Alternatif İşletim Sistemi :GoblinX

'Diğer İşletim Sistemleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Alternatif İşletim Sistemi :GoblinX konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kendi yolunu çizen bir Linux sürümü: GoblinX
  Ali Güngör
  Yeni ve benzerlerinden çok daha eğlenceli bir işletim sistemiyle tanışın: İşte yeni Linux: GoblinX!
  [​IMG]

  Farklı bir Linux sürümü olan GoblinX kendi yolunu çiziyor. 5 yıllık bir geliştirme sürecinin sonucunda ortaya çıkan işletim sistemi Slackware Linux üzerine kurulu.

  Kullanımı kolaylaştırmayı ve işleri basit tutmayı seven işletim sistemi en garip görünümlü Linux dağıtımlarından birisi. Fantastik bir yaratık olan ve RPG oyunlarında oyuncuların bol bol öldürdüğü yaratıklardan olan Goblin, bu işletim sistemine adını veriyor ve logosunda yerini alıyor. İşletim sisteminin renkleri ve pencere tasarımları, duvar kağıtları da çok farklı bir atmosfer sunuyor. Bu işletim sistemi korku- eğlence harmanı bir tarza sahip.

  Donanımları otomatik tanıyor
  [​IMG]

  Açık kaynak kodlu yazılım dolu
  Geliştiricileri açık kaynak kodlu olmayan yazılımlara pek yer vermiyor. Bu sayede istikrarlı ve kullanışlı, ama kullanıcıyı uğraştırmayan bir işletim sistemi ortaya çıkıyor. Bilgisayardaki donanımların çoğu otomatik olarak tanımlanıyor ve ayarlanıyor.

  Ancak bazı kablosuz Ethernet kartlarının ayarlarının özel olarak yapılması gerekiyor. Ayrıca diğer Linux dağıtımlarının aksine Windows sürücülerini kullanmak zorunda olanlar için Ndiswrapper, GoblinX'e dahil edilmiş.

  GoblinX bazı grafik ayar araçlarına, kablosuz korumalı ağ erişimine ve yazıcı kurulumuna yönelik gerekli araçlara yer vererek işleri kolaylaştırıyor.

  Birkaç konfigürasyon seçeneği sunan GoblinX'in en son sürümlerinden birisi G:Standart. BU sürüm KDE 4, Abiword, Pidgin, KOffice ve MPlayer ile birlikte geliyor. Kaputun altında Linux 2.6.27.6, Xorg X Server 1.6.3., GCC 4.4.3. yer alıyor.

  GNOME ve KDE masaüstü ortamları
  [​IMG]


  Farklı sürümleri mevcut
  Diğer sürümler arasında GNOME masaüstü ortamına sahip olan G:Noblin, Xfce 4 kullanan G:Mini, Fluxbox ile birlikte gelen G:Micro yer alıyor. Bu sürümler ve kodlar ücretsiz indirilebiliyor. Geliştiriciler GNOME kullanan ve Ubuntu Mobile'a benzer bir arayüze sahip bir netbook sürümünü de USB bellek için hazırlamış ve uygun fiyatla satıyor.

  Sabit diskten kurulum kolay sayılır. Arayüzün kompakt yapısı seçenekleri kısıtlayarak yeni kullanıcıların kafasını karıştırmıyor. Ancak partition manager kullanabilmek için bir partisyon oluşturmakta fayda var. Kurucuda kullanıcı hesapları, kök dizin şifresi, dosya sistemi, dil gibi ayarlar var. Live CD üzerinden çalıştırıldığında da kullanıcı konfigürasyonunu kaydetme imkanı var.

  Slackware üzerine kurulu olduğu için onun paket yönetim sistemini kullanıyor. Ancak daha kullanıcı dostu. Firefox ve OpenOffice.org gibi uygulamalar var. Paket yönetim sistemi olan Gsplapt da Synaptic gibi görünüyor ve işliyor. Uygulamayı bulup, kurulum için işaretleyip onaylamak kurulum için yeterli.

  Windows sürücülerini kullanmak ve OpenOffice kurma
  [​IMG]


  Windows sürücülerini kullanmak mümkün
  Yeni sürümünde çeşitli program hataları ve sorunlar var. Bunların güncellemeler ile halledilmesi bekleniyor. Bu arada OpenOffice'i kurmak da oldukça kolay. Slapt-get komut satırı düzgün bir şekilde çalışıyor. APT'da apt-get install iken, slapt-get'te slapt-get --install komutu kullanılıyor. Daha fazlası için slapt-get --help yazabilirsiniz.

  Ndiswrapper kullanmak ve Windows sürücülerini kablosuz Ethernet kartları için kullanmak isteyenler, önce Windows partisyonunu yüklemeli. Ardından Ndiswrapper'a sürücüyü işaret etmek gerekiyor.

  1. mkdir /mnt/sda1
  2. mount -t auto /dev/sda1 /mnt/sda1
  3. ndiswrapper -i /mnt/sda1/SWSetup/WLAN/bcmwl5.inf

  Ardından:
  1. modprobe ndiswrapper
  Bazı Broadcom çiplerde sorun çıktığında şunu deneyebilirsiniz:

  1. echo "blacklist b43" >> /etc/modprobe.d/blacklist
  2. echo "blacklist ssb" >> /etc/modprobe.d/blacklist
  3. Restart.

  Adobe Flash sevenler

  Flash'ın tar.gz sürümünü indirip kurabilirsiniz
  Eksikliği hissedilenler arasında Adobe Flash Player var. GoblinX dosya depolarında Gnash var. Gnash açık kaynak kodlu bir flash oynatıcı. Çoğu kullanıcı Gnash'tan sonra Adobe Flash Player kullanmayı yeğliyor. Adobe'u kurmak için

  1. get.adobe.com/flashplayer/ adresinden tar.gz formatında indirin.

  2. tar -zxvf install_flash_player_10_linux.tar.gz

  3. mv libflashplayer.so .mozilla/plugins/

  GoblinX genel olarak iyi bir performans sunuyor, KDE 4 gayet iyi çalışıyor. Sadece 512 MB belleği olan bir sistemde bile hızla çalışıyor. Elbette Windows gibi tıkla ve çalıştır bir işletim sistemi değil. Ancak çeşitli Linux sürümlerine göre avantajları ve kimi kullanıcıların çok seveceği farkları var.


  Kaynak:chip

  Sitesi:
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Alternatif İşletim Sistemi Forum Tarih
Alternatif Akım Nedir Genel Bilgi (Elektrik) 14 Şubat 2012
Alternatif Akım Nedir, Alternatif Akım Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 28 Aralık 2011
Alternatif akım devreleri Alternatif akım nedir? Alternatif akım devresi Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 13 Aralık 2011
Siyah Noktalar İçin Alternatif Tavsiyeler Güzellik & Bakım 3 Ekim 2011
Alternatif Enerji: Biyoyakıt Bilim & Teknoloji 4 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş