Tüm dünyada demansa yakalanmış 20 milyon kişi vardır ve sayısız akraba ve dost büyük anne-babalarını anne-babalarını veya eşlerini bu hastalığın pençesinde kıvranırken izlemek zorunda kalır.
  Bugün artık hastalığın ileri biçimlerinde gündelik yaşam etkinlikleriyle bağlantılı işlevleri daha iyiye götüren ve bakım ve gözetim gereksinimini azaltan yeni tedaviler mevcuttur. Oysa hala daha Alzheimer hastalığı yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak geliştiğini düşünerek tedaviyi ihmal edenler vardır. Ayrıca yaşlı insanların yanı sıra ender olsa da genç ve orta yaşlı insanların da hastalığa tutulabileceği gerçeği de görmezden geliniyor.
  Alzheimer hastası olan kişi sağlıklı toplumun özerk bir bireyi olmaktan çıkıp hastalığın ileri evrelerinde hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tamamen başkalarına bağımlı biri haline gelmektedir.
  Alzheimer hastalığının tedavisi de oldukça güç ve meşakkatli olup sadece ABD’de ki maliyeti yıllık 100 milyar dolar civarındadır.
  Bu kadar yüksek maliyete rağmen kullanılan ilaçlarla ancak hastalığın seyrini yavaşlatabilmekteyiz.
  Ancak tedavide yeni yeni gelişmeler yaşanmaktadır. Özellikle manyetik stimülasyon tedavisinin Alzheimer tedavisinde yeni bir ufuk açacağı kesin gözüyle bakılmaktadır.
  Manyetik stimülasyonla beyinin belirli bölgelerine dışardan gönderilen elektromanyetik sinyallerin gerek korteksteki hareket sistemi ile ilgili hücreleri gerekse limbik merkezlerdeki düşünce ve davranışlarla alakalı kognifif hücreler üzerine uyarıcı şok etkisi yaparak hücre dejenerasyonunu düzeltiği böylece hastalığın belirtilerinde ve bizatihi hastalığın kendisinde önemli düzelmeler sağladığı düşünülmektedir.
  REEM dünyada ki bir çok modern tıp merkezi ile beraber Alzheimer tedavisi için manyetik stimülasyon tedavisini kullanmaya başlamıştır.
  REEM Alzheimer gibi beyin damar hastalıkları Parkinson ve migren gibi nörolojik hastalıklarda manyetik stimülasyon tedavisini kullanan ilk ve tek merkezdir. Bu konuda merkez olarak engin bir tecrübe birikimimiz oluşmuştur.
  Biz diyoruz ki Alzheimer hastası yakınınızın git gite unutkanlık girdaplarında kaybolmasına seyirci kalmayın. Hiçbir yan etkisi olmayan bu tedaviyi uygulamaktan hiçbir şey kaybetmezsiniz. Aksine hastanız ve siz çok şey kazanabilirsiniz.
  Unutmayınız ki sağlığın bedeli yoktur..
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alzheımer (demans) Forum Tarih
Yaşlılık Ve Alzheimer Hastalığı Hakkinda Bilgi Genel Sağlık 24 Aralık 2011
Alzheimer hastalığı, bunama,presenil demans Psikoloji 26 Nisan 2010
Işte alzheımer’ın 10 belirtisi Psikoloji 6 Mart 2010
ALZHEIMER HASTALIĞINDA MERAK EDİLENLER (Sorular - Cevaplar) Psikoloji 6 Mart 2010
Sinir Hücrelerinde Yağ Artması, Alzheimer'ı Tetikliyor! Psikoloji 16 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş