Alto Saksofon Nedir ? - Alto Saksofon Ne İşe Yarar ? - Alto Saksofon Özellikleri

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 11 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Alto Saksofon Nedir ? - Alto Saksofon Ne İşe Yarar ? - Alto Saksofon Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alto Saksofon Nedir ? - Alto Saksofon Ne İşe Yarar ? - Alto Saksofon Özellikleri

  [​IMG]
  Alm., Alto Saxophon
  Fr., Alto Saxophone
  İng., Alto Saxophone
  İta., Alto Saxophono​


  [​IMG]

  a. Kalın bölüm b. Orta bölüm c. İnce bölüm
  d. Kusurlu sesler (zorunlu olmadıkça kullanmamalıdır)

  Yapıldığı ses : Mi b
  Uzunluğu : 65 cm.
  Tek kamışlı soluklu bir çalgıdır
  Notası, ikinci çizgi sol açkısı ile yazılır.
  Diyapazona göre duyuluşu, bir büyük altılı aşağıdandır.
  Solo ve eslik görevi verilir.
  Armoni Muzikalarında iki partisi bulunur.
  Ses rengi, örtülü ve sevdalıdır.

  Ses dizisi genişliği:​

  Bu çalgının yapımı, dizge oluşumu ve tutuş özellikleri, Saksofonlar konusunun başında verilen genel bilgilerde olduğu gibidir. Saksofonlar ailesinin en iyi çalgılarından birisidir. Armoni Muzikalarında kullanılışları büyük yararlar sağlar. Dizgesinin çok gelişmiş ve elverişli olmasından dolayı, tirilleri, tirillemeleri, çabuk ezgileri, ezgisel dizimleri, çabuk geçişleri, diatonik ve kromatik sesleri başarıyla seslendirebilir.

  Armoni Muzikalarında, Orkestranın yaylı Altolarının yerini tutar. Bu nedenle, eşlik görevleri verilmesine karşın, yöntem yeteneği dolayısı ile çoklukla ezgisel görevler alır. Armoni Muzikalarında bazen güçsüz kalan ikinci Klarnetleri destekleme görevi verilen bu çalgı iyi bir etki bırakır. Ses dizisi genişliğindeki birinci bölümün son ince seslerinden kalına doğru inerken, sesinin gürlüğü gittikçe arttığından, kendiliğinden Kreşendo oluşur. Bu durum genellikle diğer Saksofonlarda da aynıdır. Bu bölüm seslerde partiler yazılırken, bu özellik göz önünde tutulmalıdır. Ayrıca, kendiliğinden Kreşendo oluşan bölümün seslerinin PP., deyisi ile çıkarılamayacağı da bilinmelidir. Orkestranın Klarnetleri ve Koranglesi yerini tutan Alto Saksofonun, kapalı, örtülü ve sevdalı bir ses rengi vardır. Her parti için iki çalıcı olmalıdır. Bu iki çalıcı ile çalınan partilerdeki sesler bazen ayrık olabilir. Ses rengi, Büyük Flüt, Obua, Küçük Klarnet ve Büğlü ile çok iyi kaynaşır. Eşlik ezgileri için ikinci Klarnetlerle birleştiği gibi, Senfoni Orkestrasının Viyolonsellerini benzetide diğer Tenor ve Bariton Saksofonlarla, ve bas Klarnetlerle birleşimi çok iyidir.


  Ayrıca, uzaktan duyulan küçük bir kadınlar korosunu canlandırma görevi için, Si b Tenor Saksofonlarla birlikte kullanılır. Bu çalgı, Orkestranın ince seslerde çalan Viyolonselin veya Altosunun solosunu başarı ile çalabilir. Tenor veya Kontralto soloları verilebilir. Yaylı çalgılar Orkestrasında hep birlikte çalan Viyolonsellerin duygulu ezgilerini çalmak için, Alto ve Bas Klarnetler, Bassonlar, Tenor ve Bariton Saksofonlarla birleştirilebilir. Aynı zamanda Koranglenin yerine solo olarak kullanılabilir. Virtüöz olarak, en güç çeşitlemeleri, ezgisel geçişleri, tiril ve tirillemeleri başarı ile yapabilir.

  Georges Bizet (1838 - 1875)'nin "L'Arlesienne Süviü" ndeki Saksofon Solo, bu çalgının solo olarak başarıyla kullanılabileceğini gösteren güzel bir örnektir. Bu süvitteki Alto Saksofonun başarısı istenilen etkiyi bırakması diğer Orkestra çalgıları arasında olumlu bir söz iyeliği olduğu gerçeğini tanımlamış

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alto Saksofon Nedir Forum Tarih
John Dalton Ve Atom Teorisi Hakkında Bilgi Düşünürler-Filozoflar 22 Ekim 2012
Atom Teorileri, Modelleri, Dalton, Thomson, Rutherford, Bohr Atom Modelleri Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 10 Ağustos 2012
Yeni Sezon Bayan Palto Modelleri 2012 Bayan Giyimi & Bayan Modası 30 Aralık 2011
2012 Bayanlar İçin Palto Ve Yün Hırkalar Bayan Giyimi & Bayan Modası 29 Aralık 2011
Atom Teorileri, Modelleri, Dalton, Thomson, Rutherford, Bohr Atom Modeli Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011

Bu Sayfayı Paylaş